ویدئو پروژکتور جیبی – راهنمای خرید و سوالات متداول

ویدئو پروژکتور های جیبی با برند متفرقه، کیفیت مناسبی دارند؟

ممکن است اما ویدئو پروژکتور های متفرقه معمولا چند مشکل مهم دارند:

  • در بیشتر موارد، مشخصات صحیح را اعلام نمی کنند. گاهی روشنایی ویدئو پروژکتور را تا ۲۰ برابر بیشتر از روشنایی واقعی اعلام می کنند. حتی از نظر رزولوشن هم ممکن است ادعای فول اچ دی بودن کنند اما رزولوشن کمتری داشته باشند. از نظر قابلیت هایی مثل آندروید داخلی، بی سیم و … هم کیفیت مطلوبی ندارند. البته نمونه های قابل قبول به نسبت قیمت هم دارند ولی تشخیص آن فقط با تست دستگاه و مقایسه با یک ویدئو پروژکتور با برند اصلی ممکن است.
  • ممکن است حتی به نسبت قیمت هم، کیفیت تصویر مناسبی نداشته باشند. 

ویدئو پروژکتور برای نمایش تصویر استفاده می شود و اولین ویژگی یک ویدئو پروژکتور خوب، کیفیت تصویر مناسب است. اگر تصویر خوب نباشد،‌ امکانات جانبی هم کاربرد نخواهند داشت.

اگر یک ویدئو پروژکتور ارزان قیمت و کیفیت مناسب بخواهید، می‌توانید ویدئو پروژکتور های استوک که برند اصلی دارند را هم بررسی بفرمائید.

ویدئو پروژکتور جیبی، ویدئو پروژکتور همراه، پروجکشن جیبی یا پروژکتور کوچک چیست و چه تفاوتی دارند؟

همه این موارد، نام های متفاوت یک دستگاه هستند. این ویدئو پروژکتورها در اندازه های کوچک (اندازه یک گوشی موبایل) تا اندازه های که به راحتی قابل حمل باشند قرار می گیرند. مزیتی که نسبت به ویدئو پروژکتورهای دیگر دارند این است که بسیار راحت تر می توانید آن ها را جابجا کنید که این باعث می شود کاربردهای بسیار متنوعی داشته باشند.

ویدئو پروژکتورهایی هم هستند که وزن سبکی (حدود 2 کیلو) دارند اما با لامپ معمولی (متال هالید) که آن ها موضوع این مطلب نیستند. معمولا منظور از ویدئو پروژکتورهای قابل حمل، مدل هایی است که کوچک و سبک هستند و از LED (و در برخی موارد لیزر) استفاده می کنند و از لامپ های معمولی (متال هالید) استفاده نمی کنند.

ویدئو پروژکتور های قابل حمل، نام های متنوعی دارند و ممکن است به چند زیر مجموعه تقسیم بندی می شوند. مانند گروه پیکو (pico)، جیبی (pocket) و قابل حمل (portable) (به ترتیب اندازه).

بهتر آن است که اسم های مختلف را بدانید اما مرز خیلی مشخصی بین آن ها نداریم. منظور ما در این مطلب، بصورت کلی ویدئو پروژکتورهایی است که قابل حمل هستند. شاید در بیشترین حالت وزن شان به 2.5 کیلو برسد. پس بصورت خیلی ساده ، 2 دسته بندی برای ویدئو پروژکتور در نظر داشته باشید: قابل حمل (کمتر از 2.5 کیلوگرم) و غیرقابل حمل (بیشتر از 2.5 کیلوگرم).

ویدئو پروژکتور جیبی را به عنوان ویدئو پروژکتور خانگی می توانم استفاده کنم؟

بله.

ویدئو پروژکتور های جیبی دو کاربرد اصلی دارند: خانگی و آموزشیمی توانید از ویدئو پروژکتور جیبی برای تماشای فیلم و بازی کردن با تصویر بزرگ تر از تلویزیون در خانه، حیاط و محیط خارج از خانه (هنگام سفر در بیرون و فضای باز) استفاده کنید.

البته ویدئو پروژکتور های جیبی را برای آموزش هم می توان استفاده کرد، اما باید به نور محیط و میزان روشنایی دستگاه بیشتر دقت داشته باشید تا تصویر خوبی داشته باشید. به عنوان مثال:

  • استفاده در نمایشگاه ها
  • استفاده بعنوان وسیله آموزشی برای کلاس های خصوصی و کلاس های درس کوچک
  • پرزنت کردن محصول در محل مشتری و هنگام سفر

ویدئو پروژکتور معمولی بخرم یا ویدئو پروژکتور جیبی؟

مهم ترین تفاوت ویدئو پروژکتورهای قابل حمل و مدل های معمولی (غیر قابل جمل)، همین قابلیت حمل آسان است. اگر می خواهید از ویدئو پروژکتور بصورت نصب شده و ثابت استفاده کنید (مثلا ویدئو پروژکتوری که همیشه در یک اتاق جلسه یا کلاس درس، بر روی سقف نصب شده و ثابت باشد)، ویدئو پروژکتور معمولی بخرید. اما اگر قرار است در همین فضاها استفاده کنید اما بتوانید آن را به جاهای دیگر هم ببرید، جیبی و قابل حمل بخرید. با داشتن یک ویدئو پروژکتور قابل حمل، می توانید از آن در جاهای بسیار متنوعی استفاده کنید. هم آن را در کلاس درس استفاده کنید، هم به خانه بیاورید و فیلم ببینید، هم با خود به مسافرت یا خانه دوستان ببرید.

