Free xml sitemap generator
Loading...

راهنمای اتصال لپتاپ به تلویزیون و ویدئو پروژکتور - جامع ترین راهنمای فارسی

|
برای اتصال لپ تاپ به تلویزیون و ویدئو پروژکتور، شرایط متنوع و مشکلات بسیاری وجود دارند که همه نکات لازم را در این مطلب آورده ایم.

 

 

1- بهترین روش اتصال چیست؟
     1.1- راهنمای استفاده از جدول به همراه نکات و مطالب مرتبط
     1.2-پنج نکته ضروری برای مبدل های تصویر
2-وصل کردن دو دستگاه به روش بهینه و روشن کردن آن ها
3-تنظیم ورودی در دستگاه نمایش دهنده
4-تنظیمات دستگاه پخش کننده
     4.1-تنظیمات تصویر در ویندوز
     4.2-تنظیمات صدا در ویندوز و مک
5-عیب یابی وصل کردن و مشکل اتصال کابل HDMI از لپتاپ به تلویزیون 

 

 

 

 

این راهنما را در 5 مرحله ی ساده تهیه کرده ایم. قبل از شروع، به نکات زیر توجه فرمائید:

 

!مطمئن باشید این مطلب یکی از بهترین و جامع ترین مطالب فارسی در مورد راهنمای اتصال لپتاپ به تلویزیون است که با تجربه چندین ساله ی نگارنده نوشته شده است. همچنین شامل راهنمای اتصال همه دستگاه های پخش کننده (کیس کامپیوتر، گوشی، ps4 ،ps3 ،xbox، تبلت، گیرنده دیجیتال، رسیور) به همه دستگاه های نمایش دهنده (تلویزیون، ویدئو پروژکتور، مانیتور) است.

!  منظور ما از دستگاه پخش کننده تصویر، دستگاهی است که سیگنال تصویر را خروجی می دهد مانند لپتاپ، گوشی موبایل، کنسول های بازی، تبلت ،گیرنده دیجیتال تلویزیون و ...
همچنین منظور از دستگاه نمایش دهنده ی تصویر، دستگاهی است که تصویر را از دستگاه خروجی می گیرد و پخش می کند مانند ویدئوپروژکتوریا تلویزیون و ...

! برای راحتی در مطالعه، دستگاه های پخش کننده تصویر را با رنگ سبز و دستگاه های نمایش دهنده ی تصویر را با رنگ پرتقالی نوشته ایم.

!این مطلب در مورد سوالات کاربران مانند مشکل اتصال کابل hdmi از لپتاپ به تلویزیون، وصل كردن لپ تاپ به تلويزيون، اتصال لپتاپ به تلویزیون با کابل hdmi، اتصال لپتاپ به تلویزیون با کابل vga، مشکل اتصال کابل hdmi از لپتاپ به تلویزیون در ویندوز 10، چگونه لپتاپ را به تلویزیون وصل کنیم، تنظیمات hdmi لپ تاپ و ... است.

!این مطلب در مورد استفاده از مانیتور لپ تاپ برای ps4 یا اتصال ps4 به لپ تاپ با hdmi و ... نیست.

!اگر می خواهید از لپ تاپ (یا مانیتور لپ تاپ) به عنوان مانیتور دوم استفاده کنید که کاری برعکس موضوعی است که در اینجا آورده ایم، مطلب زیر را مطالعه نمائید:

 مطلب پیشنهادیاستفاده از لپ تاپ به عنوان مانیتور دوم؟ یا استفاده از مانیتور لپ تاپ به عنوان مانیتور دوم؟

 !این مطلب طولانی است. می توانید فایل PDF را از لینک زیر دانلود کنید تا سر فرصت مطالعه کنید یا چاپ کنید.

دانلود راهنمای اتصال لپ تاپ به تلویزیون (و همه نوع دستگاه پخش کننده به همه نوع دستگاه های نمایش دهنده)

وصل کردن دستگاه پخش کننده تصویر (مثل لپ تاپ)به دستگاه نمایش دهنده ی تصویر (مثل ویدئو پروژکتور) به دو روش باسیم و بی سیم انجام می گیرد. در اینجا روش باسیم را توضیح داده ایم. برای مطالعه روش بی سیم که به وسیله ی دانگل HDMI و روش های دیگر انجام می گیرد، به مطلب دیگر ما مراجعه کنید. 

 مطلب پیشنهادی:  اتصال بی سیم گوشی موبایل، تبلت و رایانه به ویدئو پروژکتور و تلویزیون

 

 

آخرین آپدیت: 9 آبان 96 

 

   

مرحله ی 1:  کابل HDMI؟ کابل mhl؟ کابل vga? مبدل تصویر؟ ...  بهترین روش اتصال چیست؟

 

ابتدا می بایست دو دستگاه را از طریق کابل تصویر مناسب متصل کنید. برای راهنمایی انتخاب بهترین روش اتصال، این مرحله را مطالعه کنید که بر اساس شرایط و امکاناتی که دارید، گزینه های ممکن را اولویت بندی کرده ایم. 

