قیمت،راهنمای خرید و انواع ویدئو پروژکتور خانگی

مدت زمان تخمینی مطالعه: 13 دقیقه

برای انتخاب یک ویدئو پروژکتور خانگی خوب، فاکتورهای مختلفی وجود دارد. مواردی مانند:

 • برند ویدئو پروژکتور
 • روشنایی و رزولوشن ویدئو پروژکتور
 • اندازه تصویر که مناسب باشد
 • امکانات جانبی مانند اتصال به گوشی موبایل یا امکان اتصال فلش
 • اندازه ویدئو پروژکتور
 • و موارد دیگر

ابتدا کمی در مورد ویدئو پروژکتور توضیح می دهیم و بررسی می کنیم که بسته به کاربرد شما، چه نیازهایی دارید.

سپس ویژگی های ویدئو پروژکتور ها را بررسی می کنیم تا انتخاب خوبی داشته باشید.

پس ابتدا مقدمه‌ای در مورد استفاده از ویدئو پروژکتور در خانه را خواهیم داشت.

امیدواریم مطلب برای شما مفید باشد.


خرید ویدئو پروژکتور برای استفاده در خانه، جذابیت دارد و  دلیل اصلی آن هم این است که شما تصویر بسیار بزرگ تری نسبت به تلویزیون دارید. تجربه ای شبیه سینما اما در محیط خانه. در محیط تاریک، این کار با هزینه ای کمتر ازسه میلیون تومان برای یک تصویر ۸۰ اینچ ممکن است. 

اما اینکه چه ویدئو پروژکتوری برای استفاده خانگی مناسب تر است، کمی گیج کننده است. در این مطلب، توضیح خواهم داد چه گزینه هایی دارید و به دنبال چه گزینه هایی باید باشید؟ چه قیمتی باید هزینه کنید؟ امکانات مختلف آنها چیست؟ و … 

چه نوع ویدئو پروژکتورهایی می توانیم برای استفاده خانگی بخریم؟

 هر نوع ویدئو پروژکتوری را می توان برای استفاده خانگی بکار برد. می توان همه ویدئو پروژکتور ها را از نظر استفاده برای خانه، در ۳ گروه تقسیم بندی کنیم که به ترتیب اولویت و کیفیت تصویر لیست کرده ام:  

  ۱- استفاده از ویدئو پروژکتور های خانگی یا ویدئو پروژکتور های سینمای خانگی (مخصوص خانه)

 ویدئو پروژکتورهایی داریم که مخصوص استفاده در خانه هستند. دقیقا با همین نام تولید می شوند: ویدئو پروژکتور های خانگی یا ویدئو پروژکتور های سینمای خانگی.

اگر می خواهید در خانه، سینما داشته باشید، این ویدئو پروژکتور ها بهترین (و البته گران ترین) گزینه ی شما هستند. 

مهم ترین ویژگی که این مدل ها را مخصوص سینمای خانگی می کند، کیفیت تصویر آن هاست که از نظر رنگ و کنتراست و سطح رنگ مشکی و … در سطح خیلی خوبی هستند. 

 مزیت ها:

کیفیت تصویر عالی (از نظر کنتراست و رنگ و …)
تولید اندازه ی تصویر بزرگ
رزولوشن های بالا
صدای کم دستگاه

 معایب:

قیمت گران
عمر لامپ متوسط (حدود ۵۰۰۰ ساعت ، در بیشترین حالت، با نور اصلی پروژکتور )
سنگین و غیر قابل جابجایی (برترین مدل ها تا ۲۰ کیلوگرم وزن دارند)
حالت نصب ایده آل این مدل ها ، نصب در سقف می باشد که در خانه ها سخت و گاهی نازیبا خواهد بود.

 نکته مهم این که روشنایی ویدئو پروژکتور های خانگی، زیاد نیست و این به دلیل آن است که اینطور فرض می شود که در محیط تاریک قرار است استفاده شوند. چون نور محیط تاثیر بسیاری بر روی کیفیت تصویر ویدئو پروژکتور دارد و روشنایی بالاتر درست است که باعث می شوید تصویر راحت تر دیده شود اما بازهم تصویری اصطلاحا شسته شده است و رنگ و کنتراست آن خراب می شود. اگر فرض کنیم ۲ ویدئو پروژکتور کاملا مشابه داریم، یکی با ۱۰۰۰ لومنز روشنایی و دیگری با ۲۰۰۰ لومنز، اولی در محیط تاریک و دومی در محیطی روشن تر استفاده شوند طوری که روشنایی هر دو در نهایت یکسان باشد، کیفیت رنگ ها و کنتراست در ویدئو پروژکتور اولی بهتر است. 

