خرید، با اطمینانِ کامل
دارای نماد اعتماد و پروانه‌کسب با شناسه‌ی ۰۴۶۷۱۰۰۶۷۵
عضو رسمی اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی
۱۵ سال سابقه‌ی فعالیت در زمینه‌ی ویدئو پروژکتور

ارسالِ رایگان
ارسالِ رایگان همه‌ی ویدئو پروژکتورها به سراسرِ ایرانِ زیبا ❤️

۷ روز فرصتِ تستِ فنی
علاوه‌بر گارانتیِ ویدئو پروژکتورها

پرداخت، هنگامِ تحویل
برای تهران و مشهد، برای بیشترِ ویدئو پروژکتورها

فاکتورِ رسمی
امکان ارائه‌ی فاکتورِ رسمی با ارزشِ افزوده

راهنمای خرید پرده نمایش یا پرده پروژکتور

پرده نمایش یا پرده پروژکتور بخرم یا نخرم؟ آیا برای ویدئو پروژکتور، نیاز به پرده دارم؟

در بسیاری از موارد نیازی ندارید.

در هنگام تهیه ویدئو پروژکتور، احتمال دارد این سوال برای تان پیش بیاید که پرده ویدئو پروژکتور هم باید تهیه کنم؟ در بسیاری از مواقع، نیازی به  خرید پرده نمایش که یکی از لوازم جانبی ویدئو پروژکتور محسوب می شود، ندارید اما در این مطلب مسایل مختلف را بررسی کرده ایم: 

  قبل از این که پرده ویدئو پروژکتور بخرید، به دیوارهای اطراف تان نگاهی بکنید. به احتمال زیاد از قبل پرده داشتید و نیازی نیست هزینه بیشتری بکنید! 🙂

اگر یک دیوار عادی با رنگ تقریبا سفید دارید که تمیز هست و تابلو و گچ کاری ندارد، می توانید از همان به عنوان محل نمایش استفاده کنید. مهم ترین مزیت پرده ها هم همین است. اینکه یک فضای مناسب سفید رنگ و خالی برای انداختن تصویر ایجاد می کنند.

دیوار مناسب برای استفاده به عنوان پرده ویدئو پروژکتور چه ویژگی هایی دارد؟ 

این موارد را در نظر بگیرید:

 • رنگ دیوار سفید باشد. رنگ های نقره ای و خاکستری کم رنگ و رنگ های مشابه هم قابل قبول هستند.
 • دیوار خالی باشد و لامپ و تابلو و گچ کاری در محل مورد نمایش نداشته باشد.
 • رنگ دیوار براق نباشد.
 • جنس دیوار گچی باشد. چوب و فلز و پلاستیک به دلیل اینکه بازتاب نور متفاوتی دارند، مناسب نیستند.
 • ترجیحا رنگ دیوار مات باشد و نه براق
 • ترجیحا نور (چه نور آفتاب از بیرون و چه نور لامپ) به آن نتابد یا بتوانید در زمان نمایش تصویر نور آن قسمت را کم کنید.
 • اگر ویدئو پروژکتور تان نور معمولی دارد (مثل همه مدل های جیبی و قابل حمل، همه ویدئو پروژکتورهای سینمایی و بیشتر مدل های اداری و آموزشی) رنگ سفید برای دیوار بهتر است. اما اگر ویدئو پروژکتور با روشنایی بالا دارید (مثل مدل های کنفرانسی) رنگ خاکستری برای دیوار بهتر خواهد بود.

 مزیت استفاده از دیوار به جای پرده چیست؟

 • عدم نیاز به خرید وسیله ای جدا و در نهایت هزینه کمتر 
 • عدم نیاز به نصب
 • عدم نگرانی از چین و چروک پارچه ی پرده
 • ظاهر زیباتر و ساده تر

 آیا پرده باعث افزایش کیفیت تصویر می شود؟ بله ممکن است

جنس پارچه ای که برای پرده ها استفاده می شوند در تصویری که در نهایت خواهید دید، تاثیر دارند. اما تقریبا همه مدل هایی که در ایران هستند، جنس مشابهی دارند. این مدل ها تاثیری بر روی تصویر ندارند. به همین دلیل می توان گفت اگر دیوار سفید و تمیزی دارید، تهیه یک پرده تصویر بهتری به شما نخواهد داد.  