مزیت دیگر ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل حمل، عمر لامپ بسیار بالاتر آن هاست. عمر لامپ یک ویدئو پروژکتور متوسط با لامپ معمولی، بین 2 تا 5 هزار ساعت است اما ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل حمل، بخاطر استفاده از لامپ های LED و لیزر، عمر لامپی حدود 20 هزار ساعت دارند. پس اگر قرار است ویدئو پروژکتور را زیاد استفاده کنید، ویدئو پروژکتور جیبی مناسب تر و ارزان تر خواهد بود.

البته همه ی ویدئو پروژکتورهای جیبی، عمر لامپ چند ده هزار ساعت ندارند مانند SONY CL1. همچنین ویدئو پروژکتورهای معمولی و غیر قابل حمل هم داریم که بخاطر استفاده از LED و لیزر به عنوان منبع نوری، عمر لامپ بالایی دارند.

ویدئو پروژکتور های led همان ویدئو پروژکتور جیبی و قابل حمل هستند؟

اینطور نمی شود گفت. Led منبع نوری است که در 99% ویدئو پروژکتورهای جیبی استفاده می شود. (منبع نور دیگر که در ویدئو پروژکتورهای قابل حمل استفاده می شود، لیزر است) به همین دلیل گاهی ویدئو پروژکتورهای جیبی را LED هم می نامند. این را دقت داشته باشید که همه ی ویدئو پروژکتورهای LED، قابل حمل نیستند مثل بنکیو HT9050 که 20 کیلو وزن دارد.

ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل حمل کجاها کاربرد ندارند؟

مهم ترین نقطه ضعف ویدئو پروژکتورهای جیبی، روشنایی کمتر آن هاست. همانطور که در بالا در قسمت روشنایی گفتیم، هرچه تصویر بزرگ تری بخواهید و هرچه نور محیط بیشتر باشد، ویدئو پروژکتور باید روشنایی بیشتری داشته باشد. پس اگر می خواهید تصویری بزرگ را در محیطی روشن نمایش دهد (مثلا تصویر 120 اینچ در یک کلاس درس که پنجره دارد، پرده هم دارد اما قرار است در طول روز از ویدئو پروژکتور استفاده شود) ویدئو پروژکتور قابل حمل برای تان کارایی ندارد مگر اینکه مدل هایی را بخرید که بیشترین روشنایی را دارند، مانند AAXA M6 که روشنایی 1200 لومنز دارد.

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور جیبی”

بخش اول

ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل حمل، دستگاه های فوق العاده جذابی هستند که کاربردهای بسیار متنوع دارند اما انتخاب یک مدل مناسب، آسان نیست و نیاز هست تا برخی اطلاعات را بدانید. سوالات مختلفی برای تان پیش خواهد آمد. این که به چه چیزهایی باید دقت کنم؟ رزولوشن چقدر مهم است؟ قیمت چقدر است؟ و …

در این راهنما، نکات اساسی را ساده و خلاصه توضیح داده ایم تا بتوانید مدلی را انتخاب کنید که مناسب باشد و از پولی که پرداخت کرده اید، راضی و خوشحال باشید.

خلاصه بخش اول

در این بخش درباره این صحبت می کنیم که ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل چه دستگاه هایی هستند، چه قیمت هایی دارند و برای انتخاب یک دستگاه مناسب، به چه عواملی باید دقت کنید. همچین چند توصیه اساسی در انتخاب پروژکتور را آوردیم.

ویدئو پروژکتور جیبی و قابل قابل حمل چیست؟

این ویدئو پروژکتورها در اندازه های کوچک از اندازه یک گوشی موبایل تا اندازه های که به راحتی قابل حمل باشند قرار می گیرند. مزیتی که نسبت به ویدئو پروژکتورهای دیگر دارند این است که بسیار راحت تر می توانید آن ها را جابجا کنید که این باعث می شود کاربردهای بسیار متنوعی داشته باشند.

ویدئو پروژکتورهایی هم هستند که وزن سبکی دارد (حدود 2 کیلو) دارند اما با لامپ معمولی (متال هالید) که آن ها موضوع این مطلب نیستند. پس منظور ما از ویدئو پروژکتورهای قابل حمل، مدل هایی است که کوچک و سبک هستند و از LED (و در برخی موارد لیزر) استفاده می کنند و از لامپ های معمولی (متال هالید) استفاده نمی کنند.

قیمت ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل حمل چقدر است؟

برای اینکه حدود دستتان باشد، قیمت مدل های معتبر از 700 هزار تومان از حدود 1 میلیون تا 5 میلیون تومان هستن. بسیاری از اوقات قیمت، مهم ترین فاکتور برای انتخاب ویدئو پروژکتور است. مهم این است که بدانید ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل در چه محدوده ی قیمتی هستند و ارزان ترین مدل مناسب شما چقدر است و بعد تصمیم بگیرید که چه میزان می خواهید هزینه کنید. البته مدل هایی بدون برند معتبر هم هستند که قیمت ارزان تری دارند که در مورد مشکلات و معایب آن ها در مطلب زیر توضیحات کامل داده ایم.

