خرید، با اطمینانِ کامل
دارای نماد اعتماد و پروانه‌کسب با شناسه‌ی ۰۴۶۷۱۰۰۶۷۵
عضو رسمی اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی
۱۵ سال سابقه‌ی فعالیت در زمینه‌ی ویدئو پروژکتور

ارسالِ رایگان
ارسالِ رایگان همه‌ی ویدئو پروژکتورها به سراسرِ ایرانِ زیبا ❤️

۷ روز فرصتِ تستِ فنی
علاوه‌بر گارانتیِ ویدئو پروژکتورها

پرداخت، هنگامِ تحویل
برای تهران و مشهد، برای بیشترِ ویدئو پروژکتورها

فاکتورِ رسمی
امکان ارائه‌ی فاکتورِ رسمی با ارزشِ افزوده

مقایسه ویدئو پروژکتورهای با لامپ LED در برابر ویدئو پروژکتورهای با لامپ UHP

 بحث های بسیاری در مورد مزایا و معایب ویدئو پروژکتورهای با منبع نوری led در برابر ویدئو پروژکتورهای عادی (ویدئو پروژکتورهای با منبع نوری UHP) هست. این مقاله بطور خلاصه منبع نوری LED و UHP برای ویدئو پروژکتور ها را بررسی می کند و مزیت ها و معایب هر فناوری را بیان می کند.(انواع ویدئو پروژکتور ها

لامپ استاندارد ویدئو پروژکتور یا لامپ UHP (ویدئو پروژکتور UHP)


لامپ استانداردی که این روزها برای بسیاری از ویدئو پروژکتورهای دیجیتال استفاده می شود، لامپ UHP است. UHP مخفف Ultra High Performance است که به معنی عملکرد بسیار بالا می باشد، البته عده ای در صنعت تمایل دارند UHP را مخفف “Ultra High Pressure” بدانند که به معنی بسیار تحت فشار است بخاطر تمایل این لامپ ها به منفجر شدن 🙂 )

بدون گفتن توضیحات فنی زیاد، این منبع نوری در فشار و دمای بسیار زیاد کار می کند (اغلب تا 950درجه سانتیگراد). همان دمایی خروجی اگزوز موتور ماشین تان. مزیت لامپ UHP، روشنایی است. لامپ UHP روشنایی بسیار زیادی تولید می کند. یک لامپ 150وات می تواند بیشتر از 9000 لومنز نور تولید کند که حدودا 10 برابر لامپ معمولی یک ماشین است. 

منبع نوری بسیار روشن به ویدئو پروژکتورها اجازه می دهد که به لومنز های 2000 و 3000 و حتی 4000 لومنز و بیشتر برسند که روشنایی کافی برای برای نمایش تصویری روشن و واضح حتی در نور روز است.

اگرچه معایب لامپ های UHP بسیار است. اول اینکه بسیاری از این لامپ ها حدود 1000 ساعت عمر می کنند. بیشتر تولیدکننده ها اعداد 2000 و 3000 را می گویند اما این اعداد معمولا کارکرد در حالت آزمایشگاهی است. در شرایط واقعی گاهی کمتر از 1000 ساعت عمر می کنند. لامپ های UHP برای تعویض، گران قیمت هستند (حدود 200-300 دلار برای تعویض لامپ) که بیشتر این هزینه برای ویژگی های امنیتی و خنک کنندگی لازم برای کارکرد این لامپ هاست.

دوما این لامپ ها مشکل ارائه طیف رنگ ثابت به نسبت عمر کارکرد دارند. برخلاف LED ها که خروجی رنگ بسیار ثابت و برجسته ای دارند، خروجی رنگ یک لامپ UHP در طول زمان تمایل به تغییر دارد که باعث می شود در طول زمان، تصاویر تولیدی کمرنگ یا نامتعادل می شوند.

همچنین لامپ های UHP، مثل بیشتر لامپ های براساس فیلامنت، از LED ها مقاومت کمتری دارند. وقتی ویدئو پروژکتور را جابجا می کنید، عجیب نیست که بخاطر بالاپایین های زمان حمل و نقل، لامپ UHP خراب شود.

در نهایت این که لامپ های UHP بزرگ هستند که در اصل بخاطر اینکه سیستم های خنک کنندگی پیشرفته ای نیاز دارند. این خیلی سخت است که لامپ ویدئو پروژکتور UHP کوچک ساخته شود. عدم امکان کوچک کردن لامپ های ویدئو پروژکتور UHP منجر به این می شود که قابلیت حمل کمی داشته باشند به نسبت ویدئو پروژکتور های پیکو و میکرو و مینی که با لامپ های LED جدید ساخته می شوند.

