Free xml sitemap generator
Loading...

قیمت،راهنمای خرید و انواع ویدئو پروژکتور خانگی

|
قیمت،راهنمای خرید و انواع ویدئو پروژکتور خانگی

خرید ویدئو پروژکتور برای استفاده در خانه، جذابیت دارد و  دلیل اصلی آن هم این است که شما تصویر بسیار بزرگ تری  نسبت به تلویزیون خواهید داشت. تجربه ای شبیه سینما اما در خانه. در محیط تاریک، این کار با هزینه ای کمتر از یک میلیون تومان برای یک تصویر 80 اینچ ممکن است. 

اما اینکه چه ویدئو پروژکتوری برای استفاده خانگی مناسب تر است، کمی گیج کننده است. در این مطلب، توضیح خواهم داد چه گزینه هایی دارید و به دنبال چه گزینه هایی باید باشید؟ چه قیمتی باید هزینه کنید؟ امکانات مختلف آنها چیست؟ و ... 

چه نوع ویدئوپروژکتورهایی را برای استفاده خانگی می توان تهیه کرد؟

 

هر نوع ویدئو پروژکتوری را می توان برای استفاده خانگی بکار برد. می توان همه ویدئو پروژکتور ها را از نظر استفاده برای خانه، در 3 گروه تقسیم بندی کنیم که به ترتیب اولویت و کیفیت تصویر لیست کرده ام:  

  

1- استفاده از ویدئو پروژکتور های خانگی یا ویدئو پروژکتور های سینمای خانگی (مخصوص خانه)

 

ویدئو پروژکتورهایی داریم که مخصوص استفاده در خانه هستند. دقیقا با همین نام تولید می شوند: ویدئو پروژکتور های خانگی یا ویدئو پروژکتور های سینمای خانگی.

اگر می خواهید در خانه، سینما داشته باشید، این ویدئو پروژکتور ها بهترین (و البته گران ترین) گزینه ی شما هستند. 

مهم ترین ویژگی که این مدل ها را مخصوص سینمای خانگی می کند، کیفیت تصویر آن هاست که از نظر رنگ و کنتراست و سطح رنگ مشکی و ... در سطح خیلی خوبی هستند. 

 

مزیت ها:

کیفیت تصویر عالی (از نظر کنتراست و رنگ و ...)
تولید اندازه ی تصویر بزرگ
رزولوشن های بالا
صدای کم دستگاه

 

معایب:

قیمت گران
عمر لامپ متوسط (حدود 5000 ساعت ، در بیشترین حالت، با نور اصلی پروژکتور )
سنگین و غیر قابل جابجایی (برترین مدل ها تا 20 کیلوگرم وزن دارند)
حالت نصب ایده آل این مدل ها ، نصب در سقف می باشد که در خانه ها سخت و گاهی نازیبا خواهد بود.

 

نکته مهم این که روشنایی ویدئو پروژکتور های خانگی، زیاد نیست و این به دلیل آن است که اینطور فرض می شود که در محیط تاریک قرار است استفاده شوند. چون نور محیط تاثیر بسیاری بر روی کیفیت تصویر ویدئو پروژکتور دارد و روشنایی بالاتر درست است که باعث می شوید تصویر راحت تر دیده شود اما بازهم تصویری اصطلاحا شسته شده است و رنگ و کنتراست آن خراب می شود. اگر فرض کنیم 2 ویدئو پروژتور کاملا مشابه داریم، یکی با 1000 لومنز روشنایی و دیگری با 2000 لومنز، اولی در محیط تاریک و دومی در محیطی روشن تر استفاده شوند طوری که روشنایی هر دو در نهایت یکسان باشد، کیفیت رنگ ها و کنتراست در ویدئو پروژکتور اولی بهتر است. 

 ویدئو پروژکتور های خانگی، خود به دو زیر گروه سینمای خانگی و ویدئو خانگی تقسیم بندی می شوند. البته مرز بین این دو گروه خیلی کم رنگ است و در قسمت بعد انها را توضیح خواهم داد. 

 

2- استفاده از ویدئو پروژکتور جیبی های برای خانه

 

 یکی از مهم ترین کاربرد های ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل، استفاده از آن ها در خانه و برای سرگرمی است. یعنی داشتن تصویری بزرگ تر از تلویزیون های عادی که می توانید به راحتی هم جابجا کنید و در قسمت های مختلف خانه استفاده کنید. یا به خانه دوست تان ببرید و یا در باغ و مسافرت و ...