مطلب پیشنهادی ویدئو پروژکتور ارزان قیمت یا ویدئو پروژکتور جیبی ارزان قیمت،بخرم؟ نه،اگر برند معتبر ندارد 

برای انتخاب ویدئو پروژکتور قابل حمل مناسب، از کجا شروع کنم و به چه عواملی باید دقت کنم؟

شما در نهایت، کیفیت تصویر مطلوب می خواهید ولی متاسفانه کیفیت تصویر را با اعداد نمی توان خیلی دقیق بیان کرد. دستگاهی که رزولوشن بالاتر داشته باشد، الزاما کیفیت تصویر بهتری ندارد، پروژکتوری که روشنایی بالاتری داشته باشد هم الزاما کیفیت تصویر بهتری ندارد. در انتخاب ویدئو پروژکتور، توجه به روشنایی مهم ترین کاری است که باید بکنید. اگر پروژکتوری بخرید که برای کاربرد شما کم نور باشد، تمام عوامل دیگر بی اثر خواهند بود چون تصویر به خوبی دیده نمی شود. پس ابتدا حداقل روشنایی مورد نیاز را بدست آورید، سپس بقیه عوامل را وارد معادله کنید.  روشنایی مهم ترین فاکتور است. این مورد را جدید بگیرید چون اگر مدلی که خریداری می کنید برای کاربرد شما، کم نور باشد، اصلا برای شما کاربرد نداشته باشد.  غیر از موضوع روشنایی،  و بعد از آن، رزولوشن، عمر باطری و پورت های ورودی. ما این 4 مورد را توضیح می دهیم و سپس قابلیت های دیگر صحبت می کنیم که خوب است آن ها را بدانید و اگر برای تان مناسب هستند، دنبال مدل هایی باشید که آن ها را دارند.

توجه به روشنایی در انتخاب هر ویدئو پروژکتور، عامل اصلی است. روشنایی را در پایین بصورت ساده توضیح داده ایم اما قبل از آن توصیه های ما را بخوانید:

توصیه های ما هنگام خرید ویدئو پروژکتور:

  •  از برند های معتبر خرید کنید.
  •  عددی که برای کنتراست دستگاه ها بیان می شود را در نظر نگیرید.
  • به نظرات تخصصی و نظرات کاربران در سایت های معتبر، توجه زیادی کنید.
  •  کمترین روشنایی را برای کاربردی که مد نظر دارید را حتما در نظر بگیرید.

جمع بندی بخش اول

در این بخش درباره این صحبت کردیم که ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل چه دستگاه هایی هستند، چه قیمت هایی دارند و برای انتخاب یک دستگاه مناسب، به چه عواملی باید دقت کنید. همچین چند توصیه اساسی در انتخاب پروژکتور را آوردیم. در بخش بعدی در مورد مهم ترین فاکتور در انتخاب پروژکتور یعنی روشنایی صحبت می کنیم و توضیح می دهیم که به چه روشنایی نیاز دارید و اندازه تصویر قابل قبول به نسبت روشنایی چه اندازه ای است؟ با ما همراه باشید.

بخش دوم

در بخش 1 درباره این صحبت کردیم که ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل چه دستگاه هایی هستند، چه قیمت هایی دارند و برای انتخاب یک دستگاه مناسب، به چه عواملی باید دقت کنید. همچین چند توصیه اساسی در انتخاب پروژکتور را آوردیم.
در این بخش در مورد مهم ترین فاکتور در انتخاب پروژکتور یعنی روشنایی صحبت می کنیم و به این سوالات پاسخ می دهیم که میزان روشنایی نیاز دارید؟ آیا هرچه تصویر روشن تر باشد ، بهتر است؟ اندازه تصویر قابل قبول به نسبت روشنایی چیست؟
با ما همراه باشید.

ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل حمل روشنایی از 10 لومنز تا 2000 لومنز دارند. اگر روشنایی پروژکتور برای کاربرد و محیط شما کم باشد، همه عوامل دیگر بی اثر خواهند بود چون تصویر حتی به خوبی دیده نمی شود. پس این ، مهم ترین عامل در انتخاب پروژکتور خواهد بود.

مطلب مرتبط: روشنایی چیست و بر چه اساس بیان می شود؟ (مطلب در حال آماده سازی است)

اگر قرار باشد برای انتخاب یک پروژکتور جیبی و قابل حمل، 30 ثانیه وقت بذارید، ابتدا کمترین روشنایی مورد نیاز برای محیط خودتان را تعیین کنید. (در پایین مثال زده ایم) سپس ببینید ارزان ترین دستگاهی که باید بخرید کدام است. اگر می توانستید بیشتر هزینه کنید، سپس فاکتورهای دیگر را بررسی کنید.

پس همیشه هرچقدر روشنایی ویدئو پروژکتور بیشتر باشد، بهتر است؟

همیشه نه. مثلا وقتی بخواهید پروژکتور را در محیط تاریک استفاده کنید ( که برای داشتن بهترین کیفیت ، فرض و ترجیح بر این است که در تاریکی کامل بکار گرفته شوند (عین سینما) روشنایی ویدئو پروژکتور باید مناسب باشد و اگر بیش از حد باشد چشم اذیت می شود و سردرد خواهید شد. شبیه زمانی که موقع خواب به صفحه گوشی تان نگاه می کنید. بسیاری از دستگاه ها حالت کم نور تری معمولا با نام حالت eco هم دارند که اگر هم پروژکتوری داشتید که نور زیادی داشت و اذیت کننده بود، می توانید از آن حالت استفاده کنید.
البته اگر بین دو مدل حدودا مشابه می توانید مدل روشنایی بالاتر را تهیه کنید، این کار را بکنید.
روشنایی مهم ترین عامل در انتخاب ویدئو پروژکتور است اما برای مقایسه 2 ویدئو پروژکتور جیبی، به روشنایی اکتفا نکنید چون هم این که شرکت ها روشنایی را غیر دقیق اعلام می کنند و همچنین قطعا بین 2 پروژکتور آن که روشنایی بالاتری دارد الزاما بهترین کیفیت تصویر را ندارد چون کیفیت تصویر به عوامل بسیاری مرتبط است که خیلی از آن ها قابل اندازه گیری هم حتی نیستند.