 

برای وصل کردن لپ تاپ، گوشی موبایل، کنسول بازی (یا هر دستگاه پخش کننده ی تصویر) به ویدئو پروژکتور یا تلویزیون (یا هر  دستگاه نمایش دهنده ی تصویر ) به روش با سیم پورت های متنوعی وجود دارد، مانند HDMI و VGA. اینکه کدام روش را انتخاب کنید ممکن است کمی گیج کننده باشد. ما تمام انتخاب های ممکن را در یک جدول ساده آورده ایم تا بر اساس شرایط خودتان، بهترین گزینه را انتخاب نمائید.

 نکات لازم، مطالب مرتبط و نحوه ی استفاده از این جدول در ادامه ی مطلب آورده شده است. همچنین چند حالت را هم به عنوان نمونه بررسی می کنیم.

  

 

 

 

  دانلود عکس در اندازه اصلی  ( 800 کیلوبایت)

 

 

 

 

 

 

1.1_ راهنمای استفاده از جدول به همراه نکات و مطالب مرتبط

 

! برای استفاده از جدول، ابتدا ببینید چه پورت هایی در هر دو دستگاه (دستگاه نمایش دهنده تصویر و دستگاه پخش کننده تصویر) دارید. آن ها را بنویسید. سپس طبق جدول، ابتدا سوال مرحله ی 1 را پاسخ دهید. سپس سوال مرحله ی 2 و بعد سوال مرحله ی 3 تا به روش اتصال مناسب برسید.

 

 

! چون HDMI و vga پرکاربردترین پورت ها هستند و کابل و لوازم جانبی مربوط به آن ها ارزان و فراوان است، ما جدول را بر اساس آنها قرار داده ایم. 

 

 

! در استفاده از جدول، اینکه کدام پورت بر روی کدام دستگاه باشد تفاوتی ندارد. مثلا در سوال مرحله ی 1 که پرسیده ایم (آیا حداقل یک دستگاه، یکی از پورت های HDMI یا VGA را دارد؟) اینکه دستگاه پخش کننده (به عنوان دستگاه خروجی) یا دستگاه نمایش دهنده (به عنوان دستگاه ورودی) یکی از پورت های HDMI یا VGA را داشته باشد، تفاوتی در استفاده از جدول ندارد. البته توجه داشته باشید این تفاوت، برای انتخاب کابل ها و مبدل های مورد نیاز، از لحاظ نری و مادگی (ورودی و خروجی) مهم خوهد بود. اگر می خواهید از مبدل های تصویر استفاده کنید، حتما قسمتی که با عنوان "5 نکته ضروری برای مبدل های تصویر" در زیر آورده شده است را مطالعه بفرمایید.

 

! اگر دستگاهی دارید که از پورت های خیلی قدیمی مثل av استفاده می کند و نیاز به خرید مبدل دارید، توجه کنید که ممکن است خرید بصرفه نباشد و بهتر باشد دستگاه قدیمی تان را عوض کنید.

 

! با پورت MHL دقیقا مثل پورت HDMI رفتار کنید. چون برای استفاده از پورت MHL، یا کابل MHL به HDMI نیاز دارید و یا تبدیل MHL به مادگی HDMI، یعنی در نهایت و به سادگی پورت HDMI دارید. مثلا اگر گوشی شما پورت MHL دارد و ویدئو پروژکتور تان پورت DisplayPort دارد، مورد 3 را دارید. یعنی چه کابل MHL به HDMI دارید چه تبدیل MHL به مادگی HDMI ، نیاز به یک تبدیل HDMI به DisplayPort نیاز دارید. برای آشنایی با پورت MHL مطلب زیر را مطالعه کنید.

آشنایی با پورت MHL (مطلب در حال آماده سازی است)

 

! بهتر است بدانید اگر نصب خاصی دارید ، دستگاه های به نام اسپلیتر، سوئیچ، ماتریکس، repeater (تقویت کننده تصویر) و extender (افزایش دهنده سیگنال تصویر) وجود دارند. توضیح خلاصه ی این که این لوازم برای مواقعی است که بخواهید تصویر را بر روی چند نمایشگر داشته باشید، چند ورودی تصویر را بر روی یک نمایش دهنده داشته باشید، ترکیب این حالات، و همچنین برای افزایش طول کابل ها (زمانی که فاصله دستگاه ها زیاد است) استفاده می شوند که در مطالب مرتبط زیر آن ها را توضیح داده ایم. 