 

مزیت ها:

قیمت ارزان
تصویر بزرگ که قابل جابجایی در اتاق های مختلف خانه، خانه دوستان، مسافرت و باغ
عمر لامپ بالا (تا 30 هزار ساعت)

 

معایب:

تصویر کوچک تر به نسبت مدل های دیگر
نه همیشه اما بطور کلی، کیفیت تصویری پایین تر از ویدئو پروژکتور های مخصوص سینمای خانگی دارند. 

 

چون بطور کلی ویدئو پروژکتور های جیبی نور کمتری نسبت به مدل های دیگر دارند، حتما به اندازه تصویری که می خواهید داشته باشید دقت کنید تا مدل مناسبی را بخرید. اینکه رابطه ی بین اندازه تصویر و میزان روشنایی چگونه است را در مطلب راهنمای خرید ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل توضیح داده ایم.  

 

3- استفاده از ویدئو پروژکتور های معمولی برای خانه

 

این ویدئو پروژکتور ها اصولا برای استفاده خانگی نیستند. معمولا نور بیشتری نسبت به دو گروه دیگر دارند، اما رنگ و کنتراست خوبی ندارند و برای استفاده در محیط های روشن و نمایش پاورپوینت و بطور کلی data طراحی شده اند. کاربرد این مدل ها برای استفاده در کلاس های درس و مساجد و بطور کل جاهایی است که معمولا نور محیطی وجود دارد.

این ویدئو پروژکتور ها هم در جای خود، کاربرد دارند. مثلا اگر شما پاورپوینتی را در کلاس درس بخواهید نمایش دهید، اینکه ویدئو پروژکتور تان روشنایی زیادی داشته باشد تا در نور معمولی کلاس، نوشته ها و عکس ها را خوب نشان دهد، مهم تر است تا اینکه کیفیت رنگ درستی داشته باشد. در این حالت، استفاده از یک ویدئو پروژکتور سینمای خانگی بخاطر نور کم، کاربرد زیادی ندارد.

البته همچنان امکان استفاده از این مدل ها را هم برای خانه دارید، اگر تصویر خیلی خوبی نخواهید. 

بیشتر مدل های موجود در بازار، این گروه ویدئو پروژکتور ها هستند.

 

مزیت ها:

قیمت مناسب به نسبت روشنایی
راحت تر در دسترس بودن

 

معایب:

کیفیت رنگ پایین
عمر لامپ متوسط (حدود 5000 ساعت ، در بیشترین حالت، با نور اصلی پروژکتور )
غیر قابل جابجایی
حالت نصب ایده آل این مدل ها (مانند مدل های سینمای خانگی) ، نصب در سقف می باشد که در خانه ها سخت و گاهی نازیبا خواهد بود. 

 

چند نکته:

مرز بین این گروهها خیلی دقیق و سفت و سخت نیست.

بعضی ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل حمل مانند ویدئو پروژکتور جیبی LG PH550 (با قیمت حدود 10 میلیون تومان) و ویدئو پروژکتور قابل حمل بنکیو i500 کیفیت تصویری در حد ویدئو پروژکتور های سینمای خانگی خوب دارند. 

 

 

 پس بطور خلاصه، برای استفاده از ویدئو پروژکتور در خانه:

 

اگر بهترین کیفیت تصویر را می خواهید، ویدئو پروژکتور های سینمای خانگی را بخرید

اگر کیفیت تصویر کمی کمتر و تصویر کوچک تر اما با قابلیت جابجایی، قیمت ارزان تر و عمر لامپ بالا تر می خواهید، از ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل استفاده کنید.

و اگر مجبور هستید، از ویدئو پروژکتور های معمولی استفاده کنید.

 

 

انواع ویدئو پروژکتور های خانگی یا ویدئو پروژکتور های سینمای خانگی:

 

همانطور که در بالا گفتم، ویدئو پروژکتور های خانگی، خود به دو زیر گروه تقسیم بندی می شوند. ویدئوپروژکتورهای سینمای خانگی (Home Theater projectors) و ویدئوپروژکتورهای ویدئو خانگی (Home Video projectors) . ویدئوپروژکتورهای سینمای خانگی برای کسانی است که می خواهند وقت و هزینه بگذرانند تا همان تجربه ی دیدن تاریکی سینمای واقعی را در خانه شان تجربه ی دوباره کنند و اگر شما دوست دارید تجربه فیلم و ویدئو ناب و بسیار با کیفیت، چیزی قابل مقایسه با این دستگاه ها نیست. چون ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی اصولا برای دیده شدن در تاریکی ساخته شده اند، حداکثر سطح رنگ مشکی و کنتراست را به شما می دهند. در ضمن کیفیت تصویر با روشنایی کم تنظیم شده است چون تصویر زیادی روشن در یک اتاق تاریک، در مدت کم باعث آسیب چشمی و سردرد می شود. 