این را هم در نظر بگیرید که روشنایی بیشتر به معنی قیمت بیشتر هم هست.

من چه روشنایی نیاز دارم؟

روشنایی مورد نیاز شما به 2 عامل بستگی دارد.
1- اندازه ی تصویر که می خواهید داشته باشید (هرچه تصویر بزرگ تری بخواهید ، روشنایی بیشتر لازم دارید)
2- روشنایی محیط (هرچه نور محیط بیشتر باشد، ویدئو پروژکتور هم باید نور بیشتری داشته باشد تا بتواند تصویر مطلوبی به شما نمایش دهد.
به عنوان یک معیار بسیار خلاصه و ساده، این 2 حالت را در نظر بگیرید:
– حداقل روشنایی لازم برای داشتن تصویر 35 اینچی:
o در اتاق کاملا تاریک، 10 لومنز
o در اتاق عادی در نور روز که نور مستقیم به دیوار محل نمایش نمی تابد، 100 لومنز

اندازه ی تصویر قابل قبول به نسبت روشنایی چیست؟

برای این که معیاری عددی (و البته نه خیلی سفت و سخت) داشته باشید، جدول زیر را بر اساس تجریبات و تست های خود و اینترنت تهیه کرده ایم.

روشنایی ویدئو پروژکتور
(لومنز)
نمایش فیلم نمایش متن
10 اتاق تاریک : 35 اینچ
25 اتاق تاریک : 40 اینچ اتاق روشن : 30 اینچ
50 اتاق تاریک : 60 اینچ
100 اتاق تاریک : 80 اینچ
اتاق روشن : 35 اینچ
اتاق روشن : 100 اینچ
200 اتاق تاریک : 100 اینچ
400 اتاق تاریک : 120 اینچ
550 اتاق تاریک : 150 اینچ
900 اتاق تاریک : 180 اینچ
1200 اتاق تاریک : 200 اینچ

* خانه های جدول به مرور و با تست های بیشتر تکمیل خواهند شد. 

موضوعات قابل توجه

موضوع 1نور محیط و محتوای مورد نظر را در 2 حالت در نظر گرفته ایم:

از نظر روشنایی محیط:

–  اتاق تاریک یا نسبتا تاریک مانند سینما، که شرایط معمولی در یک خانه است.

– اتاق روشن (دیواری در اتاقی در روشنایی روز که نور مستقیم به آن نمی تابد که شرایط عادی پرزنت و آموزش است.

از نظر محتوا:

– محتوایی که خودش کنتراست بالایی ندارد، مانند فیلم و عکس

– محتوایی که خودش کنتراست بالایی دارد، مانند متن و پاور پوینت

بر اساس این تقسیم بندی ها، 4 حالت خواهیم داشت که ما ترکیب اتاق تاریک و نمایش فیلم را معیاری برای استفاده خانگی و ترکیب نمایش متن و اتاق روشن را معیاری برای استفاده پرزنت و آموزش در نظر گرفته ایم.

اگر کاربرد شما ترکیب هر دو حالت است، سخت گیرانه در نظر بگیرید.

موضوع 2در اتاق تاریک، این اندازه های تصویر حتی تا 2 برابر هم قابل افزایش هستند.

موضوع 3عامل بسیار بسیار مهم دیگری هم بر روی اندازه ی تصویر و کیفیت تصویر موثر است و آن کیفیت محل نمایش است. یعنی اینکه بر روی دیوار تصویر دارید یا پرده های نمایش  و همچنین رنگ دیوار، جنس دیوار، کیفیت پرده نمایش

موضوع 4ترجیح افراد مختلف هم، کاملا متفاوت است.

موضوع 5در روز و در محیط باز یا دیواری که نور مستقیم افتاب به آن می تابد، هیچ تصویر قابل قبولی نخواهید داشت و اصولا ویدئو پروژکتورها برای این محیط ها ساخته نشده اند و اگر این شرایط محیطی شماست، راهی جز تلویزیون یا نمایشگر های دیگر ندارید.

مطلب پیشنهادی اندازه ی تصویر مناسب برای من چیست؟ هرچقدر بزرگ تر، بهتر؟ خیر

موضوع 6توجه داشته باشید که تاثیر نور محیط نسبت به اندازه تصویر برای اینکه پروژکتور با روشنایی بیشتری نیاز داشته باشید، بیشتر است.

اندازه تصویر عدد است و معیار آسانی برای بیان آن وجود دارد اما چون برای میزان نور محیط، منظور از روشنایی کم یا زیاد خیلی دقیق نیست، ما لیست بالا را برای تاریکی کامل گفتیم تا درست تر مطلب بیان شده باشد.

موضوع 7همچنین هنگام انتخاب، اگر می توانید، ویدئو پروژکتور با روشنایی بالاتر را انتخاب کنید، تصمیم درستی است.

بخش سوم

در بخش 2 در مورد مهم ترین فاکتور در انتخاب پروژکتور یعنی روشنایی صحبت کردیم و به این سوالات پاسخ دادیم که چه میزان روشنایی نیاز دارید؟ آیا هرچه تصویر روشن تر باشد ، بهتر است؟ اندازه تصویر قابل قبول به نسبت روشنایی چیست؟
در این بخش درباره بقیه فاکتورهای انتخاب ویدئو پروژکتور مانند رزولوشن، باطری، نسبت پرتاب و بزرگنمایی، منبع نوری، عمر لامپ و کنتراست صحبت می کنیم.
با ما همراه باشید.

روشنایی، فاکتور اساسی است که آن را توضیح دادیم. اگر می خواهید انتخاب بهتری داشته باشید و بقیه عوامل متمایز کننده ویدئو پروژکتورهای جیبی را بدانید و انتخاب بهتری داشته باشید، ادامه مطلب را بخوانید که همه فاکتورهای دیگر و امکاناتی که هست را توضیح داده ایم

فاکتورهای دیگری هم مانند نسبت تصویر، بلندگو، تنظیم keystone تصویر و … وجود دارند که آن ها را بعدا در اینجا اضافه خواهیم کرد.

نسبت تصویر

رزولوشن

برای این که بدانید برای خرید ویدئو پروژکتور جیبی، چه رزولوشنی نیاز دارید، این 2 نکته را مدنظر داشته باشیید:
هرچه تصویر بزرگ تری بخواهید، اهمیت رزولوشن بیشتر می شود. مثلا اگر دو ویدئو پروژکتور با رزولوشن  (qHD 960×540) و رزولوشن  (FULLHD 1920×1080) داشته باشیم، در اندازه تصویر 40 اینچ تفاوت قابل توجهی ندارند اما در اندازه 200 اینچ خیلی متفاوت خواهند بود.
تصویری که می خواهید ببینید مهم است. اگر می خواهید تصویری با جزئیات زیاد را ببینید، رزولوشن بالاتر نیاز دارید. مثلا اگر قصد پرزنت یک تصویر را دارید، رزولوشن خیلی اهمیت ندارد اما اگر می خواهید فایل اکسل که نوشته های ریز دارد را نمایش دهید، رزولوشن خیلی مهم خواهد بود.

بیشترین رزولوشن که در ویدئو پروژکتورهای جیبی وجود دارد، full hd است. ویدئو پروژکتور قابل حمل AAXA M6 یکی از این نمونه هاست که قیمت حدودی 3.5 میلیون تومان دارد .

ویژگی به نام “نسبت تصویر” هم هست که نشان می دهد تصویر تولید با چه نسبتی است که از رزولوشن مشخص می شود. اگر به رزولوشن دقت کنید این را هم در نظر گرفته اید. شاید نکته مهم فقط در اینجا این باشد که برای تماشای فیلم بهتر است دستگاهی را تهیه کنید که نسبت تصویر 19:9 دارند.؟؟؟؟

چه انتخاب هایی از نظر رزولوشن، در ویدئو پروژکتور های جیبی داریم؟

چون در حالت کلی، نور ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل به نسبت ویدئو پروژکتور های معمولی کمتر است، پس تصویر کوچکتری تولید می کنند و طبق جدول بالا، رزولوشن های کمتری نیاز دارند. البته در حال حاضر رزولوشن Full HD هم در ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل هستند مانند ویدئو پروژکتور AAXA m6.

بیشترین رزولوشنی که در ویدئو پروژکتور های جیبی و فابل حمل استفاده می شود، فعلا همان FULL HD است و روزلوشن بالاتر مانند 4K فعلا نداریم.

رزولوشن های عریض تر (نسبت تصویر 16:9 و 16:10) نسبت به رزولوشن های با نسبت تصویر 4:3 محبوب تر هستند.

باطری

یک قابلیت مهم ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل حمل این است که باطری دارند و می توانید آن ها را بدون وصل کردن کابل برق استفاده کنید.. این قابلیت باعث می شود اگر در مسافرت هستید و دسترسی به برق ندارید و یا برای پرزنت و ارائه مطلب به جایی می روید، فقط پروژکتور تان را روشن کنید و به دنبال پریز برق نگردید. البته همه ی پروژکتورهای قابل حمل باطری ندارند که اگر می خواهید حیلی قابل حمل باشد، به این توجه کنید. در مورد عمر باطری شاید 2 حالت خیلی ساده را باید درنظر گرفت. اگر می خواهید برای دیدن فیلم، باطری داشته باشید، دستگاهی را انتخاب کنید که حداقل 2 ساعت عمر باطری داشته باشد . اما اگر برای ارائه محصول و پرزنت می خواهید، حتی داشتن نیم ساعت باطری هم بسیار مفید خواهد بود. این نکته را هم توجه داشته باشید که برخی مدل ها با اینکه باطری خیلی قوی ندارند اما با پاور بانک امکان شارژ دارند که می توانید خیلی مفید باشد.

پس سوالات شما در مورد باطری این هاست:

آیا ویدئو پروژکتور اصلا باطری دارد؟

حداکثر عمر باطری آن چقدر است؟

آیا امکان اتصال پاوربانک را دارد؟

نسبت پرتاب و بزرگنمایی (زوم)

دو مشخصه ی نسبت پرتاب و لنز زوم در مورد ویدئو پروژکتورهای غیر قابل حمل، مهم هستند چون احتمالا ویدئو پروژکتور قرار است در جای ثابتی قرار گیرد (چه بر روی سقف نصب کنید چه بر روی میز) و امکان عقب و جلو بردن را به راحتی ندارید. مثلا یک کلاس درس دارید و می خواهید بر روی یک پرده نمایش 100 تصویر داشته باشید. در این حالت خیلی مهم است مدلی تهیه کنید که در جای مناسبی که می خواهید بتوانید قرار دهید، چه آن را بر روی سقف نصب کنید چه بر روی میز. مثلا لوستری آنجا نباشد و …

اما برای ویدئو پروژکتورهای قابل حمل، چون شما به راحتی می توانید آن ها را بردارید و جلوتر یا عقب تر از دیوار یا پرده نمایش قرار دهید، این دو مشخصه خیلی با اهمیت نخواهند بود. بزرگنمایی که در بیشتر ویدئو پروژکتورهای قابل جمل وجود ندارد و تنها راه بزرگ و کوچک کردن تصویر آن است که دستگاه را جلوتر یا عقب تر ببرید. در عین حال اگر پس از بررسی فاکتور اساسی روشنایی و بقیه عوامل مهم تر مثل رزولوشن ، پورت های ورودی، باطری و … بین چند مدل حق انتخاب داشتید، مدلی را انتخاب کنید که تصویر بزرگتری در فاصله ثابت نمایش دهد.

قابلیت تصحیح کیستون (Keystone correction)

تصویری که با ویدئو پروژکتور می بینید، باید مستطیل شکل باشد اما گاهی اینطور نیست و تغییر شکل داده شده است، مثلا ذوزنقه ای شده است. این اثر، اثر کیستون (keystone effect) نامیده می شود که در مطلب زیر، بسیار جامع و کامل همراه با عکس، توضیح داده ایم. حتما آن را مطالعه کنید. بطور خیلی خلاصه، روش هایی برای درست کردن تصویری که دچار اثر کیستون شده است، وجود دارد که یکی از آن ها استفاده از قابلیت تصحیح کیستون دیجیتالی است که در برخی ویدئو پروژکتورها هست.

مطلب پیشنهادی کیستون (keystone) چیست و چرا به وجود می آید؟ راه حل آن چیست؟

قابلیت تصحیح کیستون دیجیتالی هم مانند نسبت پرتاب و لنز زوم، از مشخصه هایی است که برای ویدئو پروژکتور های غیر قابل حمل اهمیت دارد. چون در مورد ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل به راحتی می توانید پروژکتور را به سمت بالا یا پایین و چپ و راست جابجا کنید تا تصویر مستطیلی درستی داشته باشید، اهمیت قابلیت تصحیح کیستون در ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل حمل، کمرنگ خواهد شد و ملاک انتخاب نمی تواند باشد.

بلندگو

کوچکترین  ویدئو پروژکتورهای جیبی بلندگوی 1 وات دارد. یک بلندگوی 1وات خوب، صدای قابل قبول و قابل شنیدن برای دیدن یک فیلم در اتاق 30 متری را تولید می کند. البته غیر از بحث شنیده شدن صداهای فیلم، کیفیت بلندگو و کیفیت صدا تاثیر بسیار زیادی بر روی تجربه دیدن فیلم دارد. هرچه ویدئو پروژکتور بزرگ تر شود، بلندگوهای قوی تر و مرغوب تری خواهد داشت. در نهایت  اتصال ویدئو پروژکتور جیبی به بلندگوی جدا، کیفیت صدا را بسیار بهتر خواهد کرد. نحوه ی اتصال هم با کابل AUX هست و هم در برخی مدل ها با بلوتوث. هم می توانید از بلندگوهای ثابت که در خانه یا محل استفاده ویدئو پروژکتور دارید استفاده کنید و هم اینکه یک بلندگوی پرتابل بخرید و همراه ویدئو پروژکتور داشته باشید. مسلما صدای بهتر، تجربه ی فیلم را بسیار بهتر خواهد کرد.

منبع نوری و نوع فناوری تولید تصویر

اینکه ویدئو پروژکتور از چه فناوری ای برای تولید تصویر استفاده می کند، معیار انتخاب نخواهد بود . اما برای آگاهی بیشتر در اینجا فناوری های تولید تصویر را توضیح خواهیم داد. در ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل حمل، یکی از حالات زیر برای تولید تصویر بکار گرفته می شود:

منبع نوری LED با فناوری DLP

منبع نوری LED با فناوری LCos

منبع نوری  لیزر با فناوری DLP

منبع نوری لیزر با فناوری LCoS

منبع نوری لیزر با فناوری LBS

LED فناوری ای است که برای ویدئو پروژکتور ها سالها توسعه یافته و بسیار گسترده استفاده می شود در حال حاضر 99% ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل حمل دنیا از LED استفاده می کنند. لیزر، فناوری است که به تازگی برای ویدئو پروژکتور ها بکار گرفته می شود و در حال حاضر مدل های بسیار محدودی مثل  Sony cl1 ،  sony cl1a،  LG HF80JA و ویدئو پروژکتور های جیبی برند Celluon که شامل مدل های Celluon PicoAir و Celluon PicoBit و Celluon PicoPro هستند، از این فناوری استفاده می کنند.

مطلب پیشنهادی نقد و بررسی اختصاصی لومنز، ویدئو پروژکتور جیبی سونی SONY cl1 (و cl1a) با فناوری لیزر

عمر لامپ

عمر لامپ در ویدئو پروژکتورهای معمول و غیرقابل حمل، مشخصه بسیار مهمی است که باید توجه کنید. چون آن ویدئو پروژکتورها از لامپ های معمولی (متال هالید) استفاده می کنند که عمر لامپ بین 1000 تا 10 هزار ساعت دارند.  اما در ویدئو پروژکتورهای قابل حمل، عمر لامپ ها بسیار بالاتر خواهد بود. (با فرض اینکه مدل های سبکی که از لامپ معمولی (متال هالید) استفاده می کنند را وارد این دسته بندی نکنیم)

ویدئو پروژکتورهای قابل حمل که از LED و لیزر استفاده می کنند، عمر لامپ 15 و 20 و 30 هزار ساعت دارند که عدد بسیار بالایی است. اگر روزی 4 ساعت استفاد کنید، حدود 10 سال عمر می کنند که عدد بسیار بالایی است. پس در نهایت چون کمترین عمر لامپ ویدئو وپروژکتورهای قابل حمل، هنوز خیلی خوب است، عمر لامپ معیاری برای مقایسه نمی تواند باشد. البته اگر قرار است استفاده بسیاز زیاد داشته باشید، آن وقت کمی مهم تر خواهد بود.

تنها مورد عمر لامپ استثنا در بین ویدئو پروژکتورهای قابل حمل، SONY CL1 است که 2 هزار ساعت عمر لامپ دارد که در مورد جدید CL1a به 10هزار ساعت رسیده است.

 پس کنتراست چی؟ چرا صحبتی از آن نشد؟!

عدد کنتراست را اصلا جدی نگیرید و در انتحاب ویدئو پروژکتور به آن توجه کنید. فکر کنید ندیدید 🙂 کنتراست عامل بسیار مهمی در کیفیت تصویر است اما اعداد بیان کننده آن اصلا قابل اتکا نیستند. نحوه ی اندازه گیری کنتراست، نوع صفحه نمایش و … تاثیر بسیاری بر روی کنتراست واقعی دارند. برای آگاهی از کنتراست دستگاه ها، فقط به نظرات افراد متخصص که ویدئو پروژکتور را بررسی کرده اند، توجه کنید.

بخش چهارم

در بخش 3 درباره بقیه فاکتورهای انتخاب ویدئو پروژکتور مانند رزولوشن، باطری، نسبت پرتاب و بزرگنمایی، منبع نوری، عمر لامپ و کنتراست صحبت کردیم.
در این بخش در باره انواع پورت های ورودی و روش های ارسال تصویر به ویدئو پروژکتور ها صبحت می کنیم.
با ما همراه باشید

اینکه به چه روش هایی می توانید سیگنال تصویر را به ویدئو پروژکتور انتقال دهید، مهم است. روش های انتقال تصویر 2 دو حالت کلی باسیم و بی سیم تقسیم می شود.

روش های با سیم انتقال تصویر

در قسمت با سیم ماجرا، هرچند که پورت های مختلفی برای اتصال وحود دارد اما در ویدئو پروژکتورهای قابل حمل، در بیشترین حالت 3 پورت خواهید داشت: HDMI، AV و VGA. پورت HDMI را قطعا همه ویدئو پروژکتورها دارند که متداول ترین روش اتصال است. برخی پورت VGA (که قبل از HDMI متداول ترین پورت بود و هنوز هم به فراوانی استفاده می شود) و پورت AV (پورت های3 رنگ اتصال ویدئوها و دستگاه قدیمی تر) هم دارند.

مطلب پیشنهادی معرفی انواع پورت های تصویر

ممکن است برخی مدل ها برای اینکه فضای کمتری اشغال کند، بجای پورت HDMI سایز استاندارد، سایز مینی (miniHDMI) قرار دهند. همچنین برای VGA هم ممکن است miniVGA قرار داده شده باشد و بجای 3 پورت Av هم پورت سوزنی AV را می گذارند. همه این 3 حالت با یک تبدیل ساده که به احتمال زیاد در جعبه دستگاه قرار داده شده است، به اندازه ی استاندارد تبدیل خواهند شد و مشکلی در این زمینه نیست.

مطلب پیشنهادیبهترین روش اتصال لپ تاپ، گوشی موبایل، کنسول بازی (یا هر دستگاه پخش کننده ی تصویر) به ویدئو پروژکتور یا تلویزیون (یا هر دستگاه نمایش دهنده ی تصویر ) چیست؟

ممکن است پورت HDMI از mhl هم پشتیبانی کند.

هرچند تبدیل همه پورت ها به همدیگر وجود دارد اما گاهی این مبدل ها کمیاب هستند، گاهی گران هستند و گاهی به راحتی مدلی پیدا نمی کنید که به درستی کار کند.

مطلب پیشنهادی 5 نکته که برای استفاده از مبدل های تصویر باید بدانید؟

در ضمن در ویدئو پروژکتورهای قابل حمل، خبری از پورت displayPort (پورت دیجیتالی جدید تر از HDMI) نیست و در صورت نیاز باید از یک تبدیل ساده استفاده کنید تا به HDMI وصل کنید.

روش های بی سیم انتقال تصویر

اینکه بتوانیدفیلم و تصاویر روی گوشی و تبلت و لپ تاپ را بدون سیم به پروژکتور انتقال دهید و در اندازه بزرگ پخش کنید، قابلیت جذابی است که در برخی مدل ها وجود دارد. این کار به 2 صورت انجام خواهد شد. یا ویدئو پروژکتور سیستم عامل آندروید دارد و از طریق اپلیکیشن این امکان را به شما می دهد (مانند ویدئو پروژکتورهای AAXA p2-A و AAXA P4-x android ) و یا بدون سیستم عامل این قابلیت را دارد (مانند SONY CL1)

مطلب زیر را حتما بخوانید  که یکی از معمول ترین روش های اتصال بی سیم را توضیح داده ایم.

مطلب پیشنهادی اتصال بی سیم گوشی موبایل، تبلت و رایانه به ویدئو پروژکتور و تلویزیون

بخش پنجم

در بخش 4 در باره انواع پورت های ورودی و روش های ارسال تصویر به ویدئو پروژکتور ها صبحت کردیم.
در قسمت 5 درباره قابلیت های و امکانات دیگری که ممکن است ویدئو پروژکتور ها داشته باشند صحبت می کنیم. موضوعاتی مانند سیستم عامل داخلی، بلوتوث، تاچ پد، قابلیت پاوربانک شدن و فوکوس اتوماتیک.
با ما همراه باشید

قابلیت های دیگری هم هستند که بهتر است آن ها را بدانید که اگر برای شما مفید است، به دنبال ویدئو پروژکتوری باشید که آن ها را داشته باشد.

سیستم عامل آندروید

برخی ویدئو پروژکتورهای جیبی مانند AAXA p2-a دارای سیستم عامل اندروید هستند. که باعث می شود دریچه ای از امکانات برای شما باز شود. مشکلات عدم نمایش فایل های فارسی، کدک ها مختلف فیلم، فرمت های مختلف، ایمیل رو باز کنید

برخی مدل ها هم که ورودی USB یا کارت microSD دارند، سیستم عامل غیر از آندروید (مثل windwos ce) دارند که برای پخش محدود تر فایل های صوتی و تصویری و ویدئویی استفاده می شوند مثل LG PH550GV و AAXA LED pico

بلوتوث

تاچ پد

بعضی از ویدئو پروژکتورهایی که سیستم عامل دارند، بر روی بدنه شان یک تاچ پد هم دارند که کار را بسیار بسیار ساده می کند.

قابلیت پاور بانک شدن

برخی ویدئو پروژکتورها این قابلیت را دارند که به عنوان پاور بانک استفاده شوند مثل SONY CL1 و AAXA P5. این قابلیت در زمان ضروری خوب است اما در حالت کلی عملا کاربردی نخواهد بود چون باطری خود ویدئو پروژکتورهای جیبی نیاز به پشتبان و تقویت دارد و درست تر این است که در کنار یک ویدئو پروژکتور جیبی، پور بانکم هم داشته باشید که پشتیبان باطری ویدئو پروژکتور باشد.

فوکوس اتوماتیک

ویدئو پروژکتورهای جیبی که از لیزر استفاده می کنند، بخاطر ذات نور لیزر که وقتی به سطح برسد تشکیل می شود، نیاز به فوکوس ندارند و بر روی هر سطحی باشند، فوکوس خواهند بود. با این قابلیت ، نیاز به اینکه فوکوس را بصورت دستی با حلقه فوکوس تنظیم کنید ندارید.

مطلب پیشنهادی نقد و بررسی اختصاصی لومنز، ویدئو پروژکتور جیبی سونی SONY cl1 (و cl1a) با فناوری لیزر

اما چون این ویژگی فقط برای ویدئو پروژکتورهای لیزری است و تعداد ویدئو پروژکتورهای لیزری خیلی کم است، معیار انتخاب نخواهد بود اما از ویژگی های ویدئو پروژکتورهای لیزری هست.

چند نمونه از کاربرد های ویدئو پروژکتور جیبی و امکاناتی که مناسب آن است:

– شما کسی هستید که زیاد به سفر می روید و ممکن است حتی جاهایی باشید که دسترسی به برق نداشته باشید. در این حالت ویدئو پروژکتور جیبی می خواهید که غیر از کوچک بودن، اولا باطری داشته باشد و باطری قابل قبولی هم داشته باشد (حدود 2 ساعت) و مهم تر اینکه امکان شارژ با پاور بانک را داشته باشد. مدل های مثل ویدئو پروژکتور جیبی اکسا led pico، ویدئو پروژکتور سونی cl1a، ویدئو پروژکتور جیبی اکسا HD pico

– شما می خواهید تصویری بزرگ (بالاتر از 100 اینچ) داشته باشید و می خواهید در خانه خودتان، خانه دوست تان، مسافرت، در باغ و … این تصویر بزرگ را داشته باشید و در جاهایی استفاده می کنید که به برق هم دسترسی دارید. در این حالت، مهم ترین نکته ای است که ویدئو پروژکتوری داشته باشید که قابل حمل باشد اما روشنایی بالایی داشته باشد. در این حالت، باطری خیلی مساله مهمی نخواهد بود. مدل های مثل ویدئو پروژکتور قابل حمل ال جی PH550 و ویدئو پروژکتور قابل حمل اکسا m6

– می خواهید از ویدئو پروژکتور جیبی برای استفاده در جلسات و پرزنت و فروش و … استفاده کنید. یعنی ممکن است در جایی بخواهید استفاده کنید که نور روز وجود دارد. در این حالت مدلی می خواهید که حدود 150 لومنز به بالا داشته باشد تا تصویری 35 اینچی را در نور محیطی بدهد. داشتن آندروید داخلی و امکان اتصال مستقیم فلش و کارت micro sd هم برای تان بسیار کاربردی خواهد بود. داشتن باطری قابل قبول هم مهم است. در این حالت مدل هاییی مثل ویدئو پروژکتور جیبی آندرویدی اکسا p4-x android و ویدئو پروژکتور جیبی آندرویدی اکسا p2-a گزینه های مناسبی هستند.

[/accordion-item]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.