Loading...

پرده نمایش ویدئو پروژکتورهای آموزشی

|
پرده نمایش ویدئو پروژکتورهای آموزشی

پرده نمايش چيست؟

پرده نمایش (Screen) از تجهیزات جانبی است که علاوه بر ویدئو پروژکتور، برای پخش تصاویر دستگاه هایی نظیر ویژوالایزر ،اسلاید و اوِرهِد نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در ساخت این صفحه نمایش سفید رنگ، موادی بکار رفته است تا از بازتاب نور جلوگیری کرده و به افزایش کیفیت نمایش تصاویر کمک نماید.

هم چنین، پرده های نمایش با توجه به نیاز مشتریان به پرده های پایه دار، سقفی دستی، سقفی برقی و بک پروجکشن تقسیم می گردند.

خرید پرده نمایش برای کلاس درس 

اگر هنوز برای کلاس های مدرسه، پرده نمایش نخریده اید، در هنگام خرید ویدئو پروژکتور آموزشی، این موضوع را هم مورد توجه قرار بدهید زیرا که انتخاب یک پرده نمایش خوب، کیفیت تصویر به مراتب بهتر و قابل توجه تری نسبت به پخش تصویر بر روی دیوار یا تخته کلاس دارد. این کیفیت تصویر به جلب توجه بهتر دانش آموزان به مطالب درسی کمک می نماید. 

گفتنی است برای تماشای هر چه بهتر تصاویر، لازم است که دانش آموزان از پرده نمایش فاصله داشته باشند; میزان این فاصله بستگی به اندازه تصویر مورد نظر شما و فضای موجود در محل نصب ویدئو پروژکتور دارد.

بنابراین، برای تعیین اندازه پرده نمایشی که نیاز دارید، باید دورترین فاصله ای که دانش آموزان تا پرده نمایش می نشیند را محاسبه کنید. ارتفاع صفحه یا پرده نمایش باید 6/1 فاصله باشد.
این اندازه برای مشاهده ویدئو و متن مناسب است. در حالت ایده آل، دانش آموزانی که در نزدیک ترین فاصله نسبت به پرده نمایش می نشینند ، اگر 2 برابر صفحه نمایش را در نظر بگیریم نباید از این فاصله نزدیک تر بنشینند و پایین صفحه باید حداقل 4 فوت (حدود یک متر و بیست سانتیمتر) بالاتر از کف اتاق کلاس باشد تا تمام دانش آموزان قادر به دیدن پرده نمایش باشند.

پرده نمایش ها نه تنها در اندازه های مختلف وجود دارند، بلکه می توانند به روش های مختلفی نصب شوند. اگر قرار باشد که انتهای پرده نمایش فاصله 4 فوتی با کف کلاس را داشته باشد، لازم است که پرده نمایش به سقف آویز شود و یا بر روی دیوار نصب شود.

مناسب ترین اندازه پرده نمایش برای کلاس درس چیست ؟

پرده های نمایش در ابعاد واندازه های مختلفی در بازار موجود می باشند سایزهای 180*180 سانتی متر برای کلاس های معمولی و سایز 2 و حتی دو و نیم متر (5/2) برای کلاس های بزرگ مناسب می باشند.
نکته: 

پرده نمایش پایه دار (Tripod Screen Display)

در مدل پایه دار همانطور که در عکس  پایین نیز مشاهده می کنید، پرده نمایش بر روی سه پایه قرار می گیرد و در مواردی که نیاز است ویدئو پروژکتور و پرده نمایش را با خود حمل کنیم، از این مدل پرده نمایش استفاده می شود. این مدل به طور کامل جمع می شود و برای راحتی در حمل و نقل در کیف یا کارتن مخصوص قرار می گیرند. پرده نمایش پایه دار معمولا تا ابعاد ۲۵۰×۲۵۰ سانتی متر ساخته می شوند.

پرده نمایش برقی ویدیو پروژکتور (Motorized Screen Display)

این پرده نمایش نوعی پرده دیواری/سقفی است که مجهز به موتور الکتریکی بوده و از طریق ریموت کنترل و کلید صفر و یک قابل کنترل است. با توجه به قیمت نسبتا بالای این پرده های نمایش معمولا از آن ها در اتاق های کنفرانس و سالن های همایش که علاوه بر ثابت بودن ویدیو پروژکتور و پرده، زیبایی و ظاهر کار نیز حائز اهمیت است، استفاده می شود. همانند مدل های ثابت می توان آن ها را بنا بر شرایط محیط بر روی سقف یا دیوار نصب نمود. هم چنین  پرده های برقی از ابعاد بزرگتری نیز برخوردارند. 

 در حالت کلی چه مدل های پرده ویدئو پروژکتور در بازار وجود دارد؟ 

3 نوع پرده در حال حاضر در بازار مرسوم هستند:  (جهت مطالعه بیشتر این مقاله را مطالعه نمایید)


 


 مطلب پیشنهادی

ویدئو پروژکتور آموزشی و اداری 
فواید استفاده از ویدئو پروژکتور در کلاس
ویدئو پروژکتور آموزشی و برد هوشمند مدارس
آیا به پرده نمایش ویدئو پروژکتور نیاز دارم؟
3 نکته اساسی در انتخاب ویدئو پروژکتور آموزشی برای مدارس، دانشگاه ها و ...

 

0
نظرات
    ارسال نظر
    برگشت به بالا