Loading...

سوالات متداول درباره ی ویدئو پروژکتور

|
سوالات متداول درباره ی ویدئو پروژکتور

 در این مطلب، چند سوال متداول در مورد ویدئو پروژکتورها را بررسی می کنیم و اصطلاحاتی را توضیح می دهیم.  

اصلا ویدئو پروژکتور چیست؟!


ویدئوپروژکتور دستگاهی برای نمایش تصویر و فیلم در ابعاد بزرگ است. نمونه های آن را در کلاس های آموزشی، دانشگاه، شرکت ها و شاید خانه ها دیده باشید.
کار پروژکتور نمایش تصویر است، یعنی کاری که تلویزیون و نمایشگرهای دیگر انجام می دهند. مزیتی که دارد این است که تصویر را در سایز بزرگ تر از آن ها تولید می کند و قابل حمل است.  

ویدئو پروژکتورها چه مدل هایی دارند؟

ویدئو پروژکتورها را می توان با معیارهای مختلف دسته بندی کرد. اما در انتخاب ویدئو پروکتور این که در کدام گروه قرار بگیرد، خیلی مهم نیست.  در عین حال آشنایی با انوع ویدئو پروژکتور می تواند مفید باشد. در مطلب زیر، ما ویدئوپروژکتور ها را بر اساس دسته بندی های مرسوم، توضیح داده ایم:


مطلب پیشنهادی انواع ویدئوپروژکتور ها  


روشنایی چیست؟ لومنز چیست؟


مقدار نوری که یک ویدئو پروژکتور می تواند تولید کند، مهم ترین ویژگی در ویدئو پروژکتور است. میزان روشنایی پروژکتورها بر اساس واحد انسی لومنز یا بصورت خلاصه، لومنز (lumens) بیان می شود (بله، اسم ما از اینجا آمده است :) ). ویدئوپروژکتورها روشنایی از 10 لومنز تا 35هزار لومنز و بیشتر دارند. اگر روشنایی پروژکتور برای محیط شما کم باشد، همه عوامل دیگر بی اثر خواهند بود چون تصویر حتی به خوبی دیده نمی شود. پس این، مهم ترین عامل در انتخاب پروژکتور خواهد بود. 

رزولوشن چیست؟

رزولوشن، تعداد پیکسل های یک تصویر است در هر اندازه ای و هر جایی. یعنی یک رزولوشن خاص مثل FULL HD می تواند روی کاغذ، چاپ شده باشد، می تواند صفحه ی گوشی تلفن شما باشد، صفحه ی تلویزیون خانه شما باشد و یا تصویری باشد که یک ویدئو پروژکتور آن راتولید کرده است و بر روی پرده نمایش می دهد. همچین می تواند full hd در یک صفحه ی 5 اینچی باشد یا در یک تصویر 200 اینچی. ( ویدئو پروژکتور های FULL HD )

رزولوشن را به صورت دو عدد ضرب در هم نمایش می دهند. مثلا 960 در 540 یا 960x540. این یعنی 960 پیکسل افقی و 540 پیکسل عمودی داریم. یعنی در نهایت 960x540=518400 پیکسل داریم.

چون رزولوشن بصورت عدد است و به خاطرسپاری آن ها کمی مشکل است، برای رزولوشن ها، عبارات معادلی را بکار می برند. مثلا qHD را برای رزولوشن 960 در 540 پیکسل بکار گرفته می شود.

یکی از معروف ترین رزولوشن ها، full hd است که رزولوشن 1920در1080 می باشد.

اگر بقیه عوامل ثابت باشند، هرچه رزولوشن بیشتری داشته باشید، تصویر واضح تری دارید. 

نسبت تصویر چیست؟

ر رزولوشنی نسبت تصویر خود را دارد که کسر ساده تر شده ی همان رزولوشن است. مثلا اگر رزولوشن 1280 در 720 را ساده کنیم، به عدد16 به 9 می رسیم. نسبت تصویر را بصورت 16:9 نمایش می دهند. 


مطلب پیشنهادی  فاصله نصب ویدئو پروژکتور و محاسبه آسان برای اندازه تصویر مناس


آیا رزولوشن،همان کیفیت تصویر است؟ 

تقریبا خیر. رزولوشن عاملی در کیفیت تصویر نهایی هست ولی تنها عامل نیست و بسته به کاربردی که دارید، نقش آن کمرنگ و پررنگ تر خواهد بود. مثلا در ویدئو پروژکتور اینکه از چه فاصله قرار هست که تصویر را ببینید، در میزان تاثیر رزولوشن موثر است. البته اگر بقیه عوامل تقریبا یکسان باشند، رزولوشن به عنوان عاملی در کیفیت تصویر که بصورت عدد بیان می شود، در تصمیم می تواند موثر باشد.


 مطلب پیشنهادی 

معرفی انواع ویدئو پروژکتور ها

قیمت،راهنمای خرید و انواع ویدئو پروژکتور خانگی

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور جیبی و قابل حمل

راهنمای خرید ویدئو پروژکتورهای 4k UHD 

سوالات متداول درباره ی ویدئو پروژکتور 

 راهنمایی جهت انتخاب ویدئو پروژکتور برای استفاده مداوم 24/7 (صنعتی) 

3نکته اساسی در انتخاب ویدئو پروژکتور آموزشی برای مدارس، دانشگاه ها و... 

رزولوشن مناسب برای ویدئو پروژکتور های جیبی چیست؟ فول اچ دی یا کمتر؟

 

   مثل همیشه، حتما از ما بپرسید :)

اگر هر سوالی دارید، در قسمت نظرات هر کدام از مطالب از ما بپرسید. مشتاقانه منتظر سوال های شما هستیم. 


در کانال تلگرام ما عضو شوید


3
نظرات
    ارسال نظر
    برگشت به بالا