Loading...

فاصله نصب ویدئو پروژکتور و محاسبه آسان برای اندازه تصویر مناسب

|

فاصله نصب ویدئو پروژکتور برای داشتن اندازه تصویر مناسب، موضوع مهمی است چون ویدئو پروژکتور ها در فاصله های مختلف، اندازه های تصویر یکسانی ندارند. مشخصه ای در ویدئو پروژکتور هست به نام "نسبت پرتاب" یا Throw Ratio که مربوط به این قضیه است. ابتدا آن را توضیح خواهم داد. سپس ابزار محاسبه ی اندازه تصویر را معرفی می کنم که به راحتی می توانید ببینید برای داشتن تصویر به اندازه دلخواه، ویدئو پروژکتور تان را کجا باید قرار دهید. 

نسبت پرتاب ویدئو پروژکتور یا throw ratio چیست؟

 نسبت پرتاب به شکل های زیر بیان می شود: 1.4 یا 1.4:1 و به صورت 1.4 به 1 خوانده می شود.

ویدئو پروژکتوری که نسبت پرتاب 1.4:1 داشته باشد، یعنی به ازای 1.4 واحد فاصله ی ویدئو پروژکتور از محل نمایش، به اندازه ی 1 واحد، عرض تصویر تولید می کند.

نمونه: اگر واحد را متر در نظر بگیریم، این ویدئو پروژکتور اگر در فاصله ی 2.8 متری نصب شود، تصویر با عرض 2 متر تولید می کند.

 توجه کنید که در اینجا ، اندازه ی تصویر تولیدی را بر اساس عرض تصویر بیان می کنیم اما عددی که برای اندازه ی تصویر همه جا استفاده می شود، قطر تصویر را بیان می کند که البته با واحد اینچ هم بیان می شود.

پس برای این که محاسبه کنیم، 2 متر عرض تصویر یعنی چه اندازه ی تصویری باید به این ترتیب عمل کنیم: 

 

 

1- عرض تصویر 2 متر است و با توجه به این که نسبت تصویر مرسوم تر در حال حاضر 16:9 است ، پس ارتفاع تصویر خواهد شد 1.125 متر. پس تصویر ما 2 متر عرض و 1.125 متر ارتفاع دارد.

اگر تصویر ما، نسبت تصویر 4:3 داشته باشد (این را با عدد نسبت پرتاب اشتباه نگیرید) ، آن زمان ارتفاع ما خواهد شد 1.5 متر

2- پس تصویر با عرض 2 متر با نسبت تصویر 16:9 شد 1.125 در 2 متر و تصویر با عرض 2 متر و نسبت تصویر 4:3 شد 1.5 در 2 متر

  حالا قطر تصویر را با فیثاغورس محاسبه می کنم:

 

 

پس، تصویر با عرض 2 متر، اگر نسبت تصویر 16:9 باشد، 91 اینچی خواهد بود و اگر 4:3 باشد، 98 اینچی.

 

! Throw distance را به Throw Ratio اشتباه نکنید. Throw distance (به معنی فاصله ی پرتاب)، فاصله ویدئو پروژکتور تا صفحه نمایش است.   

ابزار محاسبه ی فاصله نصب ویدئو پروژکتور ( اندازه ی تصویر ویدئو پروژکتور به نسبت فاصله آن تا محل نمایش) 

با توجه به نسبت پرتاب هر ویدئو پروژکتور، می توان محاسبه کرد در چه فاصله ای، چه اندازه تصویر خواهیم داشت. اما سایت معظم projectorcentral، همه ی این محاسبات را در قالب ابزار زیر برای همه ویدئو پروژکتور ها گردآوری کرده است.

این ابزار، کاربردهای بسیار متنوعی دارد که یکی از مهم ترین آن ها، محاسبه اندازه تصویر به نسبت فاصله است. استفاده از این ابزار آسان است. در عکس زیر، 2 قسمت اصلی را مشخص کردم و چند نکته را هم بعد از عکس توضیح خواهم داد. 