 ویدئو پروژکتور های خانگی، خود به دو زیر گروه سینمای خانگی و ویدئو خانگی تقسیم بندی می شوند. البته مرز بین این دو گروه خیلی کم رنگ است و در قسمت بعد انها را توضیح خواهم داد.  

تصویر انواع ویدئو پروژکتور

۲- استفاده از ویدئو پروژکتور جیبی های برای خانه

  یکی از مهم ترین کاربرد های ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل، استفاده از آن ها در خانه و برای سرگرمی است. یعنی داشتن تصویری بزرگ تر از تلویزیون های عادی که می توانید به راحتی هم جابجا کنید و در قسمت های مختلف خانه استفاده کنید. یا به خانه دوست تان ببرید و یا در باغ و مسافرت و … 

مزیت ها:

قیمت ارزان
تصویر بزرگ که قابل جابجایی در اتاق های مختلف خانه، خانه دوستان، مسافرت و باغ
عمر لامپ بالا (تا ۳۰ هزار ساعت). 

معایب:

تصویر کوچک تر به نسبت مدل های دیگر
نه همیشه اما بطور کلی، کیفیت تصویری پایین تر از ویدئو پروژکتور های مخصوص سینمای خانگی دارند. 

چون بطور کلی ویدئو پروژکتور های جیبی نور کمتری نسبت به مدل های دیگر دارند، حتما به اندازه تصویری که می خواهید داشته باشید دقت کنید تا مدل مناسبی را بخرید. اینکه رابطه ی بین اندازه تصویر و میزان روشنایی چگونه است را در مطلب راهنمای خرید ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل توضیح داده ایم.   

۳- استفاده از ویدئو پروژکتور های معمولی برای خانه

 این ویدئو پروژکتور ها اصولا برای استفاده خانگی نیستند. معمولا نور بیشتری نسبت به دو گروه دیگر دارند، اما رنگ و کنتراست خوبی ندارند و برای استفاده در محیط های روشن و نمایش پاورپوینت و بطور کلی data طراحی شده اند. کاربرد این مدل ها برای استفاده در کلاس های درس و مساجد و بطور کل جاهایی است که معمولا نور محیطی وجود دارد.

این ویدئو پروژکتور ها هم در جای خود، کاربرد دارند. مثلا اگر شما پاورپوینتی را در کلاس درس بخواهید نمایش دهید، اینکه ویدئو پروژکتور تان روشنایی زیادی داشته باشد تا در نور معمولی کلاس، نوشته ها و عکس ها را خوب نشان دهد، مهم تر است تا اینکه کیفیت رنگ درستی داشته باشد. در این حالت، استفاده از یک ویدئو پروژکتور سینمای خانگی بخاطر نور کم، کاربرد زیادی ندارد.

البته همچنان امکان استفاده از این مدل ها را هم برای خانه دارید، اگر تصویر خیلی خوبی نخواهید. 

بیشتر مدل های موجود در بازار، این گروه ویدئو پروژکتور ها هستند. 

مزیت ها:

قیمت مناسب به نسبت روشنایی
راحت تر در دسترس بودن 

معایب:

کیفیت رنگ پایین
عمر لامپ متوسط (حدود ۵۰۰۰ ساعت ، در بیشترین حالت، با نور اصلی پروژکتور )
غیر قابل جابجایی
حالت نصب ایده آل این مدل ها (مانند مدل های سینمای خانگی) ، نصب در سقف می باشد که در خانه ها سخت و گاهی نازیبا خواهد بود. 

 چند نکته:

مرز بین این گروهها خیلی دقیق و سفت و سخت نیست.

بعضی ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل حمل مانند ویدئو پروژکتور جیبی LG PH550 (با قیمت حدود ۱۰ میلیون تومان) و ویدئو پروژکتور قابل حمل بنکیو i500 کیفیت تصویری در حد ویدئو پروژکتور های سینمای خانگی خوب دارند. 

