فاصله نصب ویدئو پروژکتور و محاسبه آسان برای اندازه تصویر مناسب

فاصله نصب ویدئو پروژکتور و محاسبه آسان برای اندازه تصویر مناسب

فاصله نصب ویدئو پروژکتور برای داشتن اندازه تصویر مناسب، موضوع مهمی است چون ویدئو پروژکتور ها در فاصله های مختلف، اندازه های تصویر یکسانی ندارند. مشخصه ای در ویدئو پروژکتور  به نام "نسبت پرتاب" یا throwRatio  وجود دارد که آگاهی از آن به درک این موضوع کمک زیادی می کند.موضوع مهم دیگر ابزار محاسبه ی اندازه تصویر است که در ادامه مطلب با توضیحات گفته شده  به راحتی می توانید برای داشتن اندازه تصویر دلخواه، ویدئو پروژکتور تان را کجا قرار بدهید.

در صورت داشتن هرگونه ابهام و سوال، ابتدا مطلب را مطالعه بفرمایید. سپس در صورت نیاز، سوال تان را در قسمت "ارسال نظر" در انتهای مطلب یادداشت بفرمایید.

ابزار محاسبه ی فاصله نصب ویدئو پروژکتور ( اندازه ی تصویر ویدئو پروژکتور به نسبت فاصله آن تا محل نمایش) 

با توجه به نسبت پرتاب هر ویدئو پروژکتور، می توان محاسبه کرد در چه فاصله ای، چه اندازه تصویر خواهیم داشت. اما سایت معظم projectorcentral، همه ی این محاسبات را در قالب ابزار زیر برای همه ویدئو پروژکتور ها گردآوری کرده است.

این ابزار، کاربردهای بسیار متنوعی دارد که یکی از مهم ترین آن ها، محاسبه اندازه تصویر به نسبت فاصله است. استفاده از این ابزار آسان است. در عکس زیر، 2 قسمت اصلی را مشخص کردم و چند نکته را هم بعد از عکس توضیح خواهم داد. 


 

ابزار محاسبه فاصله نصب ویدئو پروژکتور ابزار محاسبه ی فاصله نصب ویدئو پروژکتور ( و اندازه تصویر ویدئو پروژکتور ها به نسبت فاصله تا محل نمایش)  


 برای استفاده از این ابزار، بر روی لینک بالا کلیک کنید. سپس نام شرکت تولید کننده و مدل مورد نظرتان را انتخاب کنید. 

 در تصویر زیر، ما تولید کننده را AAXA و مدل را M6 انتخاب کردیم.

ابزار محاسبه اندازه تصویر ویدئو پروژکتور به نسبت فاصله

 

نکات پایانی:

  • throw distance که فاصله ویدئو پروژکتور تا محل نمایش است، معمولا با واحد متر بیان می شود اما واحد های دیگر را هم می توانید انتخاب کنید.
  •  image diagonal که قطر تصویر است، معمولا با واحد اینچ بیان می شود و اینجا هم می توانید واحد های دیگر را هم انتخاب کنید. معمولا منظور از اندازه های تصویر که به اینچ بیان می شود، همین قطر تصویر است.
  • هم با استفاده از لغزنده و هم با دکمه های + و - می توانید اندازه را وارد کنید.
  • در قسمت aspect ratio می توانید نسبت تصویر را انتخاب کنید.

نوار که به رنگ زرد و سبز و قرمز است، نشان دهنده این است که در قسمت های مختلف، تا چه میزان نور در محیط قابل قبول است. مسلما هرچه دستگاه عقب تر باشد و هرچه تصویر، بزرگ تر باشد، نور تصویر کمتر می شود و برای داشتم تصویر خوب، می بایست اتاق تاریک تر باشد. البته این معیاری حدودی است و شرایط سفت و سختی نیست. در این ابزار، 3 حالت مختلف بیان شده است:

1- قسمت زرد رنگ: با توجه به روشنایی این ویدئو پروژکتور، تصویر برای اتاقی که نور محیطی عادی وجود دارد، مناسب است

2- قسمت سبز رنگ: با توجه به روشنایی این ویدئو پروژکتور، تصویر برای اتاقی که نور محیطی کمی وجود دارد، مناسب است.

3- قسمت قرمزرنگ: با توجه به روشنایی این ویدئو پروژکتور، این اندازه ی تصویر بزرگ است و اندازه های کوچکتر تصویر، توصیه می شود.

- در قسمت image brightness روشنایی تصویر تولید شده توسط ویدئو پروژکتور، با واحد foot-lambert (که به صورت footlambert یا fL یا fl  یا ft-L هم نوشته می شود) نمایش داده می شود.

- در قسمت بالا چپ که no zoom نوشته شده است، اگر ویدئو پروژکتوری زوم داشته باشد، لغزنده ی مربوط به آن نمایش داده می شود. 

- نسبت پرتاب یا throw ratio ویدئو پروژکتور هم در زیر اسمش نوشته شده است که برای این مدل 1.1 است یا به عبارتی 1.1 به 1 یا 1.1:1

- در قسمت screen gain میزان بازتاب پرده یا صفحه ی نمایش نوشته می شود. عدد gain نشان دهنده ی نسبت بازتاب نور از آن صفحه به نوری که از یک تخته ی سفید (با جنس منیزیوم اکسید) بازتاب می شود، می باشد. نسبت 1.0 یعنی این صفحه، نوری برابر با تخته ی سفید بازتاب می دهد و عدد 1.5 یعنی آن صفحه، 50درصد به نسبت تخته ی سفید، نور را بیشتر بازتاب می دهد.  

ترجمه و تالیف:lomenz.com

  مثل همیشه، حتما از ما بپرسید :)

اگر هر سوالی دارید، در قسمت نظرات هر کدام از مطالب از ما بپرسید. مشتاقانه منتظر سوال های شما هستیم. 


در کانال تلگرام ما عضو شوید


نظرات
    ارسال نظر