Loading...

رزولوشن مناسب برای ویدئو پروژکتور چیست؟ فول اچ دی یا کمتر؟

|
رزولوشن مناسب برای ویدئو پروژکتور چیست؟ فول اچ دی یا کمتر؟

رزولوشن، موضوع بسیار گسترده ای است. من در این مقاله، قسمت هایی را توضیح خواهم داد که مربوط به ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل می شود. اینکه رزولوشن چیست؟ چقدر مهم است؟ و چه عواملی در انتخاب رزولوشن مناسب، مهم هستند؟ را توضیح خواهیم داد.

 

 

رزولوشن چیست؟


رزولوشن، تعداد پیکسل های یک تصویر است در هر اندازه ای و هر جایی. یعنی یک رزولوشن خاص مثل FULL HD می تواند روی کاغذ، چاپ شده باشد، می تواند صفحه ی گوشی تلفن شما باشد، صفحه ی تلویزیون خانه شما باشد و یا تصویری باشد که یک ویدئو پروژکتور آن راتولید کرده است و بر روی پرده نمایش می دهد. همچین می تواند full hd در یک صفحه ی 5 اینچی باشد یا در یک تصویر 200 اینچی. 

رزولوشن را به صورت دو عدد ضرب در هم نمایش می دهند. مثلا 960 در 540 یا 960x540. این یعنی 960 پیکسل افقی و 540 پیکسل عمودی داریم. یعنی در نهایت 960x540=518400 پیکسل داریم.

چون رزولوشن بصورت عدد است و به خاطر سپاری آن ها کمی مشکل است، برای رزولوشن ها، عبارات معادلی را بکار می برند. مثلا qHD را برای رزولوشن 960 در 540 پیکسل بکار گرفته می شود.

یکی از معروف ترین رزولوشن ها، فول اچ دی است که رزولوشن 1920در1080 می باشد.

رزولوشن عامل قابل توجهی در انتخاب ویدئو پروژکتور است. البته همانطور که در راهنمای خرید ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل گفتم، تنها عامل مهم، میزان روشنایی است اما بعد از آن، رزولوشن اهمیت پیدا می کند. توجه داشته باشید که در بحث مقایسه ی کیفیت تصویر، رزولوشن تنها عامل نیست و عوامل زیادی موثر هستند که بعضی از آن ها به راحتی قابل بیان نیستند.

به عنوان یک نمونه ی واضح، موضوع رنگ را در نظر بگیرید:

اینکه یک ویدئو پروژکتور رنگ های بهتری نمایش دهد ارتباطی با تعداد پیکسل هایی که نمایش می دهد ندارد. و ممکن است بین دو دستگاه که یکی رزولوشن پایین تر با رنگ های بهتر دارد و دیگری رزولوشن بالاتر با رنگ های بدتر دارد، تصویر اولی را بیشتر بپسندید.(معرفی اثر posterization)

اما اگر همه ی شرایط یکسان باشد، دستگاه با رزولوشن بالاتر، تصویر واضح تری دارد. البته فاصله تا تصویر و اندازه ی تصویر در این قضیه بسیار مهم هستند که در پایین توضیح داده ایم.

  

 

چه عواملی در انتخاب رزولوشن مهم هستند؟

 

 

 

1- فاصله تا تصویر و اندازه تصویر

 

رزولوشن ، تعداد پیکسل ها در یک تصویر است، در هر جایی و در هر اندازه ای. پس دو تصویر با رزولوشن یکسان که در اندازه های مختلف باشند، متفاوت بنظر می آیند.

و همچنین

اینکه یک تصویر با رزولوشن ثابت را از فاصله های مختلف ببینیم ، متفاوت بنظر می آیند.