 پس بطور خلاصه، برای استفاده از ویدئو پروژکتور در خانه: 

 • اگر بهترین کیفیت تصویر را می خواهید، ویدئو پروژکتور های سینمای خانگی، بخرید
 • اگر کیفیت تصویر کمی کمتر و تصویر کوچک تر اما با قابلیت جابجایی، قیمت ارزان تر و عمر لامپ بالا تر می خواهید، از ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل استفاده کنید.
 • و اگر مجبور هستید، از ویدئو پروژکتور های معمولی استفاده کنید.
عکسی از ویدئو پروژکتور خانگی در منزل

 مطلب پیشنهادی انواع ویدئو پروژکتورها 


سوالات متداول در مورد ویدئو پروژکتور برای استفاده خانگی

 برای انتخاب ویدئو پروژکتور خانگی،چه ویژگی هایی مهم است؟

 مهم ترین نکته، کیفیت تصویر است. وقتی ویدئو پروژکتور را در خانه می خواهید استفاده کنید، به احتمال زیاد امکان کم کردن نور را دارید، پس روشنایی بالا ویژگی نیست که اهمیت داشته باشد. حتی در مدل های مخصوص سینمای خانگی، روشنایی بالایی وجود ندارند. مثلا ویدئو پروژکتور 4K سونی vpl-vw285es فقط ۱۵۰۰ لومنز روشنایی دارد. در خصوص شدت روشنایی در سوال بعدی بیشتر پرداخته ایم.

روشنایی ویدئو پروژکتور خانگی چقدر باید باشد؟

یکی از مهم‌ترین عوامل برای داشتن یک ویدئو پروژکتور خوب، این است که بدانیم چه اندازه تصویری نیاز داریم.
چون هرچقدر تصویر بزرگ تر باشد، ویدئو پروژکتور هم باید روشنایی و رزولوشن بیشتری داشته باشد تا بتواند آن تصویر را به خوبی نمایش دهد.
قبلا اندازه تصویر مناسب را توضیح داده ایم.

پس از این‌که اندازه تصویر مناسب خودتان را مشخص کردید، از جدول زیر می توانید استفاده کنید تا روشنایی مناسب را بدست آورید:

روشنایی واقعی ویدئو پروژکتور ۱شرایط اتاق از نظر روشناییاندازه تصویر مناسب
حدود ۱۰۰۰ انسی لومنزاتاق با نور محیطی متوسط۶۰ اینچ
حدود ۱۰۰۰ انسی لومنزاتاق با نور محیطی کم۱۰۰ اینچ
حدود ۱۰۰۰ انسی لومنزاتاق تاریک۱۵۰ اینچ
حدود ۲۵۰۰ انسی لومنزاتاق با نور محیطی متوسط۱۰۰ اینچ
حدود ۲۵۰۰ انسی لومنزاتاق با نور محیطی کم۱۵۰ اینچ
حدود ۲۵۰۰ انسی لومنزاتاق تاریک۲۳۰ اینچ
حدود ۵۰۰۰ انسی لومنزاتاق با نور محیطی متوسط۱۵۰ اینچ
حدود ۵۰۰۰ انسی لومنزاتاق با نور محیطی کم۲۰۰ اینچ
حدود ۵۰۰۰ انسی لومنزاتاق تاریک۳۵۰ اینچ
۱- منظور ما از روشنایی واقعی، عددی نیست که شرکت‌ها برای روشنایی ویدئو پروژکتور اعلام می‌کنند. منظور، روشنایی واقعی هست که در تست های معتبر بدست می‌آید. در صورت تمایل می‌توانید روشنایی واقعی هر ویدئوپروژکتوری را از همکاران فنی ما سؤال بفرمایید.

توضیحات بیشتر:‌

روشنایی پروژکتور (brightness)،که به نام شدت نور (light intensity)، هم نامیده می شود، به صورت انسی لونس (ANSI lumens) اندازه گیری و نمایش داده می شود. مقدار انسی لومنس نشان می دهد که چه مقدار پروژکتور می تواند بر روی یک سطح خاص نور ساطع یا پخش کند. برای تعیین اینکه شدت نور باید چه مقدار باشد، بستگی به شرایط محیط ( فضای اتاق یا سالن) شما دارد. آیا اتاق شما کم نور است یا پور نور؟ هر چقدر روشنایی محیط اتاق بیشتر باشد، به همان مقدار، روشنایی پروژکتور باید بیشتر باشد. اندازه تصویر و فاصله پخش تصویر از پروژکتور نیز، عوامل مهمی هستند که باید مد نظر قرار بدهید. هر چقدر فاصله برد یا پرتاب (throw distance) بیشتر باشد، ما شاهد کاهش نور پروژکتور به سمت پرده نمایش هستیم. در نتیجه فضای اتاق و فاصله پروژکتور شما از پرده نمایش  از عوامل تعیین کننده برای مقدار لومن هستند اما در حالت کلی همانطور که در مطالب بالا هم اشاره شد،  روشنایی ویدئو پروژکتور های خانگی، لازم نیست که زیاد باشد و   دلیلش هم این  است که از پروژکتور بیشتر در محیط تاریک استفاده می شود.