اگر دیوار سفید و تمیزی دارید، تهیه پرده ویدئو پروژکتور، تصویر بهتری به شما نخواهد داد 

در شرایط خاص مثل پروژکتورهای پرتاب کوتاه (short throw) به دلیل این که نور توسط ویدئو پروژکتور با زاویه بسیار زیادی به پرده می تابد، استفاده از پرده هایی خاص توصیه می شود.

چه زمانی حتما باید پرده ویدئو پروژکتور تهیه کنم؟

در شرایط زیر نیاز هست پرده تهیه کنید:

 • اگر در محل مورد استفاده تان، دیوار مناسبی ندارید.
 • اگر می خواهید در فضایی باز از ویدئو پروژکتور استفاده کنید. شرایطی که دیوار ندارید و یا دیوار در فاصله دوری هست اما می خواهید تصویر را در فاصله نزدیک تری داشته باشید.
 • اگر می خواهید در مکان های مختلف و به صورت قابل حمل، تصویر را ارائه دهید و مطمئن نیستید مکان های مختلف دیوار مناسب دارند یا خیر. مثلا ویدئو پروژکتور جیبی دارید و می خواهید کلاس های آموزشی یا جلسات را به صورت پرتابل در مکان های مختلف داشته باشید

 چه مدل هایی پرده ویدئو پروژکتور وجود دارد؟ 

3 نوع پرده در حال حاضر در بازار مرسوم هستند:

  

 1. پرده های آویز که به نام پرده های سقفی و دستی هم نامیده می شوند:
  • این همان مدل هایی هستند که در بیشتر مدارس و دانشگاه ها استفاده می شنود. قاب پرده بر روی دیوار یا سقف نصب می شود و پرده بصورت دستی باز شده و به وسیله فنری که دارد بسته می شود.
 2. پرده های برقی یا پرده های موتوری Motorized Screen Display:
  • این مدل ها، شبیه همان مدل های آویز هستند و بر روی دیوار یا سقف می شوند. اما باز شدن و بسته شدن آن ها به وسیله موتور انجام می شود. این مکانیزم به دلیل جذابیت ظاهری که ایجاد می کند، بیشتر در منازل و مکان هایی که زیبایی اهمیت دارد، استفاده می شود. 
   قیمت پرده های موتوری تقریبا 2 برابر مدل های آویز می باشد.
  • این پرده نمایش نوعی پرده دیواری/سقفی است که مجهز به موتور الکتریکی بوده و از طریق ریموت کنترل و کلید صفر و یک قابل کنترل است. با توجه به قیمت نسبتا بالای این پرده های نمایش معمولا از آن ها در اتاق های کنفرانس و سالن های همایش که علاوه بر ثابت بودن ویدئو پروژکتور و پرده، زیبایی و ظاهر کار نیز حائز اهمیت است، استفاده می شود. همانند مدل های ثابت می توان آن ها را بنا بر شرایط محیط بر روی سقف یا دیوار نصب نمود. هم چنین  پرده های برقی از ابعاد بزرگتری نیز برخوردارند. 

 3. پرده های قابل حمل یا پرده های پرتابل یا پایه دارTripod Screen Display:

  • این پرده ها دارای 3 پایه می باشند. به این معنی که نیازی به نصب روی دیوار یا سقف ندارند و برای کاربردهایی که نیاز به جابجایی پرده هست، استفاده می شوند. قیمت این مدل ها تقریبا با مدل های آویز برابر است. پرده های قابل حمل تا اندازه 2.5 متر وجود دارند. و در مواردی که نیاز است ویدئو پروژکتور و پرده نمایش را با خود حمل کنیم، از این مدل پرده نمایش استفاده می شود. این مدل به طور کامل جمع می شود و برای راحتی در حمل و نقل در کیف یا کارتن مخصوص قرار می گیرند.

