معرفی انواع ویدئو پروژکتور ها

معرفی انواع ویدئو پروژکتور ها

ویدئو پروژکتورها بر اساس معیارهای مختلف مثل اندازه، روشنایی، رزولوشن، کاربرد و غیره دسته بندی می شوند. دسته بندی که در زیر آمده است، چند دسته ی معروف تر را معرفی می کند. البته بعضی مدل ها می توانند در چند دسته بندی قرار بگیرند. دانستن دسته بندی ویدئوپروژکتور ها به انتخاب کمک خواهد کرد اما خیلی آن را جدی نگیرید چون ویدئوپروژکتور را می بایست بر اساس معیارهای مختلف انتخاب کنید که در مطلب مرتبط زیر بصورت کامل به آنها اشاره کرده ایم. و اینکه الزاما در دسته بندی خاص قرار بگیرد یا نگیرد، مهم نخواهد بود. مثلا شما می توانید ویدئوپروژکتور برای خانه تهیه کنید ولی الزاما رزولوشن FULL HD نداشته باشد. در مجموع، شما ویدئوپروژکتور می خرید تا خیلی ساده دستگاهی داشته باشید که تصویری بزرگ قابل قبول را در محیطی که می خواهید نمایش دهد، اینکه به عنوان مثال در دسته بندی پیکو باشد یا سینمای خانگی، مساله ای اساسی نیست.   

 

 انواع ویدئو پروژکتور ها

ویدئوپروژکتور دستی (handheld projectors) یا ویدئوپروژکتور پیکو (Pico Projectors):

 ویدئوپروژکتور دستی (handheld projectors) که با نام ویدئوپروژکتور پیکو (Pico Projectors) هم شناخته می شوند، محصولات همراه برای دستگاهی مانند دوربین ها، گوشی های تلفن و تبلت ها است. این ویدئوپروژکتور ها راهی آسان برای پروجکت سریع محتویات این دستگاه ها بر روی هر سطحی مانند دیوار ها، دفترچه های یادداشت یا ندلی جلوی هواپیمااست. همچنین بر روی پرده های نمایش قابل حمل که اندازه و طراحی شده با ارائه مطالب و فیلم و ... به صورت قابل حمل است. ویدئوپروژکتورهای پیکو؛ لامپ معمولی یا UHP ندارند و از منبع نوری LED یا لیزر استفاده می کنند که بصورت موثری نیاز به تغییر لامپ را در طول زمان استفاده شان از بین می برند. 


مطلب پیشنهادی ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل: راهنمای خرید 


ویدئو پروژکتور جیبی (Pocket Projectors):

 ویدئو پروژکتور های جیبی (Pocket Projectors) دستگاه های بسیار کامپکت هستند که طراحی شده برای ملاقات های تجاری بداهه و دیدن فیلم های شخصی. وزنی کمتر از 1 کیلوگرم دارند ، این پروژکتورها از ویدئوپروژکتورهای پیکو سنگین تر هستند اما خروجی نور بیشتری دارند که تصویر بزرگتر برای افراد بیشتری را می توانید داشته باشید. این ویدئوپروژکتور ها از منبع نوری LED استفاده می کنندو می توانند 30هزار ساعت عمر لامپ داشته باشند و مصرف برق کمی دارند. پرده های نمایش جدید طراحی شده و اندازه شده اند برای ویدئوپروژ:تورهای جیبی برای ارائه ی کامل قابل حمل.  

ویدئو پروژکتور پرتابل یا قابل حمل (Portable Projectors):

 ویدئو پروژکتور های پرتابل یا قابل حمل (Portable Projectors) در 3 رزولوشن موجود هستند: WXGA, XGA و SVGA.  

 ویدئو پروژکتور پرتابل یا قابل حمل

ویدئوپروژکتورهای کنفرانسی (Conference Projectors):

 ویدئوپروژکتورهای کنفرانسی (Conference Projectors) هم برای اتاق های بزرگ و هم اتاق های کوچک وجود دارند. مهمترین تفاوت بین این 2 گروه میزان خروجی لومنز ویدئوپروژکتور است. ویدئوپروژکتورهای اتاق های کوچک کنفرانسی روشنایی بین 3000 تا 4000 لومنز دارند. ویدئوپروژکتورهای اتاق های بزرگ کنفرانس روشنایی بین 4500 تا 7000 لومنز دارند.  

 ویدئوپروژکتورهای کنفرانسی

ویدئو پروژکتورهای سالن های بزرگ مانند مساجد و سالن تئاتر ها، سالن کنسرت ها و ... (Large Venue Projectors):

 ویدئو پروژکتورهای مورد استفاده در سالن های بزرگ (Large Venue Projectors)، حداقل روشنایی 7000 لومنز دارند اما حتی تا 30.000 لومنز و بیشتر هم دارند. این ویدئوپروژکتور ها طراحی شده اند برای سالن های بزرگ آموزشی، مساجد، تالارهای کنفرانس، و سالن های بزرگ دیگر که روشنایی بالای متنوعی که دارند می توانند برای موقعیت های خاص تطبیق داده شوند. 