مطلب پیشنهادی چطور تصویر را در فاصله ی طولانی انتقال دهم؟ (معرفی دستگاه های extender, repeater, booster)

مطلب پیشنهادی سوئیچ ویدئو ماتریکس یا Matrix video Switch چیست؟

مطلب پیشنهادی سوئیچ ویدئو، سوئیچ تصویر یا Video Switchers چیست؟

مطلب پیشنهادی اسپلیتر تصویر ، اسپلیتر ویدئو یا video splitter چیست؟

 

  

! اگر طبق جدول، چند انتخاب داشتید، برای انتخاب حالت بهینه، توجه کنید که اگر کابل و یا مبدل های هر روشی را موجود داشتید، همان را انتخاب کنید . اما اگر نیاز به تهیه لوازم یا مبدل داشتید یا قصد ارتقا داشتید، این را در نظر داشته باشید که در حال حاضر HDMI بهترین گزینه است. اگر انتخاب بین HDMI و پورت های قدیمی تر مانند av و s-video یا پورت های جدید تر مثل DisplayPort ، بودید، همان HDMI را انتخاب کنید. حتی اگر قصد نمایش رزولوشن 4K و ویدئوهای 3بعدی هم داشته باشید، در بیشتر موارد HDMI جوابگوی شما خواهد بود. برای اطلاع از رزولوشنی که پورت های مختلف می توانند انتقال دهند، به جدول بالا مراجعه کنید.

 

 

! برای آشنایی با انواع استانداردها و پورت های انتقال تصویر به همراه شکل آن ها، توصیه می کنیم بخش زیر را حتما بخوانید که مطلب بسیار خوبی است. مواردی مثل این که منظور از پورت های دیجیتال پورت هایی مثل پورت hdmi و dvi و منظور از پورت های آنالوگ، پورت هایی مانند پورت VGA و av هستند یا این که پورت DVI سه نوع مختلف دارد که هم دیجیتال و هم آنالوگ و هم ترکیبی است، و موارد لازم دیگر.

 پورت های تصویر یا استانداردهای سیگنال های ویدئویی متنوعی از قدیم تا امروز معرفی شده اند که همچنان هم برخی از آن ها مانند Av کاربرد دارند. در این مطلب، بصورت تصویری در یک جدول پورت های مختلف را لیست کرده ایم.

پورت های مختلف در گذشته، با کانکتورهای متنوعی مورد استفاده قرار می گرفتند، مثلا برای استاندارد S-Video از کانکتورها(پورت های) BNC، RCA و ... استفاده می شود اما خوشبختانه در استانداردهای جدید، نام استاندارد با پورت آن یکی شده است. یعنی استاندارد سیگنال HDMI از پورت به همین نام (پورت اچ دی ام آی) استفاده می کند. در این جدول توضیحات خلاصه ی مفیدی از استانداردهای ویدئویی مطرح را آورده ایم:

 

نام استانداردسیگنال ویدئویی

سال

معرفی

برخی کانکتور های مورد استفاده

نوع

بیشترین رزولوشن

Composite video

1956

کانکتور RCA

کانکتور BNC

کاتکتور Mini-VGA

کانکتور DIN

آنالوگ

720 × 576i @ 50

720 × 480i @ 59.94

S-Video

نام های دیگر:
separate video, split video, super-video, Y/C

1979

کانکتور Mini-DIN

کانکتور Mini-VGA

کانکتور BNC

کاکتور RCA

کانکتور DIN

آنالوگ

720 × 576i @ 50

720 × 480i @ 59.94

VGA

1987

کانکتور های DE-15 یاHD-15

کانکتور  DE-9

کانکتور BNC

کانکتور Mini-VGA

کانکتور های DVI یا Mini-DVI یا Micro-DVI

آنالوگ

2048 × 1536 @ 85

YPBPR

نام دیگر: component video

دهه ی

1990

کانکتورRCA  یا BNC

آنالوگ

1920 × 1080 @ 60

 

 

کانکتور  Apple-AAUI

 

 

DVI

)Digital Visual Interface(

1999

کانکتور DVI

کانکتور Mini-DVI

کانکتور Micro-DVI

آنالوگ

و

دیجیتال

2560 × 1600 @ 60

3840 × 2400 @ 33

2000

Apple Display Connector (ADC)

2560 × 1600 @ 60

SDI

)Serial digital interface)

2003

کانکتور BNC

دیجیتال

از 143 مگابیت بر ثانیه تا 12 گیگابیت بر ثانیه بسته به شرایط

480i ( 640 × 480 )

480p ( 640 × 480 )

576i  ( 720 × 576 ) یا ( 704 × 576 )

576p ( 720 × 576 ) یا ( 704 × 576 )

720p ( 1280×720 )

1080i ( 1920×1080 )

full HD/FHD/1080p ( 1920×1080 )

UHDTV1 ( 3840 x 2160 )

HDMI

)High-Definition Multimedia Interface(

2003

کانکتور HDMI

دیجیتال

2560 × 1600 @ 75
4096 × 2160 @ 60 (نسخه ی 2.0)

DisplayPort

2007

کانکتور DisplayPort

دیجیتال

2560 × 1600 @ 75

8192 × 4320 @ 60 (نسخه ی 1.3)

HDBaseT

2010

کانکتور 8P8C

(نام دیگر RJ45)

دیجیتال

4096 × 2160 @ 24

MHL

)Mobile High-Definition Link(

2010

کانکتور MHL

دیجیتال

1920 × 1080 @ 60
3840 × 2160 @ 30 (نسخه ی 3.0)

 

 

 

! اگر طبق جدول، روش اتصال مناسب برای شما گزینه ی "ترکیب استفاده از کابل به همراه مبدل" بود، حتما و حتما مطلب زیر را مطالعه کنید که توضیحات کامل و مهمی در استفاده از مبدل های تصویری داده ایم

 

 

 

 

1.2_ 5 نکته ضروری برای مبدل های تصویر

 

 مبدل های تصویر برای تبدیل یک سیگنال به سیگنال دیگر استفاده می شوند که برای انتخاب و استفاده از آنها می بایست نکاتی را توجه کنید:

 

 1. دقت کنید دقیقا چه تبدیلی می خواهید. مثلا می خواهید HDMI را به VGA تبدیل کنید، یعنی خروجی HDMI دستگاه پخش کننده تصویر به ورودی این مبدل متصل شود و خروجی VGA مبدل به ورودی دستگاه نمایش دهنده ی تصویر متصل شود. پس تبدیل HDMI به VGA با تبدیل VGA به HDMI کاملا متفاوت است.  
 2. استاندارد پایین تر، کیفیت را تعین می کند. به عنوان نمونه اگر HDMI را به VGA تبدیل کنید، کیفیت نهایی ( از نظر رزولوشن و پهنای باند) در حد VGA خواهد بود یا اگر کابل VGA را به HDMI تبدیل کنید، هنوز کیفیت VGA دارید.
 3. تقریبا همیشه مبدل های تصویری هستند که هر پورتی را به پورت های دیگر تبدیل می کنند.
 4. تبدیل پورت های خیلی قدیمی مانند AV به پورت های جدید به عنوان آخرین راه حل توصیه می شود. هم مقرون به صرفه نیستند، هم سخت پیدا می شوند و هم احتمال کارنکردن دارند. تا جای ممکن بهتر آن است که از دستگاه های جدید تر استفاده کنید که هم سازگارتر هستند، هم در دسترس تر و هم در آینده کاربردی تر هستند و بالاخره مجبورید این کار را بکنید.
 5. در مورادی که باید از کابل به همراه تبدیل استفاده کنید، به این 2 نکته ی مهم دقت کنید:
  الف: چه ترکیبی ارزان است. 
  ب: اینکه ورودی و خروجی چیست مهم است. یعنی شما اگر بخواهید HDMi را به DP تبدیل کنید با وقتی بخواهید DP را به HDMI تبدیل کنید، گزینه ها همان ها هستند اما برعکس. اینجا بحث نری و مادگی یا ورودی و خروجی مطرح می شود. 

  این دو مورد را به عنوان نمونه برای زمانی که HDMI به Dp بررسی می کنیم: 
  الف: چه ترکیبی ارزان است: به عنوان مثال، اگر می خواهید HDMI را به DisplayPort تبدیل کنید، 3 گزینه دارید:
  ترکیب کابل HDMI به همراه مبدل HDMI به DisplayPort از ترکیب کایل DisplayPort به همراه مبدل DisplayPort به HDMI بسیار بهتر است چون کابل DisplayPort گران است.
    

 

 

 

بیایید چند نمونه را با هم بررسی کنیم:

نمونه ی اول: لپ تاپی را می خواهید به ویدئوپروژکتور وصل کنید. 

با هم طبق جدول پیش برویم. فرض می کنیم لپ تاپ خروجی HDMI دارد و پروژکتور هم ورودی های VGA و HDMI , AV دارد.

مرحله ی 1: آیا حداقل یک دستگاه، یکی از پورت های HDMI یا VGA را دارد ؟ بله، هم لپ تاپ و هم ویدئوپروژکتور پورت HDMI دارند. پس روش مناسب، یکی از موارد 1 تا 7 خواهد بود. به سوال مرحله 2 می رویم.