شدت روشنایی ویدئو پروژکتور در منزل

نسبت تصویر اصلی چیست؟

از آنجایی که پروژکتورها یک دستگاه نمایشگر با رزولوشن ثابت محسوب می شوند، چیزی تحت عنوان نسبت تصویر اصلی (native aspect ratio) دارند. رایج ترین نسبت تصویر برای پروژکتورها 4:3, 16:10 و 16:9 است. این یعنی این که تراشه داخل پروژکتور در مشخصات 4: 3، 16:10 یا 16: 9 شکل گرفته است. در نتیجه این طور می توانید تجسم کنید که این تراشه به عنوان یک نسخه مینیاتوری از تصویری است که قرار است بر روی صفحه نمایش شما ظاهر می شود.لازم به ذکر است که یک نسبت ابعاد تصویر ۱۶:۹، در درجه اول برای سینمای خانگی طراحی شده است و علاقه مندان به سینمای خانگی نسبت ابعاد تصویر ۱۶:۹ را بیشتر ترجیح می دهند.

نسبت ابعاد تصویر

آیا ویدئو پروژکتوری که برای خانه می خواهم، حتما فول اچ دی باشد؟

 رزولوشن فول اچ دی، برای سینمای خانگی خیلی خوب است اما همانطور که در مطلب رزولوشن در ویدئو پروژکتور ها اشاره کردیم، بسته به فاصله ای که تا تصویر دارید و اندازه تصویر ، ممکن است تفاوت بین رزولوشن فول اچ دی و رزولوشن پایین تر را احساس نکنید. مثلا اگر تصویر 65 اینچی را از فاصله ی 4 متری ببینید، تفاوت بین رزولوشن فول اچ دی که 1920 در 1080 است با HD 720 که 1280 در 720 است، قابل دیدن نیست، پس اگر این شرایط را دارید، دستگاه با رزولوشن HD 720 کاملا کافی خواهد بود. هر چند که اگر ویدئو پروژکتور مخصوص سینمای خانگی انتخاب کنید، معمولا رزولوشن full HD است اما رزولوشن 4K UHD نیز وارد بازار شده اند و هم از لحاظ فنی و هم بصری، در قیاس با رزولوشن فول اچ دی Full HD یک پرش بزرگ محسوب می شوند. 

 مطلب پیشنهادی

راهنمای خرید ویدئو پروژکتورهای ۴k UHD 

جدول انواع رزولوشن ویدئو پروژکتور

به طور معمول عمر لامپ ویدئو پروژکتورهای خانگی چقدر است؟

در حال حاضر عمر لامپ پروژکتورهای خانگی بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ ساعت است و در حالت اقتصادی یا اکو به ۱۰۰۰۰ ساعت هم می رسد. در حالت کلی عمر لامپ بیشتر به منزله کاهش هزینه نگهداری پروژکتور شماست که البته با تمیز کردن دوره ای فیلتر و استفاده مناسب از پروژکتور و نیز استفاده از حالت صرفه جویی یا اکو می توانید این مقدار را هم افزایش بدهید.اگر از پروژکتور برای تماشای فیلم و برنامه های ویژه استفاده می کنید، جای نگرانی ندارد. چرا که اگر به مدت ۵ سال هر روز یک فیلم تماشا کنید،هنوز تا پایان یافتن عمر لامپ پروژکتور مدت زیادی باقی مانده است. 

برندهای خوب و مناسب ویدئو پروژکتور خانگی کدام هستند؟

برندهای مختلفی ویدئو پروژکتور تولید می‌کنند. اما می‌توانیم آن‌ها را به چند درجه‌ی کیفی تقسیم‌بندی کنیم:

 • درجه ۱: برندهای اصلی و معتبر و نام‌آشنا مانند اپسون و سونی و …
 • درجه ۲: برندهای ارزان‌قیمت که برند و کارخانه‌ی مشخص دارند مانند وانکیو یا vivibright
 • درجه ۳: برندهای متقرفه، غیرمعتبر و بدون نام و نشان مانند t8 و …

اگر ویدئو پروژکتور با کیفیت مناسبی بخواهید، برند‌های درجه۱ بهترین انتخاب از نظر کیفیت تصویر هستند.

