Loading...

بررسی ویدئو پروژکتور سینمای خانکی بنکیو W1210ST یا HT2150ST

Benq HT2150ST در حالت ایده آل پروژکتوری برای گیمر های حرفه ای است این ترکیبی از تاخیر ورودی سریع 16 میلی ثانیه با صدای فن کم، خروجی نور فراوان و رنگی متعادل و اشباع، لنز پرتاب کوتاه و صدای داخلی بسیار خوب در زمان هایی که سیستم صدای جدا در دسترس نیست رزولوشن اصلی 1080p دارد و علاوه بر نرخ تاخیر بسیار کوتاه نکته مهم دیگر در موفقیت این پروژکتور چرخه رنگ RGB است که منجر به روشنایی رنگ بسیار بالا که 100% سفید در مد گیم می شود اندازه گیری می شود که از همه لحاظ برای استفاده بازی به خوبی کالیبره شده است واژه st در اسم نشانه پرتاب کوتاه بودن در این مدل است و جهت کاربرد بازی برای بسیاری از افراد ایده آل است. Benq HT2150ST تصویر 100 اینچ را در فاصله 1.67 متر می دهد با 15 سانت کمتر یا بیشتر. بنابراین وقتی کسانی که در حال بازی هستند پشت سر پروژکتور نشسته اند به خوبی می تواند بر روی میز یا استند پرتابل استفاده شود .

 

کیفیت تصویر.

 

در زمان روشن شدن تنظیم پیش فرض بر روی مد بازی است. تصویر در این مد شفاف واضح و تمیز است از نظر دمای سرد کمی حالت سرد دارد اما نه خیلی زیاد. کنتراست و سطح رنگ مشکی کاملا قابل قبول است و کاملا قابل استفاده در مکانی با نور محیطی که شرایطی معمول برای کاربرد بازی است. در مکانی با نور محیطی کمتر یا جهت تماشا برای یک اتاق تاریک اگر می خواهید تصویر بازی کمی جالب تر باشد می توانید عدد پیش فرض گاما را بر روی  2.2 تنظیم کنید و دمای رنگ را از خنک به نرمال تغییر دهید. با این تنظیمات کم تصویری خواهید داشت برای بازی یا فیلم که بسیار عالی کالیبره شده است و نیاز به تنظیمات بیشتر ندارید.

 

مد سینما. به صورت خودکار گاما را پیش فرض 2.2 و تعادل رنگ را نرمال تنظیم می کند که سبب می شود تصویری فوق العاده طبیعی را داشته باشید. با انتخاب حالت سینما لامپ بر روی مد اکو تغییر می کند و این باعث می شود 32% روشنایی کم شود اگر تصویری تاریک تر بخواهید موردی نیست اما می توانید لامپ را به حالت نرمال سوییچ کنید تا تصویر روشن تری داشته باشید بدون این که نویز فن افزایش پیدا کند.

 

تاخیر ورودی در مد سینما 49.7 میلی ثانیه است در مقایسه با 16.4 میلی ثانیه در مد بازی. می توان این اختلاف را در حرکات لب موقع دیدن فیلم متوجه شوید با انتخاب حالت مد و تغییر گاما بر روی 2.2 و رنگ از خنک به نرمال شما تاخیر ورودی حالت گیم را دوباره به دست خواهید آورد با رنگ هایی دقیق تر و اشباع بهتر حالت سینما.

 

دو مد دیگر این پروژکتور هم هستند که البته جذابیت کمی دارند. Game Bright کمی روشنایی بیشتر از مد Game دارد اما گاما را تا مد 1.6 پایین می آورد و در واقع سطح رنگ مشکی و اشباع رنگ را کمتر می کند. برخی افراد ممکن است استفاده ای برای این پیدا کنند اما ما نتوانتستیم. مد Bright خروجی نور کلی را افزایش می دهد اما با این هزینه که تصویر تمایل زیادی به رنگ زرد پیدا می کند که تصویری زننده و غیر جذاب است. ما از هر دو این مد ها اجتناب می کنیم.