لازم به یاداوری است که جنس پارچه همه این مدل ها یکسان است. 

همچنین انواع دیگری از پرده های ویدئو پروژکتور هستند که مرسوم نیستند. مثل مدل هایی قابل حمل خاص، مدل های مناسب فضای بیرون، مدل هایی با فریم های قابل تغییر و … 

برای اینکه بدانید چه اندازه تصویری مناسب شرایط شماست و این که چه متراژی دیوار سفید باید در نظر بگیرید تا تصویر را بر روی آن داشته باشید، مطلب اندازه ی تصویر مناسب برای من چیست؟ را مطالعه بفرمایید.


پرده نمایش های مختلف
اولین قدم برای انتخاب یک پرده نمایش مناسب ویدئو پروژکتور، که به بهترین وجه متناسب با نیازها یا برنامه های خاص شما باشد، انتخاب نوع پرده نمایش (type of screen) مورد نظر شماست. از روش نصب پرده نمایش گرفته تا روش جمع شدن پرده، در مجموع مواردی هستند که در هنگام انتخاب نوع پرده نمایش، باید مد نظر قرار بدهید. ماندگاری نوع پرده نمایش هم جزء نکاتی است که باید به آن توجه کنید. آیا می خواهید از یک دیوار یا سقف ثابت یک اتاق کنفرانس، کلاس درس یا سینمای خانگی استفاده کنید، و یا می خواهید از یک پرده نمایش کوچکتر و قابل حمل تری برای بعضی از مواقع استفاده کنید؟

روش ساده دیگری که به محدود کردن دایره انتخاب شما کمک می کند،به نوع عملکرد یا روش جمع کردن پرده نمایش بر می گردد. شما می توانید از انتخاب یک پرده نمایش برقی گرفته، که با فشار یک دکمه به پایین می آید و با یک فشار دکمه هم جمع می شود، تا انتخاب یک پرده نمایش پروژکتور دستی، دقیقاً مانند بعضی از پرده کرکره ها که باز و جمع می شوند، انتخاب کنید. پرده نمایش های ثابت (Fixed Frame) از مواردی هستند که مناسب سینمای خانگی یا سالن های تئاتر می باشند.

به طور کلی، اگر تمایل دارید که پرده نمایش شما به صورت دائمی و ثابت نصب شوند، پرده نمایش های برقی دیواری و سقفی، ثابت یا دستی مناسب کار شما می باشند. اگر به این نتیجه رسیدید که باید پرده نمایش پرتابل و قابل حملی تهیه کنید، در نتیجه پرده نمایش های پایه دار انتخاب بهتری خواهد بود. این پرده نمایش ها مناسب پرزنت محصولات در مکان های مختلف، نمایشگاه های تجاری، یا کلاس های درس مختلف هستند.

نحوه تعیین ابعاد پرده نمایش یا پرده پروژکتور

ابعاد پرده پرده نمایش پروژکتور شما تا حد زیادی بستگی به خود پروژکتور شما دارد. بنابراین، قبل از این که شروع به بررسی نحوه تعیین اندازه پرده نمایش پروژکتور باشید، باید نسبت ابعاد تصویر پروژکتور (aspect ratio) خود را بررسی کنید. این بهترین نقطه شروع برای تعیین اندازه پرده نمایش پروژکتور است. مرحله بعدی، محتوایی است که قصد نمایش بر روی پرده را دارید.
فیلم های با فرمت واید اسکرین (Widescreen format) در مقایسه با پرزنت داده های پیچیده یا نمودارهای کوچک در یک اتاق هیئت مدیره، به تنظیمات بسیار متفاوتی احتیاج دارد.   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.