البته جدا از کیفیت تصویر بالاتر، برند‌های درجه ۱ از نظر کیفیت قطعات، عمر دستگاه، تأمین لوازم جانبی و تعمیرات وضعیت بسیار بسیار بهتری دارند.

البته بین برندهای درجه ۱ هم تفاوت‌هایی وجود دارند اما بهرحال برند اصلی و معتبر هستند و خرید هرکدام از آن‌ها اشتباه نخواهد بود.

از بین برندهای درجه ۱ و معتبر ویدئو پروژکتور، برندهای زیر در ایران وجود دارند (مرتب‌شده بر اساس نام):

 • اپسون
 • اپتما
 • ال جی
 • انکر
 • ان ای سی
 • ایسر
 • ایسوس
 • بنکیو
 • پاناسونیک
 • سونی
 • شیائومی
 • کانن
 • مکسل هیتاچی
 • ویوسونیک

چه ورودی ها و خروجی هایی برای ویدئو پروژکتور خانگی لازم است؟

در حالت کلی ۲ نوع اتصال وجود دارد: آنالوگ و دیجیتال.
رابط های آنالوگ عبارتند از VGA، S-video، ویدئو کامپوزیت و ویدئو کامپوننتو و …  امروزه در کنار رابط پرکاربرد VGA، اتصالات دیجیتال HDMI و DVI نیز استفاده می شوند. 
لازم به توضیح است که اکثر پروژکتورهای خانگی روش های متعدد اتصال ( ورودی و خروجی ها) را دارند. تقریبا تمام مدل های جدید از اتصال HDMI برخورداراند که به علت پشتیبانی از رزولوشن1080p مناسب هستند. پروژکتورهای بزرگ تر دارای پورت HDMI استاندارد می باشند ، این در حالی است که پروژکتورهای جیبی و سایر پروژکتورهای کوچک معمولا دارای پورت های مینی یا میکرو HDMI هستند که به کابل های مختلف نیاز دارند (که معمولا همراه با پروژکتور) به فروش می رسند.

بسیاری از مدل های سرگرمی خانگی و سینما خانگی دارای پورت های سازگار با HDMI 1.4a یا بالاتر هستند، امکان پخش از Blu-ray یا گیرنده تلویزیون و کامپیوتر را نیز دارند.

برخی از آنها داری پورت های HDMI هستند که از MHL پشتیبانی می کنند، و امکان برقراری یک اتصال سیمی به تلفن های سازگار و تبلت ها را فراهم می کنند. علاوه بر این، برخی از مدل ها از طریق Wi-Fi (که می تواند یک وای فای داخلی باشد و یا یک دانگل یا آداپتور)، متصل شوند و همچنین امکان استریم رسانه ها از طریق فناوری بی سیم WiDi و یا میراکست (Miracast) را بوجود بیاورند.

ویدئو کامپوزیت، ویدئو کامپوننت و S-Video نیز انوع اتصالات رایج در این ویدئو پروژکتورها هستند و ما شاهد این هستیم که در آینده پروژکتورهای بیشتری از طریق کابل USB به کامپیوتر متصل شوند. ،هر چند که درگاه HDMI برای نمایش ویدئو از طریق یک کامپیوتر ترجیح داده می شود، اما با این وجود بسیاری از پروژکتور ها دارای پورت VGA نیز می باشند.

تصویری از انواع ورودی ها و خروجی های ویدئوپروزکتور

ترجمه و تالیف:lomenz.com

 مطلب پیشنهادی

معرفی انواع ویدئو پروژکتور ها
سوالات متداول درباره ی ویدئو پروژکتور
راهنمای خرید ویدئو پروژکتورهای ۴k UHD 
تجربه دیدن بازی های جام جهانی در اندازه پرده سینما، در خانه
بهترین ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی ارزان قیمت سال ۲۰۱۸ (کمتر از ۷۰۰ دلار) 

 مثل همیشه، حتما از ما بپرسید ?

اگر هر سوالی دارید، در قسمت نظرات هر کدام از مطالب از ما بپرسید. مشتاقانه منتظر سوال های شما هستیم. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.