خرید، با اطمینانِ کامل
دارای نماد اعتماد و پروانه‌کسب با شناسه‌ی ۰۴۶۷۱۰۰۶۷۵
عضو رسمی اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی
۱۵ سال سابقه‌ی فعالیت در زمینه‌ی ویدئو پروژکتور

ارسالِ رایگان
ارسالِ رایگان همه‌ی ویدئو پروژکتورها به سراسرِ ایرانِ زیبا ❤️

۷ روز فرصتِ تستِ فنی
علاوه‌بر گارانتیِ ویدئو پروژکتورها

پرداخت، هنگامِ تحویل
برای تهران و مشهد، برای بیشترِ ویدئو پروژکتورها

فاکتورِ رسمی
امکان ارائه‌ی فاکتورِ رسمی با ارزشِ افزوده

لامپ ویدئو پروژکتورهای آموزشی، توصیه ها و مراقبت ها

مانند هر لامپ دیگری، لامپ ویدئو پروژکتور طول عمر مشخصی دارد. عمر لامپ به صورت ساعت (hours) بیان می شود و نشان دهنده تعداد ساعت هایی است که لامپ به نیمی از روشنایی اصلی خود رسیده باشد.
لامپ پروژکتور ممکن است پرهزینه ترین قطعه پروژکتور باشد، بنابراین مطمئن باشید که در طول فرایند خرید دستگاه، این ( در صورت خرابی لامپ در سال های آینده) این هزینه را نیز در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، تعویض لامپ ویدئو پروژکتور های عادی برای کلاس درس کمتر از 1 میلیون تومان است و بسته به فناوری لامپ، پروژکتور، شرایط اتاق و سرویس مرتب فیلترهوا بین 2000 تا 5000 ساعت عمر خواهد داشت.

عمر یک لامپ براساس یک میانگین آماری محاسبه می شود. به عنوان مثال، یک لامپ با تعداد کارکرد 2000 ساعت ممکن است در هر زمانی و قبل از تعداد ساعت اعلام شده،نیاز به تعویض داشته باشد و یا حتی برعکس ، بیشتر از زمان اعلام شده کار کند. با در نظر گرفتن اینکه لامپ به تعداد ساعت مورد نظر کار کند،ویدئو پروژکتوری با 2000 ساعت عمر لامپ در صورتی که در طی 9 ماه از سال روزانه 4 ساعت از 5 روز هفته را روشن باشد، به مدت دو سال و نیم برای مدرسه شما کار می کند.

اگر ویدئو پروژکتور کارکرده بخرید، موضع لامپ مهم تر خواهد بود.

برای استفاده حداکثری از لامپ ویدئو پروژکتور به راهنمای زیر عمل کنید:

 • برای حمل و نقل صحیح, نصب و نگهداری از ویدئو پروژکتور طبق دستورالعمل های دفترچه راهنمای ویدئو پروژکتور عمل کنید.
  توجه کنید که تمام دریچه های ورودی و خروجی ویدئو پروژکتور انسداد نداشته باشند. مسدود شدن جریان هوا به داخل یا خارج از پروژکتور باعث ایجاد گرما می شود. داغ شدن بیش از حد ویدئو پروژکتور از شایع ترین علل خرابی دستگاه و یا لامپ ویدئو پروژکتور می باشد.

  گرمای بیش از حد ویدئو پروژکتور

 • (در برخی از دستگاه ها) هنگامی که پروژکتور را خاموش می کنید، تا لحظه ای که فن ها کار می کنند، دستگاه را از برق نکشید. قبل از اینکه لامپ فرصت خنک شدن را داشته باشد، با کشیدن از برق باعث کاهش عمر لامپ ویدئو پروژکتور می شوید.
  (توجه داشته باشید: شما می توانید برخی از پروژکتور های قابل حمل را فورا از برق بکشید، در این خصوص به دفترچه راهنمای ویدئو پروژکتور).
 • هرگز پروژکتور را در فضای بسته، مانند قفسه کتاب، که جریان هوا محصور است، یا جایی که مسیر هوا مسدود شده باشد و یا در محلی که ممکن است گرمای پروژکتور به خود دستگاه برگردد، قرار ندهید.
 • اگر پروژکتور دارای فیلتر هوا باشد، مطمئن شوید که فیلتر ها را تمیز کرده یا طبق توصیه سازنده جایگزین کنید.
 • اگر محیط اتاق شما دارای گرد و غبار، تخته گچ و یا تابلوهای نشانگر خشک باشد، فیلترهای هوا را بیشتر بررسی کنید. جریان هوا برای خنک کننده لامپ مناسب ضروری است.
 • توصیه می شود که تعداد دفعات روشن و خاموش کردن ویدئو پروژکتور را به حداقل ممکن برسانید. اگر بین ساعت کلاسی، 5 دقیقه استراحت دارید، توصیه می شود که دستگاه را روشن بگذارید.
 • هنگام تعویض لامپ، برای پرهیز از آسیب زدن به رشته لامپ، از دست زدن و یا ضربه زدن به لامپ پرهیز کنید.
 • هنگام نصب یک لامپ جدید، از لمس کردن لامپ پرهیز کنید، زیرا چربی دست شما می تواند گرمای نامتوازنی را ایجاد کند که منجر به خرابی لامپ شود.
 • اگر قصد نصب سقفی ویدئو پروژکتور را دارید، برای کم کردن هزینه تعمیر و نگهداری خود اطمینان حاصل کنید که تنظیمات شما اجازه می دهد که ماژول لامپ و سرویس فیلتر هوا را بدون نیاز به برداشتن پروژکتور از محل نصب، به راحتی تعویض کنید.

ترجمه و تالیف:lomenz.com

 مطلب پیشنهادی


هزینه نگهداری ویدئو پروژکتور آموزشی (کلاس درس)
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.