ویدئو پروژکتور چیست؟!

ویدئو /دیتا پروژکتور (Video Projector) یا ویدئو فراتاب، دستگاهی است که با دریافت سیگنال ویدئویی، قادر است تصاویر و فیلمها را در ابعاد بزرگ، با استفاده از  یک سیستم لنز بر روی دیوار، زمین، پرده نمایش یا برد هوشمند پخش نماید 

ویدئو پروژکتور استوک یا دست دوم

استوک (Stock) در زبان انگلیسی به معنی کالای ذخیره و یا موجود در انبار میباشد ولی در بازار ایران برای انواع کالاهای دست دوم از جمله لوازم الکترونیکی همچون ویدئو پروژکتور، لپ تاپ، کیس های شرکتی، مانیتور و لوازم جانبی به کار می رود.

روشنایی چیست؟ لومنز چیست؟

مقدار نور خروجی که یک ویدئو پروژکتور می تواند برای ایجاد یک تصویر تولید کند، روشنایی نام دارد. میزان روشنایی (Brightness) پروژکتورها بر اساس واحد انسی لومنز یا بصورت خلاصه، لومنز (lumens) بیان می شود (بله، اسم ما از اینجا آمده است 🙂 ). ویدئو پروژکتورها روشنایی از 10 لومنز تا 35هزار لومنز و بیشتر دارند. 

رزولوشن چیست؟

رزولوشن، تعداد پیکسل های یک تصویر است در هر اندازه ای و هر جایی. یعنی یک رزولوشن خاص مثل FULL HD می تواند روی کاغذ، چاپ شده باشد، می تواند صفحه ی گوشی تلفن شما باشد، صفحه ی تلویزیون خانه شما باشد و یا تصویری باشد که یک ویدئو پروژکتور آن راتولید کرده است و بر روی پرده نمایش می دهد. همچین می تواند full hd در یک صفحه ی 5 اینچی باشد یا در یک تصویر 200 اینچی. ( ویدئو پروژکتور های FULL HD )

رزولوشن را به صورت دو عدد ضرب در هم نمایش می دهند. مثلا 960 در 540 یا 960×540. این یعنی 960 پیکسل افقی و 540 پیکسل عمودی داریم. یعنی در نهایت 960×540=518400 پیکسل داریم.

چون رزولوشن بصورت عدد است و به خاطرسپاری آن ها کمی مشکل است، برای رزولوشن ها، عبارات معادلی را بکار می برند. مثلا qHD را برای رزولوشن 960 در 540 پیکسل بکار گرفته می شود.

رزولوشن عامل قابل توجهی در انتخاب ویدئو پروژکتور است. البته همانطور که در راهنمای خرید ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل گفتم، تنها عامل مهم، میزان روشنایی است اما بعد از آن، رزولوشن اهمیت پیدا می کند. توجه داشته باشید که در بحث مقایسه ی کیفیت تصویر، رزولوشن تنها عامل نیست و عوامل زیادی موثر هستند که بعضی از آن ها به راحتی قابل بیان نیستند.

یکی از معروف ترین رزولوشن ها، full hd است که رزولوشن 1920در1080 می باشد. در ادامه به رزولوشن های دیگر اشاره می کنیم:

مقایسه کلی رزولوشن های HD – Full HD- Ultra HD 

HD:یا رزولوشن 720p ،مقدار 1280 در 720 پیکسل دارد؛ چیزی در حدود یک میلیون پیکسل.
Full HD: یا رزولوشن 1080p مقدار 1920 در 1080 پیکسل دارد؛ چیزی در حدود دومیلیون پیکسل.
Ultra HD: یا رزولوشن فورکی (4k)،مقدار 3840 در 2160 پیکسل دارد؛ چیزی در حدود هشت میلیون پیکسل

نام

تعداد پیکسل ها

4K

4096 x 2160

WUXGA

1920 x120

 Full HD HD 1080p

 1920 در 1080
 WUXGA 1920 در 720 
WXGA  1280 در 800 

HD 720 

1280 در 720 
XGA  1024 در 768 
qHD  960 در 540 
 WVGA 854 در 480 
480p | VGA | SD 640 در 480
 nHD 640 در 360

3LCD

یکی از تکتولوژی های تصویر است. گفتنی است LCD به معنی نمایشگر کریستال مایع (liquid crystal displays) است یک فنّاوری تولید تصویر رنگی است . به واسطه این فناوری، پروژکتورهای LCD نورسفید را با استفاده از سه آینه که (dichroic mirrors) نامیده می شوند به رنگهای اصلی (قرمز- سبز- آبی) تفکیک کرده و سپس با هدایت آن به نمایشگر های LCD مجددا با هم ترکیب می نماید. به بیانی دیگر در این روش نور تولید شده توسط لامپ ویدئو پروژکتور به سه رنگ اصلی (قرمز، سبز و آبی) تجزیه می‌شود. توضیح این که امروزه ویدئو پروژکتورهای LCD در واقع همان LCD3 محسوب می شوند.