 

Benq HT2150ST نمره عالی از نظر شفافیت تصویر از بالا تا پایین و از چپ به راست می گیرد یکی از مزیت های طراحی چیب های DLP تک چیپ این است که از هر گونه ناهماهنگی که گاهی بخاطر چیپ های سه چیپ بوجود می آید اجتناب می کند. وقتی سه دستگاه تصویری جداگانه به خوبی همگرا نباشند سبب کاهش رنگ و وضوح تصویر خواهد شد.

 

کنترل وضوح در درجه بین 0 تا 15 قابل تنظیم است. به نظر ما تنظیم ایده آل برای بهترین تصویر حدود 5 می باشد. مد سینما به طور پیش فرض بر روی 7 و باقی مد ها به طور پیش فرض بر روی 15 تنظیم می شوند. تنظیم این مورد بیشتر نظر شخصی است و تنظیم ایده آل به این بستگی دارد که بازی می خواهید انجام دهید یا فیلم ببینید.

 

تنها عیب قابل ذکر در تصویر این است که یکنواختی روشنایی پایین تر از متوسط است در دستگاه ما روشنایی کمتری در قسمت یک سوم چپ تصویر را نشان می داد. اگر چه در حالی که این کاهش در تصویر تستی 100 IRE مشاهده می شود افراد معمولا در زمان بازی یا دیدن فیلم آن را متوجه نخواهند شد. کنتراست بالا و اشباع رنگ بسیار خوب این پروژکتور باعث می شود تا این عیب پوشانده شود.

 

روشنایی. با تنظیم لنز 1.2 برابر Benq HT2150ST بر روی عریض ترین حالت دستگاهی که ما تست کردیم این اعداد به دست آمد:

 

MODE                                                                                   Normal                                                                 Eco Mode

Game                                                                                          1118                                                                           760

Game Bright                                                                                1154                                                                           785

User                                                                                           1321                                                                           900

Bright                                                                                         1660                                                                         1229

Vivid                                                                                          1312                                                                           892

Cinema                                                                                      1217                                                                           825

 

همه این مد ها به صورت پیش فرض بر روی حالت نرمال لامپ تنظیم می شوند به جز حالت سینما که روی حالت اکو است بنابراین وقتی که بین آن ها سوییچ می کنید کاهش قابل توجهی در روشنایی را خواهید دید البته می توانید به صورت دستی بر روی حالت نرمال سوییچ کنید اگر که بخواهید.

 

روشنایی رنگ. ما روشنایی رنگی فوق العاده ای را در Benq HT2150ST مشاهده کردیم. توجه داشته باشید که عددهای بالا انسی لومنز هایی هستند که خروجی نور رنگ سفید را فقط اندازه گرفته اند. در پروژکتور های DLP ارزان تر روشنایی رنگی به عنوان مجموع روشنایی جداگانه رنگ های قرمز، سبز و آبی اندازه گیری می شود که بسیار کمتر از رنگ سفید است این خوب نیست اگر که رنگ های طبیعی و متعادل می خواهید Benq HT2150ST در حالت مد بازی 100% روشنایی رنگی، در حالت سینمایی 87% و در بقیه مد ها 78% یا بالا تر است. در مجموع مهم نیست کدام مد را انتخاب می کنید در هر حالت اطلاعات فراوانی از رنگ تولید شوند و باعث می شوند رنگ ها با اشباع خوب باشند و هیچ مشکلی در مورد المان های سفید و رنگی نیست که به نسبت روشنایی شان از تعادل خارج شود.

 

مد Low Lamp. مد اکو روشنایی لومنز را 32% در همه مد ها کاهش می دهد و این تاثیری روی صدای فن ندارد چون اصولا بسیار پایین بود و مشکلی نبود.

 

لومنز های بهینه شده برای ویدئو. مد سینما رنگ هایی دقیق تر برای فیلم به نسبت حالت بازی ارائه می دهد بنابراین این بهترین انتخاب در ویدئو برای روشنایی های بالای 1200 لومنز در حالت عادی و 825 لومنز در حالت اکو می باشد.