مرحله ی 2: آیا هر دو دستگاه، پورت یکسان دارند ؟ بله هر دو HDMI دارند . پس روش مناسب، یکی از موارد 1 یا 2 خواهد بود. چون هر دو دستگاه، پورت HDMI دارند، پس مورد 1 خواهد بود و می بایست از کابل HDMI استفاده کنید.

 

نمونه ی دوم: دستگاه ویدئو قدیمی تان را به تلویزیون جدیدتان می خواهید متصل کنید.

فرض می کنیم دستگاه ویدئو تان پورت خروجی av دارد و تلویزیون تان ورودی HDMI. 

مرحله ی 1: حداقل یک دستگاه، یکی از پورت های HDMI یا VGA را دارد ؟ بله، تلویزیون HDMI دارد. پس روش مناسب، یکی از موارد 1 تا 7 خواهد بود. به سوال مرحله 2 می رویم.

مرحله 2: آیا هر دو دستگاه، پورت یکسان دارند ؟ خیر. پس به سراغ مورد بعدی می رویم.

سوال بعدی: یک دستگاه، پورت HDMI دارد و دستگاه دیگر ... ؟ بله. پس یکی از موارد 3،4 یا 5 پاسخ خواهد یود. بین این موارد گزینه ی (یک دستگاه، پورت HDMI دارد و دستگاه دیگر هر پورت آنالوگ) صحیح است. پس روش مناسب مورد 5 خواهد بود. یعنی (ترکیب استفاده از کابل به همراه مبدل). در اینجا یک کابل av + مبدل تصویر با ورودی av و خروجی HDMI و کابل HDMI. 

  

 

مرحله ی 2: وصل کردن دو دستگاه به روش بهینه (با استفاده از اطلاعات بالا) و روشن کردن آن ها

 

تبریک می گیم :)

تا اینجا روش اتصال مناسب ( کابل یا ترکیب کابل به همراه مبدل ) را پیدا کردید. حالا دستگاه پخش کننده و دستگاه نمایش دهنده را با آن روش، به هم وصل کنید و هر دو دستگاه را روشن کنید. اگر تصویر ندارید، به مرحله بعدی بروید.

  

 

مرحله ی 3: تنظیم ورودی در دستگاه نمایش دهنده

 

دستگاه های نمایش دهنده پورت های ورودی متنوع دارند و پس از اتصال کابل، می بایست آن پورت را به دستگاه نمایش دهنده معرفی کنید. ممکن است دستگاه نمایش دهنده بصورت خودکار آن پورت را شناسایی کند و سیگنال ورودی را پخش کند. اما در بیشتر موارد می بایست آن پورتی که کابل به آن متصل شده است را به دستگاه نمایش دهنده معرفی کنید. مثلا اگر کابل را به پورت HDMI تلویزیون وصل کرده اید، پورت ورودی را HDMI انتخاب کنید. ممکن است دستگاه نمایش دهنده تان چند hdmi داشته باشد. مطمئن شوید اگر مثلا کابل را به ورودی hdmi شماره 2 وصل کرده اید، همان را انتخاب کنید.

 

 

 

برای این کار به دنبال دکمه یا گزینه ای با نام input یا source یا موارد مشابه باشید. این دکمه یا گزینه را در 3 جا می توانید پیدا کنید:

 • دکمه ای بر روی دستگاه با نام  input یا source یا موارد مشابه
 • دکمه ای بر روی کنترل دستگاه با نام  input یا source یا موارد مشابه
 • گزینه ای در منوهای دستگاه با نام  input یا source یا موارد مشابه که از طریق دکمه های کنترل یا روی دستگاه به آن دسترسی دارید

 

 

مرحله ی 4: تنظیمات دستگاه پخش کننده (+تنظیمات hdmi لپ تاپ، تنظیمات کابل hdmi، تنظیمات hdmi در ویندوز 10، تنظیمات hdmi در ویندوز 7)

 

اگر هنوز تصویر ندارید، نیاز به انجام تنظیمات در دستگاه پخش کننده تان دارید. این تنظیمات بیشتر موارد (یا شاید همیشه!) فقط برای لپ تاپ ها و رایانه ها وجود دارند که در اینجا آموزش داده ایم. پس اگر لپ تاپ یا رایانه دارید، این مرحله را بخوانید. اما اگر دستگاهی غیر از لپ تاپ و رایانه دارید، به نظر می رسد مشکل از تنظیمات نباشد و مشکل دیگری مثل خرابی کابل و ... داشته باشید که در مرحله 5 (عیب یابی اتصال) آن را توضیح داده ایم. 