ویدئو پروژکتورهای DLP

یکی از تکتولوژی های تصویر است.  تکنولوژی DLP، به معنی پرداژش دیجیتالی نور است (Digital Light Processing) و برای اولین بار از دهه ۱۹۸۰ وارد بازار شد. در این فناوری میکرو آینه ها برای پخش تصاویر بر روی صفحه بزرگ از یک مانیتور استفاده می کنند.ضمن این که ما شاهد استفاده از این فناوری در پشت تلویزیون ها، و اکثر پروژکتورهای سینمایی نیز هستیم.در مقام مقایسه میتوان گفت که ویدئو پروژکتورهای DLP نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری نسبت به پروژکتورهای LCD دارند.

ویدئو پروژکتورهای LED

پروژکتورهای LED با نور تعریف می‎شوند، در نتیجه به جای لامپ، از ردیف هایی از LED های قرمز، سبز، سفید و آبی استفاده می کنند. LED مخفف light emitting diode به معنی دیود ساطع کننده نور است. همانطور که اشاره شد، در این فناوری جدید، لامپ‌ها کنار گذاشته می‎شوند و به جای آن از لیزر و ال ای دی استفاده می‎شود. بنابراین LED‎ های به کار رفته در در این نوع پروژکتورها دارای عمر بسیار طولانی‎تر از لامپ‎های پروژکتور‎های معمولی می‎باشند.

ویدئو پروژکتور های لیزری

ویدئو پروژکتور های لیزری، ویدئو پروژکتور های نسل جدید هستند که از سال 2015 به بازار آمده اند و به جای لامپ به عنوان منبع نوری، از لیزر استفاده می کنند.

مزیت های ویدئو پروژکتور های لیزری به نسبت مدل های لامپی به طور کلی شامل، نیاز به مراقبت بسیار کمتر، عمر بسیار بیشتر ( 2 برابر در کمترین حالت)، روشنایی پایدارتر در طول زمان استفاده، رنگ و کنتراست بهتر می باشد.

بیشتر ویدئو پروژکتور های لیزری حتی امکان استفاده مداوم 24 ساعته و 7 روز هفته را دارند که این قابلیت در پروژکتورهای لامپی محدودی وجود دارد، چون موضوع گرما و مقاوم قطعات در برابر استفاده مداوم در آن ها مشکل تر است.

همچنین پروژکتور های لیزری روشنایی های بالا دارند، رنگ و کنتراست بهتری تولید می کنند، سطح رنگ مشکی بهتر و عمق بهتری دارند. 

کنتراست چیست ؟

به بیان ساده، نسبت کنتراست (Contrast) به نسبت درخشان ترین و تاریک ترین قسمت های یک تصویر اشاره دارد و مقدار آن را با نماد n:1 نشان می دهند.بر فرض، با توجه به میزان روشنایی یک اتاق یا کلاس درس، دو ویدئو پروژکتور با دو کنتراست متفاوت ممکن است تصاویر مشابهی را نمایش دهند. پس اگر اتاق یا کلاس درس شما نور متوسطی دارد، توصیه می شود که به مقدار لومن دستگاه بیشتر توجه کنید.

گفتنی است هرچه کنتراست بالاتر باشد، رزولوشن تصویر بیشتر به چشم می آید. چون جزئیات تصویر بیشتر مشخص می شوند و لبه های پیکسل ها در نقاط مختلف، واضح تر بنظر می رسند. در نتیجه، وقتی در فاصله عادی نشسته باشید، کاملا ممکن است پروژکتوری با کنتراست بالا که دارای رزولوشن فول اچ دی باشدنسبت به پروژکتوری با رزولوشن 4K که کنتراست کمتری دارد، رزولوشنش بیشتر به نظر برسد.

