خرید، با اطمینانِ کامل
دارای نماد اعتماد و پروانه‌کسب با شناسه‌ی ۰۴۶۷۱۰۰۶۷۵
عضو رسمی اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی
۱۵ سال سابقه‌ی فعالیت در زمینه‌ی ویدئو پروژکتور

ارسالِ رایگان
ارسالِ رایگان همه‌ی ویدئو پروژکتورها به سراسرِ ایرانِ زیبا ❤️

۷ روز فرصتِ تستِ فنی
علاوه‌بر گارانتیِ ویدئو پروژکتورها

پرداخت، هنگامِ تحویل
برای تهران و مشهد، برای بیشترِ ویدئو پروژکتورها

فاکتورِ رسمی
امکان ارائه‌ی فاکتورِ رسمی با ارزشِ افزوده

تکنولوژی ویدئو پروژکتورهای 4k

2017 سالی بود که پروژکتوهای 4k به صورت انبوه وارد بازار شدند و با سرعت زیادی هم در حال ادامه روند رو به رشد خود در سال های آتی می باشند.

به طور کلی، اصطلاح 4K به پروژکتورهایی اشاره دارد که رزولوشن آن ها حدود 4 برابر رزولوشن Full HD یا 1920در 1080 است. به عنوان دسته ای از پروژکتورها، درمجموع، در مقایسه با 2.1 میلیون پیکسلی که در ویدئو پروژکتورهای فول اچ دی به کار می رود، این پروژکتورها در محدوده ای بین 8 تا 10 میلیون پیکسل برای خلق تصاویر استفاده می کنند. 4k در چندین رزولوشن واقعی و نسبت تصویر مختلف تولید می شود.

جدول مقایسه رزولوشن پروژکتورهای 4k

پروژکتورهای 4k DCI

فرمت 4k طرح ابتکاری سینمای دیجیتالی یا Digital Cinema Initiatives) DCI) به مقدار 4096 در 2160 یا 8.8 میلیون پیکسل است . میزان رزولوشنی که کمی بالاتر از فرمت UHD است و در حدود 8.3 میلیون پیکسل است. پروژکتورهایی که از نمایش اصلی در فرمت 4k DCI استفاده می کنند، از ماتریس پیکسل 4096 در 2160 برای نمایش یک فرمت 2.39:1 استفاده می کنند و از 3996 در 2160 برای نمایش 1.85 استفاده خواهند کرد.

مشخصات DCI دارای همان رزولوشن عمودی 4K UHD است اما حدود 7٪ عریض تراست. این فرمت استاندارد از نسبت کنتراست 1.90 در مقایسه با استاندارد 1.78 رزولوشن های Full HD و UHD برخوردار است. پروژکتورهای سونی از فرمت 4096 در2160 در خط تولید پروژکتورهای سینمای خانگی فورکی خود استفاده می کند. شرکت JVC در اولین مدل سینمای خانگی خود این فرمت را معرفی کرد. علاوه بر این،4K DCI یک فرمت استانداردی برای پروژکتورهای سینما دیجیتال بزرگتر است که توسط Barco، NEC، Christie، Digital Projection و دیگران ساخته شده است.

اختلاف فرمت فورکی دی سی آی4096 در 2400 و یا در حدود 9.8 میلیون پیکسل است. این رزولوشن بالاتری نسبت به ابعاد افقی و عمودی رزولوشن UHD دارد و همچنین دارای نسبت ابعاد منحصر به فرد 1.71 و یا کمی عریض تر از استاندارد HD 1.78 است. پروژکتور هایی که از این فرمت استفاده می کنند در بازار کنونی نادر هستند و تنها با رزولوشن 4096 در 2400 تراشه LCoS ساخته می شوند.

نمونه ای از کیفیت تصویر یک ویدئو پروژکتور فورکی

پروژکتورهای 4K UHD

رزولوشن (Ultra High Def (UHD در حدود 3840 در 2160 است. این یک نسبت تصویر 16:9 است،که مشابه پروژکتورهای Full HD و تلویزیون های فلت می باشد. پروژکتور 4K UHD با استفاده از تقیبا 8.3 میلیون پیکسل، تصاویر را بر روی صفحه، نمایش می دهد. آنها می توانند این کار را با استفاده از تراشه های تصویربرداری که دارای رزولوشن اصلی 3840 در 2160 هستند،و یا از تراشه جدید 4K DLP chip که 2716 در 1528 آینه به همراه فرآیند انتقال پیکسل دارند، انجام دهند، ضمن این که قادر هستند دو پیکسل جداگانه برای هر آینه تولید نمایند.

مزیت اصلی طراحی تراشه 4K DLP این است که هر سه کانال رنگ تماما در هماهنگی کامل هستند،این در حالی است که هرگونه اختلافی جزئی در هر موتور نوری فورکی سه تراشه (4K three-chip) ممکن است بر سرعت تصویر تاثیر بگذارد. در حال حاضر تولید کنندگان پروژکتور 4K UHD از تراشه های DLP یا LCOS استفاده می کنند.

همانند DCI، فرمت UHD دارای اختلافاتی است که رزولوشن عمودی را از 2160 تا 2400 خط افزایش می دهد. این فرمت 3840 در 2400 دارای نسبت ابعاد 16:10 است که مشابه رزولوشن WUXGA است. آنها معمولا با استفاده از یک نوع تراشه 4K DLP chip که از2560 در 1600 آینه برخوردار است، با تغییر پیکسل، قادرند حدود 9.2 میلیون پیکسل تولید کنند. این ها جزء پروژکتورهای تجاری با کارایی بالا برای استفاده صنعتی هستند و برای مصرف کننده معمولی و یا بازار سینمای خانگی تولید نمی شوند.

4K-enhanced HD Projectors

این دسته شامل پروژکتورهای JVC’s 4K “e-shift” projectors و پروژکتور Epson’s “4K-enhanced” projectors می شوند. این پروژکتورها سیگنال های ویدئویی 4k را قبول کرده و نمایش می دهند، اما آنها از چیپ های 1920×1080یا 1920×1200 استفاده می کنند که دارای نسبت تصویر 16:9 و 16:10 می باشند. این پروژکتور ها از تکنولوژی تغییر پیکسل استفاده می کنند تا بطور قابل توجهی رزولوشن ظاهری تصویر را فراتر از آنچه که معمولا با دستگاههای تصویربرداری اصلی HD به دست می آید، افزایش دهند.

تماشای ویدئو با این تکنولوژی نسبت به مشاهده گرافیک یا پرزنت مطالب تاثیرگذاری بیشتری دارد. هنگام نمایش ویدئوهای فورکی اصلی، مانند آن چیزی که از یک دیسک بلوری با رزولوشن 4K Ultra Resolution پخش می شود ، اغلب مشکل است که تفاوتی بین رزولوشن تصاویری که از این پروژکتورها در کنار هم پخش می شود با آن دسته از پروژکتورهایی که 4k اصلی هستند قایل شد. علاوه بر این، هنگام تماشای ویدیوی استاندارد HD 1080p هیچ تفاوت عملی بین ارتقاء (upscaling) این پروژکتورها و ارتقاء با پروژکتورهای 4k اصلی وجود ندارد.

با این حال، هنگامی که موضوع مربوط به ویدئو نمی شود، بلکه گرافیک پیچیده یا متن مبتنی بر داده یا اسناد مالی است، پیشرفت رزولوشن یک پروژکتور 4k اصلی نسبت به این مدل ها بیشتر آشکار می شود.

یک مزیت اصلی برای نمایش ویدئو 4k با این پردازش منحصر به فرد این است که قیمت ها پایین تر است. مورد دیگر این است که اکثر این مدل ها دارای حافظه لنز (Lens Memory) هستند که یکی از ویژگی های اصلی بسیاری از علاقه مندان فیلم های سینمایی است که می خواهند صفحه نمایش CinemaScope را با ارتفاع ثابت تنظیم کنند. حافظه لنز خودکار در بسیاری از پروژکتورهای 4k موجود نیست.

دو مورد دیگر در مورد پروژکتورهای 4k

Pixel Shift Technology

چندین سازنده از تکنولوژی تغییر پیکسل برای افزایش رزولوشن تصویر روی صفحه نمایش استفاده می کنند. JVC برای اولین بار این تکنیک را در سال 2013 با استفاده از تراشه های 1080p D-ILA معرفی کرد تا تصویری را که به رزولوشن فورکی بسیار نزدیک باشد را عرضه کند. این شرکت تحت نام تجاری بازاریابیe-shift JVC تاکنون 25مدل را با این تکنولوژی روانه بازار کرده است.

از آن زمان به بعد این تکنولوژی توسط سایر کمپانی ها از جمله معروفترین آن ها، اپسون اقتباس شد. تا به امروز 25 مدل توسط این شرکت با استفاده از تراشه های 3LCD با رزولوشن های 1920در 1080 و1920 در1200 عرضه شده است. آخرین پیشرفت در این زمینه با انتشار چیپ4K DLP که با دو برابر کردن رزولوشن اصلی تراشه ها و قادر ساختن پروژکتور ها برای ایجاد تصاویر کامل 8.3 میلیون پیکسل، صورت گرفته است.

تصویری از فناوری پیکسل شیفت در ویدئو پروژکتور

توضیحات بیشتر:

ارتقاء به 4k، یا تغییر پیکسل 4k، توضیح بسیار ساده ای دارد. تصور کنید هر پیکسل تصویر 1080p مانند سربازان در بالای سر یکدیگر و در یک تک ردیف صف کشیده اند. شیفت پیکسل با دو برابر کردن آن لایه و سپس با کمی تغییر یا شیفت آن دسته از پیکسل های روی هم قرار گرفته شده، و به صورت کمی مورب به شیوه پلکانی عمل می کند.
اکنون آن تصاویر مختلف به نوبت به عقب و جلو در 120 هرتز می روند که همراه با برخی دیگر از الگوریتم های تکنولوژیکی ترکیب شده و در نتیجه تصاویری با چهار برابر تراکم پیکسل محتوای اصلی تشکیل می شوند. در حال حاضر هر سازنده ای ممکن است این وضوح بالاتر را به روش های مختلفی به دست بیاورد اما نتایج بسیار قابل توجه است و زمانی که شخصا دیده می شود، کاملا واضح تر از 1080p معمولی می باشد.

4K Compatibility

این دسته شامل پروژکتورهایی در بازار می شوند که «آماده فورکی» (4K Ready) بوده و توانایی پذیرش و نمایش سیگنال های 4k اصلی را دارند، اما برای انجام این کار از تراشه های استاندارد، بدون تغییر پیکسل استفاده می کنند. به عنوان مثال، NEC یک خط تولید از پروژکتورهای 4k ready را با استفاده از WUXGA، WXGA و حتی پانل های XGA عرضه کرده است. مزیت این پروژکتورها این است که زمانی که اطلاعات بیشتری در سیگنال منبع وجود دارد تصاوی بر روی صفحه نمایش بهتر به نظر می رسند، در عین حال هم هزینه کلی پروژکتور کاهش پیدا می کند. برای بسیاری از کاربردها این یک روش بسیار هزینه بری برای بدست آوردن کیفیت تصویر باکیفیت می باشد.

ترجمه و تالیف:lomenz.com

منابع: projectorcentral – hireacamera

مطلب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.