(نمونه عکس)

ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی بر اساس قیمت، به چند زیر گروه دیگر دسته بندی می شوند که در ادامه، آن ها را ساده و کامل توضیح داده ایم.

 


نوع دیگر ویدئوپروژکتور های خانگی، ویدئو پروژکتور های ویدئو خانگی است (home video projector). این ویدئوپروژکتور ها برای کسانی است که هیجان تصویر خیلی بزرگ برای خانه می خواهند اما نمی خواهند با اینکه اتاق را کاملا تاریک کنند، اذیت شوند . برای بازی های ویدئویی، تلویزیون صفحه بزرگ برای تماشای مسابقات ورزشی و برنامه های دیگر، گشت و گذار اینترنت، و البته همچنین برای فیلم شما یک ویدئوپروژکتور ویدئو خانگی می خواهید. چون خیلی از مردم دوست دارند فیلم ببینید در اتاقی که مانند یک سینما تاریک نباشد، ویدئو پروژکتورهای ویدئو خانگی به نحوی طراحی شده اند تا روشنایی زیادی داشته باشند، بنابراین تصویر روشن و جذابی را حتی در نور عادی نمایش می دهند.
از طرف دیگر، ویدئوپروژکتورهای ویدئو خانگی، کنتراست و سطح رنگ مشکلی خیلی بالایی تولید نمی کنند و البته بهرحال قرار است در نور عادی هم استفاده شوند.

اگر چه ویدئوپروژکتورهای سینمای خانگی و ویدئو خانگی برای دو نوع متفاوت نمایش خانگی ساخته شده اند و بطور خلاصه تفاوتی که دارند این است که ویدئوپروژکتورهای ویدئو خانگی (Home Video projectors) قیمت پایین تر و کنتراست کمتر دارند و احتمال اینکه اسپیکر داخلی داشته باشند، بیشتر است. اما این دو نوع ویدئوپروژکتور، ویژگی های متمایزکننده ی زیادی دارند که شامل موارد زیر هستند:

 

 

بطور کل، ویدئوپروژکتورهای سینمای خانگی:

 

روشنایی را فدای سطح رنگ مشکی بالا و کنتراست بالا می کنند.

تقریبا همیشه رزولوشن اصلی 1920در1080 دارند (یا بالاتر).

تقریبا همیشه با 1080p/24 و hdmi سازگار هستند.

معمولا بزرگ و غیرقابل حمل هستند.

تقریبا هیچکدام اسپیکر داخلی ندارند.

کنترل کالیبره ی رنگ و گامای جامعی دارند.

صدای فنی بسیار کم دارند.

قیمت هر لومن آن ها، گران تر است. 

اغلب سوئیچ 12-volt trigger و پورتهای ارتباطی فراوان دارند.

برای استفاده در تاریکی ساخته شده اند. 


بطور کلی، ویدئوپروژکتورهای ویدئو خانگی:

 

کنتراست و سطح مشکی را فدای روشنایی کرده اند.

معمولا کوچکتر و قابل حمل تر هستند.

معمولا اسپیکر داخلی دارند.

صدای فن بیشتر دارند.

کنترل کالیبره ی کمتری دارند.

ممکن است با HDMI یا 1080p/24 سازگاری نداشته باشند.

ممکن است روزولوشن 1080p یا پایین تر داشته باشند (رزولوشن های 1280 در 800 و 1280 در 720 رایج هستند).

قیمت هر لومنز آن ها، ارزان تر هستند.

به ندرت سوئیچ 12-volt trigger دارند و معمولا پورت های ارتباطی کمتر دارند.

برای استفاده در نور روز ساخته شده اند.

 

انواع ویدئو پروژکتور های سینمای حانگی  

ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی بر اساس قیمت، به چند زیر گروه دسته بندی می شوند.  