 

ابزار محاسبه فاصله نصب ویدئو پروژکتور ابزار محاسبه ی فاصله نصب ویدئو پروژکتور ( و اندازه تصویر ویدئو پروژکتور ها به نسبت فاصله تا محل نمایش)  


 برای استفاده از این ابزار، بر روی لینک بالا کلیک کنید. سپس نام شرکت تولید کننده و مدل مورد نظرتان را انتخاب کنید. 

 در تصویر زیر، ما تولید کننده را AAXA و مدل را M6 انتخاب کردیم.

 

نکات پایانی:

  • throw distance که فاصله ویدئو پروژکتور تا محل نمایش است، معمولا با واحد متر بیان می شود اما واحد های دیگر را هم می توانید انتخاب کنید.
  •  image diagonal که قطر تصویر است، معمولا با واحد اینچ بیان می شود و اینجا هم می توانید واحد های دیگر را هم انتخاب کنید. معمولا منظور از اندازه های تصویر که به اینچ بیان می شود، همین قطر تصویر است.
  • هم با استفاده از لغزنده و هم با دکمه های + و - می توانید اندازه را وارد کنید.
  • در قسمت aspect ratio می توانید نسبت تصویر را انتخاب کنید.

نوار که به رنگ زرد و سبز و قرمز است، نشان دهنده این است که در قسمت های مختلف، تا چه میزان نور در محیط قابل قبول است. مسلما هرچه دستگاه عقب تر باشد و هرچه تصویر، بزرگ تر باشد، نور تصویر کمتر می شود و برای داشتم تصویر خوب، می بایست اتاق تاریک تر باشد. البته این معیاری حدودی است و شرایط سفت و سختی نیست. در این ابزار، 3 حالت مختلف بیان شده است:

1- قسمت زرد رنگ: با توجه به روشنایی این ویدئو پروژکتور، تصویر برای اتاقی که نور محیطی عادی وجود دارد، مناسب است

2- قسمت سبز رنگ: با توجه به روشنایی این ویدئو پروژکتور، تصویر برای اتاقی که نور محیطی کمی وجود دارد، مناسب است.

3- قسمت قرمزرنگ: با توجه به روشنایی این ویدئو پروژکتور، این اندازه ی تصویر بزرگ است و اندازه های کوچکتر تصویر، توصیه می شود.

- در قسمت image brightness روشنایی تصویر تولید شده توسط ویدئو پروژکتور، با واحد foot-lambert (که به صورت footlambert یا fL یا fl  یا ft-L هم نوشته می شود) نمایش داده می شود.

- در قسمت بالا چپ که no zoom نوشته شده است، اگر ویدئو پروژکتوری زوم داشته باشد، لغزنده ی مربوط به آن نمایش داده می شود. 

- نسبت پرتاب یا throw ratio ویدئو پروژکتور هم در زیر اسمش نوشته شده است که برای این مدل 1.1 است یا به عبارتی 1.1 به 1 یا 1.1:1

- در قسمت screen gain میزان بازتاب پرده یا صفحه ی نمایش نوشته می شود. عدد gain نشان دهنده ی نسبت بازتاب نور از آن صفحه به نوری که از یک تخته ی سفید (با جنس منیزیوم اکسید) بازتاب می شود، می باشد. نسبت 1.0 یعنی این صفحه، نوری برابر با تخته ی سفید بازتاب می دهد و عدد 1.5 یعنی آن صفحه، 50درصد به نسبت تخته ی سفید، نور را بیشتر بازتاب می دهد.  

ترجمه و تالیف:lomenz.com

  مثل همیشه، حتما از ما بپرسید :)

اگر هر سوالی دارید، در قسمت نظرات هر کدام از مطالب از ما بپرسید. مشتاقانه منتظر سوال های شما هستیم. 


در کانال تلگرام ما عضو شوید


3
نظرات
    ارسال نظر
    برگشت به بالا