 

 

4.1_ تنظیمات تصویر در ویندوز های 10 و 8.1 و 8 و 7

 

 بعد از اتصال لپ تاپ و رایانه به ویدئوپروژکتور، تلویزیون یا هر نمایشگر دیگر، در بیشتر موارد بدون هیچ اقدامی، تصویر را بر روی آن نمایشگر دوم دارید. در این حالت، لپ تاپ یا رایانه بصورت خودکار متوجه اتصال شده و تنظیمات نرم افزاری را درست انجام داده است. اما اگر تصویر ندارید، روش تنظمات را بصورت ساده و کامل اینجا آورده ایم. ابتدا می بایست منو مربوطه را بیاورید و سپس گزینه ی مناسب را انتخاب کنید.

در ویندوز های 10 و 8.1 و 8 و 7 آسان ترین راه برای دسترسی به منوی مربوط، کلید های میانبر اختصاصی همین کار است. کلید ویندوز را نگه دارید و سپس کلید P را بزنید.  (کلید ویندوز + کلید p )
سپس از گزینه هایی که می آید، گزینه ی مناسب را انتخاب کنید. توضیحات گزینه ها در زیر آمده است:
pc screen only ( در ویندوز 7، computer only ) : تصویر، فقط بر روی نمایشگر اصلی نمایش داده شود.
duplicate : تصویری یکسان، هم در نمایشگر اصلی و هم در نمایشگر دوم نمایش داده شود.
extend : در این حالت شما تصویر بزرگ تر یا عریض تر دارید به این شکل که وقتی هر دو نمایشگر کنار هم قرار بگیرند تصویر کامل می شود. این حالت برای زمانی است که شما به فضای کاری بیشتری نیاز دارید. مثلا پنجره نرم افزار word بر روی نمایشگر اصلی باز است و تب های مرورگر کروم بر روی نمایش گر دوم. این حالت، کاربردهای متنوع دارد که در مطلب جدا در آینده توضیح خواهیم داد.
second screen only ( در ویندوز 7 ، projector only ) :تصویر فقط بر روی نمایشگر دوم نمایش داده شود.

 

 

توضیحات:

 

 1. دکمه های ترکیبی win +p اگر زبان کیبورد فارسی یا انگلیسی باشد فرقی نمی کند و کار می کند.
 2. اگر هنگام اتصال، تصویر به صورت خودکار بر روی نمایشگر دوم رفت و به آن دسترسی نداشتید، با یکبار زدن همین دکمه های ترکیبی، تصویر به لپ تاپ یا رایانه بر می گردد.
 3. در این حالات، به موضوع رزولوشن خیلی دقت کنید. ببینید هر نمایشگری (مانیتور لپ تاپ، مانیتور رایانه، تلویزیون، ویدئو پروژکتور) دارای یک رزولوشن اصلی است. هرچند می توانند محدوده ای از رزولوشن های کمتر و بیش تر از آن رزولوشن اصلی را دریافت و نمایش دهند اما وقتی رزولوشنی غیر از رزولوشن اصلی که دارد را نمایش دهند، تصویری غیر واضح و تار خواهید داشت. به عنوان نمونه، وقتی لپ تاپ شما دارای رزولوشن 1366 در 768 است و ویدئو پروژکتور را به آن متصل می کنید تا فیلم ببینید، باید رزولوشن را تغییر دهید و بر روی رزولوشن اصلی آن ویدئو پروژکتور قرار دهید. مثلا ممکن است 800 در 600 باشد. هرچند وقتی یکی از حالات های که تصویر فقط بر روی یک نمایشگر است را انتخاب می کنید (حالات pc screen only و second screen only)، این تغییر رزولوشن بصورت خودکار توسط ویندوز تشخیص و اعمال می شود، اما شما مجددا بررسی کنید که همه چیز درست باشد و تصویر دقیقی داشته باشید.
 4. همچنن دقت کنید وقتی گزینه های که تصویر را بر رو هر دو نمایشگر نشان دهد را انتخاب کنید (حالات extend و duplicate)، فقط یک رزولوشن را می توانید داشته باشید. امیدوارم خوش شانس باشید که هر دو نمایشگری که دارید، رزولوشن یکسان داشته باشند و الا تصویر بر روی یکی از آن ها غیردقیق و تار خواهد شد. هرچند این مشکل در حالت موقت قابل تحمل است.
 5. اگر گرافیک سیستم تان ضعیف باشد، ممکن است حالاتی که تصویر را بر روی هر دو مانتیور نمایش می دهد (حالات extend و duplicate) را نتوانید داشته باشید و اگر آن گزینه ها را انتخاب کنید، تصویر سیاه داشته باشید. اما در این حالت همچنان می توانید نمایش تصویر فقط بر روی یک نمایشگر را داشته باشید (حالات pc screen only و second screen only)
 6. ممکن است گاهی نیاز به تنظیم فرکانس هم داشته باشید که آن را در مطلب دیگر توضیح خواهم داد و پس از آماده شدن، لینک آن را در زیر این مطلب قرار خواهیم داد.
 7. منظور از کلید ویندوز، کلیدی است که علامت ویندوز دارد و بیشترین کاربردش باز کردن منوی استارت است. این کلید بین ctrl و alt سمت چپ صفحه کلید قرار دارد
 8. اگر کلیدهای میانبری که در بالا گفتم، برای شما کار نمی کند، کارت گرافیک سیستم به درستی نصب نشده است.
 9. برای دسترسی به منوهای مربوط، غیر از کلید میانبر  (کلید ویندوز + کلید p )، راه های دیگری هم هست. مانند فشردن کلید Fn و یکی از کلیدهای شماره ای f ردیف بالا در لپ تاپ ها و همچنین با استفاده از ماوس و منوهای ویندوز.
  میانبر (کلید ویندوز + کلید p ) در ویندوز xp تعریف نشده است و اگر ویندوز xp دارید، از تنظیمات قسمت نمایشگر می توانید استفاده کنید. البته اگر می خواهید لپ تاپ تان که ویندوز xp دارد را به ویدئو پروژکتور یا تلویزیون متصل کنید، توصیه ی جدی می کنیم اگر امکانش را دارید، حتما از xp حداقل به 7 ارتقا پیدا کنید.
 10. در سیستم عامل مکینتاش، مراحل کاملا متقاوت است که در مطلب دیگری آن را توضیح خواهم داد.