 

مثلا رزولوشن ful hd که 1920*1080 پیکسل است، در صفحه یک گوشی موبایل 5 اینچ که از فاصله ی 30 سانتیمتری می بینیم، با همین رزولوشن در یک تصویر 200 اینچ که از فاصله 3 متری ببینیم، کاملا متفاوت خواهد بود.(اندازه ی تصویر مناسب برای من چیست؟)

 

پس:

 

هر چقدر تصویر بزرگ تر باشد، پیکسل ها هم بزرگ تر می شوند. 

و همچنین

هر چقدر به تصویر نزدیک تر شویم، پیکسل ها بزرگ تر می شوند.

 

نمودار بسیار جالب زیر را ببینید که بر اساس چشم انسان، نشان می دهد که رزولوشن های مختلف از فاصله های مختلف چقدر متفاوت خواهند بود.

 

 

 

به چه شکل هایی از این نمودار استفاده کنیم:

مثلا اگر تصویر 50 اینچی داریم، از هر فاصله ای تا تا فاصله ی 3 متری بنشینید، رزولوشن HD 720 کافی است و رزولوشن بالاتر هیچ تفاوتی نخواهد داشت.

یا مثلا اگر تصویری 60 اینچی را از فاصله ی 6 متری ببینیم، هرچند بین HD 720 و 480p تفاوت هست، اما بسیار جزئی خواهد بود و رزولوشن 480p می تواند کاملا مناسب باشد.

یا ویدئو پروژکتور جیبی دارید با رزولوشن HD720 و تصویر 70 اینچ از آن گرفته اید. وقتی در فاصله ی 3 متر بنشینید، پیکسل ها را می توانید ببینید. برای اینکه تجربه ی بهتری داشته باشید، می توانید 1 متر عقب تر بروید! :)

 

 

 

2- محتوای مورد نمایش

 

محتوا و تصویری که قرار است ببینید، بر میزان تاثیر رزولوشن موثر است. هر چقدر جزئیات تصویر بیشتر باشد، رزولوشن بالاتر موثر تر خواهد بود. مثلا نمایش یک جدول پر محتوا در اکسل از نمایش یک فایل پاورپوینت که فونت درشتی دارد، به رزولوشن بالاتر نیاز دارد.

 

 

چه انتخاب هایی از نظر رزولوشن، در ویدئو پروژکتور های جیبی داریم؟

 

 

 

چون در حالت کلی، نور ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل به نسبت ویدئو پروژکتور های معمولی کمتر است، پس تصویر کوچکتری تولید می کنند و طبق جدول بالا، رزولوشن های کمتری نیاز دارند. البته در حال حاضر رزولوشن Full HD هم در ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل هستند مانند ویدئو پروژکتور AAXA m6.

بیشترین رزولوشنی که در ویدئو پروژکتور های جیبی و فابل حمل استفاده می شود، فعلا همان FULL HD است و روزلوشن بالاتر مانند 4K فعلا نداریم. 

 رزولوشن های عریض تر (نسبت تصویر 16:9 و 16:10) نسبت به رزولوشن های با نسبت تصویر 4:3 محبوب تر هستند.

 در جدول زیر، رزولوشن های متداول در ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل را آورده ایم: 

 

 

رزولوشن های متدوال در ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل

 


نسبت تصویر


نام


تعداد پیکسل ها

 16:9

 Full HD
HD 1080p

 1920 در 1080
    1920 در 720 
 4:3 WXGA  1280 در 800 
  16:9

HD
HD 720 

1280 در 720 
 4:3 XGA  1024 در 768 
  16:9 qHD  960 در 540 
  16:9  WVGA 854 در 480 
4:3 480p
VGA
SD
640 در 480
  16:9  nHD 640 در 360

 

  

 

 

 مثل همیشه، حتما از ما بپرسید :)

اگر هر سوالی دارید، در قسمت نظرات هر کدام از مطالب از ما بپرسید. مشتاقانه منتظر سوال های شما هستیم. 

 

 

 


در کانال تلگرام ما عضو شوید


0
نظرات
    ارسال نظر
    برگشت به بالا