به همین دلیل فیلم بین های حرفه ای، قبول دارند که کنتراست بالاتر (در کنار فاکتورهای دیگر مانند دقت رنگ و … ) برای داشتن تصویری ایده آل، مهم تر از رزولوشن هستند، خصوصا وقتی موضوع پروژکتور سینما خانگی باشد. 

نسبت تصویر چیست؟

نسبت تصویر (Aspect ratio) همان نسبت عرض به ارتفاع تصویر یا صفحه نمایش است. به بیان دیگر این که یک تصویر چقدر مربع یا چقدر مستطیل شکل است را با نسبت ابعاد تصویر می توانیم متوجه شویم.

اثر کیستون یا ذوزنقه شدن تصویر ویدئو پروژکتور 

تصویری که با ویدئو پروژکتور می بینید، باید مستطیل شکل باشد. در هر اندازه و با هر نسبت تصویری. اما گاهی تصویر مستطیل شکل نیست و تغییر شکل داده شده است، مثلا ذوزنقه ای شده است. این اثر، اثر کیستون (keystone effect) یا اثر ذوزنقه ای (trapezoid effect) نامیده می شود. 

اثر کیستون (keystone effect)، تغییر شکل دادن تصویر ویدئو پروژکتور بر روی پرده نمایش یا دیوار است. تصویر می بایست مستطیلی شکل باشد اما وقتی دچار این اثر شود، مستطیلی نیست و اضلاع آن بهم ریخته است. بجای مستطیل شکل بودن، مثلا ذورنقه ای است. دلیل این تغییر شکل این است که ویدئو پروژکتور نسبت به محل نمایش عمود نیست.
مطالعه بیشتر: (تصحیح ذوزنقه ای یا کیستون در ویدئو پروژکتورهای آموزشی)

Lens Shift

 لنز شیفت، به بیانی جابجایی لنز پروژکتور به سمت چپ و راست یا بالا و پایین است. در نتیجه هدف از جابجایی لنز (Lens Shift) رفع و اصلاح زاویه تصویر و نیز انعطاف پذیرتر کردن نصب و جانمایی ویدئو پروژکتور نسبت به صفحه نمایش می باشد.انجام این تنظیم به صورت دستی و یا با استفاده از دکمه های منو انجام می شود.

Brilliant Color

یک فناوری توسعه  یافته توسط شرکت تگزاس اینسترومنتس Texas Instrumentsبرای پروژکتورهای DLP است که از شش رنگ از جمله قرمز ، سبز ، آبی ، فیروزه ، سرخ و زرد برای تولید تصاویر استفاده می کند و بدین ترتیب باعث افزایش سطح رنگ می شود.

اثر posterization

اثر posterization یکی از عیب هایی است که در بررسی ویدئو پروژکتور ها بیان می شود.

این عیب در قسمت هایی از تصویر که رنگ ها به صورت تدریجی تغییر می کنند، قابل مشاهده است. (مانند صورت افراد)

در عکس زیر، این عیب را مشاهده می کنید. 

در صورت پروفسور سمیعی در تصویر چپ، بجای این که رنگ ها به صورت تدریجی و طبیعی تغییر کنند، به صورت پله ای تغییر کرده اند و تصویر ضعیف تری ایجاد شده است.

اما در تصویر راست، تغییر رنگ ها در قسمت گونه، به صورت تدریجی و طبیعی است و تصویر بهتری داریم.

عیب هایی مثل اثر posterization در ویدئو پروژکتورهای خانگی که کیفیت نمایش تصویر، مهم ترین معیار تفاوت آن هاست، بررسی می شود. 

برخی مدل ها مانند ویدئو پروژکتور بنکیو W1210ST که از نظر سایت های معتبری مانند projectorcentral به عنوان یکی از بهترین ویدئو پروژکتور های خانگی انتخاب شده است، از نظر این عیب ها و مشکلات جزئی دیگر، عملکرد بسیار بهتری نسبت به مدل های مشابه دارند.

DisplayPort

DisplayPort (دیسپلی پورت) یکی از رابط‌های صوتی و تصویری دیجیتالی است که به وسیله آن می‌توان هم صدا و هم تصویر را انتقال داد، گفتنی است که امروزه پورت‌های ارتباطی آن در جدیدترین کامپیوترها، کارت‌های گرافیک و همچنین لپ‌تاپ‌ها مشاهده می شود و قرار است جایگزین مناسبی برای اچ دی ام آی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *