Loading...

رزولوشن مناسب ویدئو پروژکتور چیست؟

|
رزولوشن مناسب ویدئو پروژکتور چیست؟

1- فاصله تا تصویر و اندازه تصویر

 رزولوشن ، تعداد پیکسل ها در یک تصویر است، در هر جایی و در هر اندازه ای. پس دو تصویر با رزولوشن یکسان که در اندازه های مختلف باشند، متفاوت بنظر می آیند.

و همچنین

اینکه یک تصویر با رزولوشن ثابت را از فاصله های مختلف ببینیم ، متفاوت بنظر می آیند.

 مثلا رزولوشن ful hd که 1920*1080 پیکسل است، در صفحه یک گوشی موبایل 5 اینچ که از فاصله ی 30 سانتیمتری می بینیم، با همین رزولوشن در یک تصویر 200 اینچ که از فاصله 3 متری ببینیم، کاملا متفاوت خواهد بود.(اندازه ی تصویر مناسب برای من چیست؟)

 

پس:

 هر چقدر تصویر بزرگ تر باشد، پیکسل ها هم بزرگ تر می شوند. 

و همچنین

هر چقدر به تصویر نزدیک تر شویم، پیکسل ها بزرگ تر می شوند.

 

نمودار بسیار جالب زیر را ببینید که بر اساس چشم انسان، نشان می دهد که رزولوشن های مختلف از فاصله های مختلف چقدر متفاوت خواهند بود.

  

به چه شکل هایی از این نمودار استفاده کنیم:

مثلا اگر تصویر 50 اینچی داریم، از هر فاصله ای تا تا فاصله ی 3 متری بنشینید، رزولوشن HD 720 کافی است و رزولوشن بالاتر هیچ تفاوتی نخواهد داشت.

یا مثلا اگر تصویری 60 اینچی را از فاصله ی 6 متری ببینیم، هرچند بین HD 720 و 480p تفاوت هست، اما بسیار جزئی خواهد بود و رزولوشن 480p می تواند کاملا مناسب باشد.

یا ویدئو پروژکتور جیبی دارید با رزولوشن HD720 و تصویر 70 اینچ از آن گرفته اید. وقتی در فاصله ی 3 متر بنشینید، پیکسل ها را می توانید ببینید. برای اینکه تجربه ی بهتری داشته باشید، می توانید 1 متر عقب تر بروید! :)  

2- محتوای مورد نمایش

 محتوا و تصویری که قرار است ببینید، بر میزان تاثیر رزولوشن موثر است. هر چقدر جزئیات تصویر بیشتر باشد، رزولوشن بالاتر موثر تر خواهد بود. مثلا نمایش یک جدول پر محتوا در اکسل از نمایش یک فایل پاورپوینت که فونت درشتی دارد، به رزولوشن بالاتر نیاز دارد.

0
نظرات
    ارسال نظر
    برگشت به بالا