 

ویدئو پروژکتور های سینمای خانگی با قیمت 500 دلار تا 750 دلار

 

 این روزها، حتی ارزان ترین ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی که از قیمت حدود 500 دلار موجود هستند هم می توانند تصویر وحشتناک بزرگی را با قیمت کم شان تولید کنند. رزولوشن اصلی این پروژکتورها full hd است ( رزولوشن 1920 پیکسل در 1080 پیکسل) که برای نمایش فیلم های Full HD 1080p که در دیسک های بلوری و یا منابع آنلاین ویدئویی هستند، مناسب است. 
بیشتر این پروژکتورها روشنایی کافی برای نمایش تصویری بزرگ، مثلا 120 اینچی (در قطر)، یا حتی بزرگتر را دارند. یک تصویر 120 اینچ بیش از 2.5 متر عرض دارد و 13 متر مربع خواهد بود. حدودا 3 برابر یک تلویزیون 70 اینچی ، تصویری به اندازه ای بزرگ که به شما تجربه ی فوق العاده یک سینما واقعی را در خانه خودتان می دهد، چیزی که نمی توانید از بزرگ ترین تلویزیون ها هم انتظار داشته باشید. 

 

ویدئو پروژکتور های سینمای خانگی با قیمت 750 دلار تا 1500 دلار

 

اگر هزینه تان را به 1500 دلار برسانید، کارایی و قابلیت های زیادی بدست خواهید اورد. برخی از پر فروش ترین پروژکتورها برای سینمای خانگی در این رنج قیمتی هستند چون کیفیت تصویر فوق العاده به نسبت قیمت دارند.

همه ی این پروژکتورها، روشنایی کافی برای نمایش یک تصویر بزرگ مثلا120 اینچی و حتی بزرگتر را دارند.  

ویدئو پروژکتور های سینمای خانگی با قیمت 1500 دلار تا 3000 دلار

 

اگر میزان هزینه ای که برای پروژکتور در نظر گرفته اید این حدود است، ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی عالی منتظر شما هستند. کنتراست این پروژکتورها بطور ملموسی بالاتر از مدل های ارزان تر هستند بنابراین کل تصویر بهبود می یابد.

این پروژکتورها امکانات بیشتری هم دارند. همچنین معمولا بزرگ تر هستند و صدای فن کمتری دارند. برخی از آن ها قابلیت حافظه ی لنز(lens memory) دارند که به شما این امکان را می دهند همه ویدئو ها و فیلم ها را در تصویر سوپرعریض 2.4:1 سینمایی ببینید، فارغ از اینکه خود فیلم ها چه نسبت تصویری داشته باشند. این قابلیتی مهم است اگر می خواهید سیستم Cinemascope 2.4:1 را بدون لنزهای آنامورفیک داشته باشید.
موضوع داغ پروژکتورهای سینمای خانگی، رزولوشن 4k است. گران ترین ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی 4K از چیپ های واقعا 4K استفاده می کنند که هنوز گران هستند و باید هزینه ای بیش از 3000 دلار برای آن ها صرف کنید.
البته پروژکتورهای هم هستند که از چیپ های واقعا 4K استفاده نمی کنند، اما به روش هایی، تصویری بسیار نزدیک به آن ها را تولید می کنند. مانند پروژکتورهایی که از چیپ های 4K DLP استفاده می کنند و پروژکتورهایی که 4K-enabled هستند.

برخی از این پروژکتورها در این رده قیمتی هستند. چیپ 4K DLP شرکت Texas Instruments تعداد 3840x2160 کامل آرایه های پیکسل بر روی صفحه قرار می دهد اما نصف آن همه اینه ها را واقعا روی چیپ دارند و البته عملا راهی نیست که تفاوت بین تصویر تولیدی از چیپ 4K DLP را با تصویر تولیدی با پروژکتور واقعا 4K را بیان کرد. پروژکتورهایی که 4K-enabled هستند، سیگنال های 4K واقعی را ورودی می گیرند و تکنیک های پردازش تصویر پیشرفته ای را به انها اعمل می کننند تا آن ها را با چیپ های 1920x1080 که دارند، نمایش دهند. نتیجه تصویری است که بشدت نزدیک به عملکرد 4K اصلی است با قیمتی بسیار پایین تر از زمانی که برای پروژکتور 4K واقعی پرداخت کنید.
پروژکتورهای سینمای خانگی 4K در دو فرمت رزولوشن تولید می شوند. فرمت UHD که رزولوشن 3840x2160 است که نسبت تصویر 16:9 (1.78) دارند و فرمت 4K DCI که رزولوشن 4096x2160 است. پروژکتور های 4K DCI نسبت تصویر کمی عریض تر دارند( 1.90 به جای 1.78)