ویدئوروژکتورهای مورد استفاده در سالن های بزرگ (Large Venue Projectors)،می توانند اصطلاحا انباشته شوند (stacked) تا روشنایی بالاتری تولید شود زمانی که نیاز باشد. در بیشتر موارد، روشی بهینه تز از لحاظ قیمتی است که 2 ویدئوپروژکتور ارزان تر را با هم انباشته کرد نسبت به این که ویدئوپروژکتوری با روشنایی بسیار بالا تهیه کرد. 

  

 ویدئو پروژکتور در کلاس درس

ویدئو پروژکتورهای آموزشی یا ویدئو پروژکتورهای کلاس درس (Classroom Projectors):

 ویدئوپروژکتورهای آموزشی یا ویدئوپروژکتورهای کلاس های درس در 3 رزولوشن موجود هستند. SVGA که رزولوشن 800 در 600 دارند، XGA یا رزولوشن 1024 در 768، و WXGA  که رزولوشن 1280 در 800 است. تفاوت مهم این رزولوشن ها عیر از تعداد پیکسل ها، این است که  XGA و SVGA نسبت تصویر 4به3 دارند ولی WXGA نسبت تصویر 16 به 10. این رزولوشن ها برای کلاس های درس محبوب هستند چون قیمت خیلی کم دارند و در عین حال تصاویری بزرگ و روشن تولید می کنند. 

برای مدارسی که بودجه ی خیلی کمی دارند، رزولوشن قدیمی SVGA هنوز هست. قیمت و روزواوشن و نسبت تصویر در این 3 رزولوشن تفاوت زیادی دارند. 

اگر اطلاعات بیشتری در مورد رزولوشن می خواهید، لطفا مطلب مربتطی که در زیر آمده است را مطالعه نمائید: 


مطلب پیشنهادی رزولوشون چیست؟   


ویدئو پروژکتورهای تعاملی (Interactive projector):

 فناوری ویدئوپروژکتورهای تعاملی دربرگیرنده راه کارهایی که کاربر را قادر می سازد تا با تصویر تولید شده توسط ویدئوپروژکتور بصورت فعال در تعامل قرار گیرد. در حالت عادی کسی که ارائه می دهد می تواند یا با تصویر ارتباط داشته باشد یا پروژکتور و در برخی اوقات دستگاه دیگر. ودئوپروژکتور های تعاملی در واقع عملکرد وایتت بورد های تعاملی را بر روی هر سطحی که تصویر تابیده می شود تقلید می کند. این اجازه را می دهد که ارائه دهنده با تصویر تولید شده تعامل کند با قلم الکتریکی یا مکانیکی و اغلب فقط با انگشتش. برخی ویدئو پروژکتورهای تعاملی این امکان را دارند که اطلاعاتی که ارائه دهنده بر روی تصویر اصلی نوشته ذخیره کنند، چاپ کنند یا کپی کنند.  

 ویدئو پروژکتور خانگی

ویدئوپروژکتورهای خانگی (Home Theater projectors و Home Video projectors):

 دو نوع ویدئوپروژکتور برای خانه وجود دارند. ویدئوپروژکتورهای سینمای خانگی (Home Theater projectors) و ویدئوپروژکتورهای ویدئو خانگی (Home Video projectors) که برای دو نوع کاربرد متفاوت برای نمایش خانگی ساخته شده اند. بطور خلاصه تفاوتی که دارند این است که ویدئوپروژکتورهای ویدئو خانگی، قیمت پایین تر و کنتراست کمتر دارند و احتمال اینکه اسپیکر داخلی داشته باشند، بیشتر است. توضیحات کامل تر این دو نوع ویدئوپروژکتور را مقاله پروژکتورهای سینمای خانگی مطالعه فرمایید.

ویدئو پروژکتور 4K چیست؟

ویدئو پروژکتور های 4K، ویدئو پروژکتورهایی هستند که تصویر با رزولوشن 4K نمایش می دهند. 2017 سالی بود که ویدئو پروژکتور های 4K به صورت گسترده وارد بازار شدند و در 2018 هم در حال پر کردن بازار هستند.

رزولوشن های 4K دو گروه اصلی دارند. بنابراین ویدئو پروژکتور های 4K هم به دو گروه اصلی دسته بندی می شوند:

  • ویدئو پروژکتور های 4k DCI
  • ویدئو پروژکتور های 4K UHD

پس توجه داشته باشید که همه ویدئو پروژکتورهای 4K، رزولوشن یکسان ندارند.

ترجمه و تالیف:lomenz.com

  

   مثل همیشه، حتما از ما بپرسید :)

اگر هر سوالی دارید، در قسمت نظرات هر کدام از مطالب از ما بپرسید. مشتاقانه منتظر سوال های شما هستیم. 


در کانال تلگرام ما عضو شوید


نظرات
    ارسال نظر