علی رغم معایب لامپ های UHP، ویدئو پروژکتورهای با روشنایی بالا همیشه نیاز هستند. ویدئو پروژکتورهای LED نمی توانند روشنایی زیاد لامپ های UHP را تولید کنند و لامپ های UHP هنوز به عنوان یک منبع نوری برای ویدئو پروژکتورها طی سال های اینده خواهند ماند. 

لامپ جدید ویدئو پروژکتور یا لامپ LED (ویدئو پروژکتور LED)

 

لامپ LED
led بازیگر جدید در صنعت ویدئو پروژکتور و نور در مجموع می باشد. Led که مخفف The light-emitting-diode است،یک نیمه هادی است که وقتی انرژی به آن اعمال می شود، نور می دهد. چون نیمه رسانا است، می تواند بشدت کوچک باشد و در عین حال نور زیادی تولید کند. مزیت های ویدئو پروژکتورهای LEDبسیار هستند. اول اینکه LED های ویدئو پروژکتورهای LED بین 10 تا 100 برابر بیشتر از لامپ های قدیمی UHP عمر می کنند. بسیاری از ویدئو پروژکتورهای LED بخاطر عمر بالای منبع نوری LEDکه دارند، می توانند بین 10000 تا 100000 ساعت یا بیشتر عمر کنند. در واقع برای ویدئو پروژکتورهای led نیاز نیست نگران تعویض لامپ باشید. اگر یک ویدئو پروژکتور led که عمر 15000 ساعت دارد بصورت مداوم استفاده شود، می تواند 7.5 سال کار کند، بدون سوختن. این یعنی به نسبت ویدئو پروژکتورهای معمول با لامپ UHP، هیچ هزینه ی مصرفی یا مراقبتی برای پروژکتورهای led وجود ندارد.

مقایسه نسبت عمر لامپ به روشنایی لامپ های LED و UHD

ویدئو پروژکتورهای LED، مزیت های قابل توجهی در بحث کیفیت و ثبات رنگ دارند. ویدئو پروژکتور های LED که منبع نوری قرمز-سبز-آبی (RGB) را بکار می گیرند، قادر هستند در مقایسه با ویدئو پروژکتورهای UHP، تصاویری جذاب و غنی از رنگ تولید کنند. (دقت کنید که ویدئو پروژکتورهای LED قرمز-سبز-آبی (RGB LED projectors) را با ویدئو پروژکتورهای LED سفید اشتباه نکنید. ویدئو پروژکتورهای LED سفید درحالی که می توانند تصاویر با کیفیت خوب تولید کنند، کیفیت رنگ غنی ویدئو پروژکتورهای LED سبز-قرمز-آبی را ندارند). همچنین led ها ذاتا بشدت در طول عمرشان باثبات هستند و نیاز ندارید که مثل ویدئو پروژکتورهای UHP مرتبا آنها را تنظیم و سرویس  کنید.

 مقایسه طیف رنگ در لامپ های LED و UHP

در نهایت، چون LED ها کوچک هستند و در درمای بسیار پایین تر کار می کنند (کمتر از 90 درجه به نسبت 900 درجه سانتیگراد لامپ های UHP)، ویدئو پروژکتورهای LED می توانند به نحوی طراحی شوند تا بسیار کوچک، سبک و مهمتر از همه قابل حمل باشند. در حقیقت یک ویدئو پروژکتور LED، می تواند به اندازه ی یک گوشی موبایل کوچک باشد. این ویدئو پروژکتورها، ویدئو پروژکتور پیکو یا میکرو شناخته می شوند (ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل). همانظور که گفته شد، ویدئو پروژکتورهای LED عیب واضحی دارند، روشنایی. اگرچه LED ها نورشان به سرعت در حال افزایش است ،اما هنوز نمی توانند روشنایی در حد لامپ UHP را تولید کنند. بیشتر ویدئو پروژکتورهای LED، در حال حاضر نوری بین 50 تا 500 لومنز تولید می کنند که مانند ویدئو پروژکتورهای دیجیتالی است که 5-10 سال پیش تولید می شده اند! با نور ویدئو پروژکتورهای LED، نیاز هست نورها رو خاموش کنید تا تصویری واضح و جذاب داشته باشید. 50-500 لومنز بسیار فاصله دارد با 2000-5000 لومنز ویدئو پروژکتورها UHP معمول که در حال حاضر وجود دارند. بنابراین اگرچه مزیت های ویدئو پروژکتورهای LED فراوان هستند، کاربرانی که روشنایی در حد استفاده در نور شدید آفتاب را دارند، نیاز خواهند داشت هنوز و حداقل تا چند سال آینده، از ویدئو پروژکتورهایUHP استفاده کنند.

     

مثل همیشه، حتما از ما بپرسید 🙂

اگر هر سوالی دارید، در قسمت نظرات هر کدام از مطالب از ما بپرسید. مشتاقانه منتظر سوال های شما هستیم. 


در کانال تلگرام ما عضو شوید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.