 

 ویدئو پروژکتور های سینمای خانگی با قیمت 3000 دلار تا 10000 دلار

 

اگر محدودیت هزینه ندارید، بیشتر پروژکتورهای این گروه رزولوشن 4K دارند. همچنین پروژکتورهای زیادی که از چیپ های واقعا 4K استفاده نمی کنند، اما به روش هایی ، تصویری بسیار نزدیک به آن ها را تولید می کنند ( مانند آن هایی که در بالا توضیح دادیم) هم در این رده هستند. اگرچه برخی مدل های فوق العاده با رزولوشن Full HD 1080 هم در این رنج هستند.
ویدئو پروژکتورهای زیادی مثل بیشتر مدل های اپسون و جی وی سی در این رده ی قیمتی، قابلیت حافظه ی لنز دارند.

 

 برای آگاهی بیشتر در مورد انواع دیگر ویدئوپروژکتورها، مطلب زیر را مطالعه نمائید.

مطلب پیشنهادی انواع ویدئو پروژکتورها

   

سوالات متداول در مورد ویدئو پروژکتور برای استفاده خانگی

  

 برای انتخاب ویدئو پروژکتور خانگی، چه ویژگی هایی مهم است؟

 

مهم ترین نکته، کیفیت تصویر است. وقتی ویدئو پروژکتور را در خانه می خواهید استفاده کنید، به احتمال زیاد امکان کم کردن نور را دارید، پس روشنایی بالا ویژگی نیست که اهمیت داشته باشد. حتی در مدل های مخصوص سینمای خانگی، روشنایی بالایی وجود ندارند. مثلا ویدئو پروژکتور 4K سونی vpl-vw285es فقط 1500 لومنز روشنایی دارد.

  

آیا ویدئو پروژکتوری که برای خانه می خواهم، حتما فول اچ دی باشد؟

 

رزولوشن فول اچ دی، برای سینمای خانگی خیلی خوب است اما همانطور که در مطلب رزولوشن در ویدئو پروژکتور ها اشاره کردیم، بسته به فاصله ای که تا تصویر دارید و اندازه تصویر ، ممکن است تفاوت بین رزولوشن فول اچ دی و رزولوشن پایین تر را احساس نکنید. مثلا اگر تصویر 65 اینچی را از فاصله ی 4 متری ببینید، تفاوت بین رزولوشن فول اچ دی که 1920 در 1080 است با HD 720 که 1280 در 720 است، قابل دیدن نیست، پس اگر این شرایط را دارید، دستگاه با رزولوشن HD 720 کاملا کافی خواهد بود.

البته اگر ویدئو پروژکتور مخصوص سینمای خانگی انتخاب کنید، معمولا full HD هستند. 

 

کدام برندهای تولید کننده ی ویدئو پروژکتور های سینمای خانگی بهتر هستند؟

 

بیشتر تولید کننده های ویدئو پروژکتور، مدل های سینمای خانگی هم دارند . برخی فقط مدل های سینمای خانگی تولید می کنند مثل ال جی و جی وی سی

اما برترین تولید کننده های ویدئو پروژکتور های سینمای خانگی (بدون ترتیب خاص) سونی، اپسون، اپتما، ویوسونیک، بنکیو و جی وی سی هستند.   

ترجمه و تالیف:lomenz.com

 مطلب پیشنهادی

  معرفی انواع ویدئو پروژکتور ها

سوالات متداول درباره ی ویدئو پروژکتور

راهنمای خرید ویدئو پروژکتورهای 4k UHD 

تجربه دیدن بازی های جام جهانی در اندازه پرده سینما، در خانه

بهترین ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی ارزان قیمت سال 2018 (کمتر از 700 دلار) 

 مثل همیشه، حتما از ما بپرسید :)

اگر هر سوالی دارید، در قسمت نظرات هر کدام از مطالب از ما بپرسید. مشتاقانه منتظر سوال های شما هستیم. 

 


در کانال تلگرام ما عضو شوید


2
نظرات
    ارسال نظر
    برگشت به بالا