 

اثر زوم کردن لنز بر روی روشنایی.  لنز 1.2 برابر آن چنان رنجی ندارد و خروجی نور را فقط 11% به نسبت حالت tele  و wide کاهش می دهد برای به دست آوردن بهترین نور ممکن از دستگاه آن را تا جای ممکن نزدیک تر به صفحه قرار دهید.

 

یکنواختی روشنایی. یکنواختی روشنایی که ما تست کردیم 67% بود و در قسمت چپ تصویر روشنایی به نسبت کمتری دیده می شود.

 

تاخیر ورودی. در مد های بازی دستگاه ما عدد 16.4 میلی ثانیه را به عنوان تاخیر ورودی HDMI ثبت کرد و در مد سینما 49.7 میلی ثانیه بود.

 

صدای داخلی. اسپیکر های دو تایی 10 وات این مدل صدایی فوق العاده خوب نسبت به پروژکتور هایی که در این کلاس از نظر اندازه و قیمت هستند ارایه داد. صدای کافی برای هرکسی که اطراف آن نشسته باشد و بدون خراب شدن صدا وقتی ولوم را بر روی ماکزیمم قرار دهید. همانطور که انتظار دارید صدا فاقد باس قوی است بنابراین اگر صدایی غنی تر و بهتر می خواهید یک دستگاه  Sound bar یا سیستم صدای خارجی نیاز دارید. اما در کل صدای اسپیکر این پروژکتور کاملا قابل قبول است و بسیار بهتر از دستگاه های رقیب در این کلاس می باشد.

 

نویز فن. اولین چیزی که وقتی این پروژکتور را روشن می کنید مقدار نویز آن است که قابل مقایسه با بسیاری از پروژکتورهای سینمای خانگی ارزان در این رنج قیمت و کلاس نیست. بسیار زیر و بم ولوم پایینی دارد و ویژگی فوق العاده برای این پروژکتور است در مد ارتفاع بالا که در ارتفاع بالاتر از 1.524 کیلومتر می بایست استفاده شود نویز فن افزایش می یابد اما همچنان فوق العاده آرام است به نسبت پروژکتور های دیگری که بر روی مد ارتفاع بالا تنظیم شده باشند.

 

راه اندازی

 

Benq HT2150ST پرتاب کوتاه است اما نه پرتاب فوق العاده کوتاه با این پروژکتور برای داشتن تصویری 100 اینچ به فاصله 1.67 متر که تا 15 سانت می تواند کمتر یا بیشتر باشد نیاز دارید. افست عمودی داخلی این پروژکتور باعث می شود که پایین تصویر روی دیوار با مرکز لنز در یک ارتفاع باشد. برای قرار دادن پروژکتور بر روی یک میز در جلوی افراد بسیار مناسب است برای نصب ثابت می توانید آن را به صورت سقفی نصب کنید اما مکان آن بر روی سقف احتمالا کابل های طولانی نیاز داشته باشد بخاطر لنز پرتاب کوتاه در بیشتر اتاق ها این امکان را ندارید که پروژکتور را بر روی قفسه پشت و روی دیوار قرار دهید و تصویر را از بالای سر افراد پخش کنید در اتاق های کوچک ممکن است این کار قابل انجام باشد اما نیاز دارید تا کمی پروژکتور را رو به پایین تر تنظیم کنید که این باعث می شود نیاز داشته باشید تا از تصحیح کیستون استفاده بکنید چیزی که ما همیشه دوست داریم در پروژکتور های 1080p از آن اجتناب کنیم.

 

محدودیت ها

 

همه پروژکتور ها محدودیت ها و عیب های خود را به نسبت کاربردی که ساخته شده اند دارند. می توانیم این موارد را به صورت موردی ذکر کنیم. در مورد Benq HT2150ST سخت است تا عیبی قابل توجه را ذکر کنیم البته روشنایی 2200 لومنز بیان شده و عیب یکنواختی روشنایی وجود دارند.