 

جدا از تظیمات تصویر که در این مطلب توضیح دادیم، هنگام اتصال رایانه و لپ تاپ به تلویزیون یا ویدئو پروژکتور، تنظیمات صدا را هم باید انجام دهید که در مطلب زیر آن را توضیح داده ایم.

 

 

4.2_ تنظیمات صدا در ویندوز و مک (عدم پخش صدا در اتصال لپ تاپ به تلویزیون، تنظیمات صدا کابل hdmi، عدم پخش صدا با کابل hdmi)

 

زمانی که به وسیله HDMI، لپ تاپ یا رایانه را به تلویزیون یا ویدئو پروژکتور وصل کنید، چون HDMI قابلیت انتقال صدا را هم دارد، می بایست تنظیم کنید که صدا بر روی لپ تاپ یا رایانه باشد یا توسط HDMI به تلویزیون یا ویدئو پروژکتور منتقل شود.

 

وقتی صدا روی لپ تاپ یا رایانه باشد، یعنی 

 • صدا از بلندگوهای رایانه پخش می شود
 • یا به وسیله ی بلندگویی که به خروجی صدای رایانه متصل شده است
 • یا به وسیله ی بلندگوی بی سیمی که با بلوتوث به رایانه متصل شده است

 

همچنین اگر صدا منتقل شود یعنی

 • صدا از بلندگوهای تلویزیون یا ویدئو پروژکتور پخش می شود.
 • یا به وسیله ی بلندگویی که به خروجی صدای ویدئو پروژکتور متصل شده است
 • یا به وسیله ی بلندگوهای سینمای خانگی که به تلویزیون متصل شده است

 

 

تنظیمات صدا در ویندوز های 7/8/10 هنگام اتصال رایانه و لپ تاپ به تلویزیون یا ویدئو پروژکتور با کابل HDMI

 

برای تنظیمات در ویندوز های 7/8/10 ، پس از اتصال دو دستگاه از طریق کابل HDMI، مراحلی که در عکس زیر تهیه کرده ایم را انجام دهید:

 

تنظیمات صدا در ویندوز های 7/8/10 هنگام اتصال رایانه و لپ تاپ به تلویزیون یا ویدئو پروژکتور با کابل HDMI

 

 * اگر عکس بالا را نمی بینید، مراحل به صورت متنی به این ترتیب می باشند:

 

 1. بر روی علامت بلندگو (در نوار وظیفه در پایین کنار ساعت و علامت زبان) کلیک راست کنید و گزینه playback devices را کلیک کنید.
 2. گزینه هایی در اینجا دارید که بسته به شرایط متفاوت است. مثلا:
  گزینه ای مشابه speakers همان بلندگوهای رایانه است
  گزینه ای که digital audio (HDMI) است، برای زمانی که می خواهید صدا منتقل شود و بر روی دستگاه دیگر داشته باشید
  گزینه هایی مانند headphone یا headset زمانی که مثلا بلندگوی بیسیم را با بلوتوث متصل کرده اید
  و گزینه های دیگر
 3. بر روی گزینه ی مورد نظرتان کلیک راست کنید و set as default device را کلیک کنید

 

دقت کنید در قسمت playback devices در حالت پیش فرض، دستگاه های غیرفعال و دستگاه هایی که متصل نباشند، نشان داده نمی شوند و اگر گزینه های show disabled devices و show disconnected devices را انتخاب کنید، آن ها را خواهید داشت.

 

 

تنظیمات صدا در مک هنگام اتصال رایانه و لپ تاپ به تلویزیون یا ویدئو پروژکتور با کابل HDMI

 

در مک از مسیر زیر به سادگی، گزینه ی مورد نظرتان را انتحاب کنید:

System Preferences > Sound
تب Output

 

 

تنظیمات صدا در ویندوز XP هنگام اتصال رایانه و لپ تاپ به تلویزیون یا ویدئو پروژکتور با کابل HDMI

 

در ویندوز XP از این مسیر، می بایست گزینه مورد نظرتان را انتخاب کنید:

Start > Control Panel > Sounds and Audio Devices
تب Audio 
در قسمت Sound playback

 

 

چند نمونه را در زیر آورده ایم:

 1. لپ تاپ را با HDMI به تلویزیون وصل کرده اید. معمولا بلندگوهای تلویزیون صدای بهتری دارند و بهتر اینکه صدا را منتقل کنید. همچنین جایگاه بلندگوهای تلویزیون هم از لپ تاپ به نسب تصویر بهتر هستند.
 2. بلندگوهای خوبی به خروجی صدای لپ تاپ متصل کرده اید و تصویر را با ویدئو پروژکتور می بینید. در این حالت، صدا را انتقال نمی دهید تا از بلندگوهای تلویزیون پخش نشود.
 3. بلندگوی قابل حمل بی سیم دارید که با بلوتوث به لپ تاپ متصل است. مانند مورد بالا اینجا هم صدا را انتقال نمی دهید، روی ویدئو پروژکتور تصویر دارید و روی بلندگوهای بی سیم، صدا دارید.
 4. و حالت های مختلف دیگر

 

 

به این چند نکته هم توجه کنید:

 

 • HDMI چون قابلیت انتقال صدا را هم دارد، این مسائل و گزینه ها وجود دارند و اگر مثلا با VGA وصل کنید، صدا انتقال نمی باید و فقط بر روی لپ تاپ یا رایانه صدا دارید.
 • غیر از زمان اتصال HDMI، هر دستگاه پحش کننده صدای دیگری هم وصل کنید و بخواهید کنترل کنید که صدا را از طریق آن پخش کنید یا خیر، مثل بلندگوی بلوتوث، از همین قسمت باید تنظیمات را انجام دهید.

 

  

مرحله ی 5: عیب یابی وصل کردن و مشکل اتصال کابل hdmi از لپتاپ به تلویزیون

 

 اگر پس از رعایت و بررسی نکاتی که گفتیم، همچنان تصویر را بر روی دستگاه نمایش دهنده ی تصویر ندارید، موارد زیر را بررسی کنید. ترتیب موارد بر اساس احتمال مشکل نوشته شده اند.

 

 1. ممکن است کابل اتصالی مشکل داشته باشد که شامل موارد زیر خواهد بود:
   1. به درستی متصل نشده باشد (در اینصورت کابل هر دو قسمت ورودی و خروجی را محکم کنید)
   2. از قسمت سوکت ها شکستگی داشته باشد یا تاخورده باشد (در اینصورت کابل را چک بفرمایید و در صورت نیاز تعویض نمایید .
    1. (اگر از کابلvga  استفاده می کنید، قسمت سوکت را بررسی کنید. اگر پین ها کج شده باشند می توانید با ابزاری مثل موچین پین کج شده را صاف کنید اما اگر شکسته باشد، کار آسانی نخواهد بود و اگر کابل کوتاهی دارید، راحت تر آن است که آن را تعویض کنید. اگر کابل بلند است و یا به سختی کشیده شده است، آن را تعمیر کنید. هرچند ممکن است پس از تعمیر کابل تصویر داشته باشد اما رنگ ها بهم خورده باشد
   3. خراب باشد ( با کابل دیگری امتحان کنید. اگر فاصله دستگاه ها از هم زیاد است، نزدیک هم ببرید و با کابل 1.5 متری امتحان کنید )
 2.  ممکن است خروجی دستگاه خروجی خراب باشد ( مثلا با لپ تاپ دیگری یا با پورت خروجی دیگر همان لپ تاپ امتحان کنید)
 3.  ممکن است ورودی دستگاه ورودی خراب باشد (مثلا با پروژکتور دیگر یا پورت رودی دیگر آن پروژکتور امتحان کنید)

 

 

 

  

مثل همیشه، حتما از ما بپرسید :)

اگر هر سوالی دارید، در قسمت نظرات هر کدام از مطالب از ما بپرسید. مشتاقانه منتظر سوال های شما هستیم. 


در کانال تلگرام ما عضو شوید


14
نظرات
  ارسال نظر
  برگشت به بالا