 

اگرچه Benq HT2150ST را 2200 لومنز بیان کرده ما توانستیم در روشن ترین حالت 1660 لومنز را اندازه گیری کنیم یعنی 25% کمتر از اعداد بیان شده. همچنین در مد Bright تصویر غیر جذاب است و تمایل به رنگ سبز دارد در مد های پیش فرض که بهترین کیفیت تصویر را تولید می کنند روشنایی بین 1100 تا 1300 لومنز است. اگر چه برای استفاده 1100 تا 1300 لومنز بیشتر از نیاز اکثر افراد خواهد بود و به راحتی تصویری 100 اینچ را در نور محیطی متوسط و تصویری بزرگ تر را در محیز تاریک ایجاد خواهد کرد.

 

یک دلیل این که ما خیلی توجهی به عدد روشنایی گفته شده این پروژکتور نمی کنیم این است که نزدیک به 100% روشنایی رنگی ارایه می دهد بنابراین تصویر هیچ عدم تعادلی ندارد که بخاطر روشنایی رنگی پایین تر از سفید بوجود  آید. خلاصه این که Benq HT2150ST روشنایی فراوانی برای استفاده ارایه می دهد. کاربرانی که برای بازی این دستگاه را انتخاب می کنند هیچ وقت کمبود روشنایی را احساس نخواهند کرد. همان طور که قبلا گفتیم یکنواختی روشنایی پایین تر از حد معمول است اگر چه این مورد هم چیزی است که کاربران زمان بازی و فیلم آن را مشاهده نخواهند کرد. کنتراست بالای این پروژکتور و اشباع رنگ بسیار خوب آن باعث می شود این عیب جز در صحنه هایی که تصویر یکنواخت است مانند یک آسمان در کل تصویر قابل دیدن نباشد حتی وقتی تصویر یک آسمان در قسمت چپ به نسبت راست تاریک تر باشد، و این را اگر در این زمینه خیلی متخصص باشید متوجه خواهید شد. به عبارت دیگر این عیب کوچک است و به راحتی می توانید با آن کنار بیایید مخصوصا برای پروژکتوری که برای بازی تهیه کرده اید.

 

نتیجه گیری

 

Benq HT2150ST برای گیمر های حرفه ای انتخابی فوق العاده است چون برای این کاربرد تاخیر ورودی بسیار مهم است و 16 میلی ثانیه این دستگاه سریع ترین پروژکتور دیجیتالی است که ما تا الان اندازه گرفتیم اما علاوه بر نرخ پاسخگویی سریع Benq HT2150ST صدای فن بسیار کمی هم دارد، مزیتی بزرگ برای کسانی که نزدیک پروژکتور می نشینند. تصویر این دستگاه همراه با اشباع رنگ و کنتراست بسیار خوب است. تعادل رنگ نزدیک به ایده آل است بدون نیاز یا با کمی تنظیمات کم بنابراین کاملا قابل استفاده است به عنوان یک دستگاه سینمای خانگی همچنان که یک دستگاه بازی است. صدای داخلی اگرچه فاقد باس است اما برای پروژکتوری در این سایز مناسب است و بسیار بهتر از دستگاه های دیگر می باشد. لنز short throw و وزن نسبتا پایین باعث می شود که آن را به راحتی بر روی یک میز قرار دهید بدون این که نیاز باشد حتما آن را به صورت ثابت نصب کنید واقعا.

 

به ندرت پیش می آید که ما پروژکتوری را به عنوان منتخب ادیتور های مان انتخاب کنیم و این جایزه را فقط برای محصولاتی در نظر می گیریم که فوق العاده ما را هیجان زده می کند Benq HT2150ST یکی از آن ها است. اگر شما یک گیمر حرفه ای هستید که می خواهید یک تصویر بزرگ داشته باشید این دستگاه را از دست ندهید.

0
نظرات
    ارسال نظر