ویدئو پروژکتور ارزان قیمت بخرم؟ نه، اگر برند معتبر ندارد

خرید ویدئو پروژکتور خوب و ارزان، بسیار جذاب است.

اما بعضی از ویدئو پروژکتور های ارزان قیمت، مشکلات مهمی دارند و خرید خوبی نخواهند بود.

در این مطلب با استناد به ۲ سایت معتبر، در مورد این مشکلات صحبت می‌کنیم تا خرید اشتباهی نکنید.

توصیه می‌کنیم مطلب خوب ما در مورد راهنمای خرید پروژکتور خانگی را هم مطالعه کنید.

فهرست مطالب:

دلایل تفاوت قیمت ویدئو پروژکتور ها

قیمت ویدئو پروژکتور ها به چند دلیل با هم فرق دارد:

 1. مشخصات متفاوت: مثلاً یک ویدئو پروژکتور فول اچ دی معمولاً قیمت کمتری از یک ویدئو پروژکتور 4k دارد.
 2. برند‌های متفاوت و سیاست قیمت‌گذاری متفاوت شرکت‌ها: بعضی از برندها به‌دلایلی که (این‌جا در مورد آن صحبت نمی‌کنیم) قیمت بالاتری دارند. مثلاً اگر ۲ ویدئو پروژکتور مشابه در اپسون و بنکیو داشته باشیم، قیمت مدل اپسون بالاتر است.
 3. برند داشتن یا نداشتن: بسیاری از ویدئو پروژکتور هایی که برند مشخصی ندارند یا اصطلاحاً برند متفرقه هستند، قیمت ارزانی دارند. این مدل‌ها ممکن است ویدئو پروژکتور های خوبی نباشند. در این مطلب در مورد این دستگاه‌ها صحبت می‌کنیم.

قبل از شروع بحث، چند نکته را صحبت کنیم:

 • می‌توانید بخش برندها در راهنمای خرید ما را در کنار این مطلب مطالعه کنید. برندهای اصلی و معتبر موجود در ایران را آن‌جا آورده‌ایم و بیشتر در مورد دسته‌بندی برند‌های ویدئو پروژکتور صحبت کرده‌ایم. طبق تعریفی که در آن مطلب داریم، منظور ما در این‌جا برند‌های درجه۳ است.
 • اگر بخواهیم حدود قیمت را مشخص کنیم، ویدئو پروژکتورهای ارزان‌تر از ۳ میلیون تومان، بدون برند و متفرقه خواهند بود.
 • فقط بر اساس قیمت، نمی‌توان اعتبار برند را مشخص کرد. حتی تا ۲۰ میلیون تومان هم، مدل‌های متفرفه‌ی زیادی‌ داریم.
 • یک معیار ساده برای تشخیص نامعتبربودن یک برند این است که نام‌شان در اینترنت وجود ندارد و یا اگر هستند، فقط در چند سایت نامعتبر آمده‌اند.
 • این‌که برای خرید ویدئو پروژکتور تحقیق و بررسی کافی انجام دهید و مدلی با قیمت مناسب را انتخاب کنید، کار درستی است و ما در لومنز سعی می‌کنیم به این، کمک کنیم.

مشکلات ویدئو پروژکتور های متفرقه

ویدئو پروژکتور های متفرقه، قیمت بسیار ارزانی دارند، حتی کمتر از نصف قیمت مدل مشابه در برند‌های اصلی.

اما سؤالات زیادی در مورد این ویدئو پروژکتور ها هست؟

 • اگر کیفیت خوبی ندارند، چرا کاربران از آن‌ها رضایت دارند و رتبه‌های خوبی در سایت‌ها می‌گیرند؟
 • واقعاً کیفیت‌شان چطور است؟
 • آیا خریدشان کار درستی است؟
 • ممکن است در واقعیت اصلاً دستگاه خوبی نباشند؟

سایت پروژکتور سنترال که از معتبرترین و قدیمی‌ترین منابع در زمینه‌ی ویدئو پروژکتور است، مطلبی با عنوان “ویدئو پروژکتور های ارزان قیمت چقدر بد هستند؟ دارد که ۳ ویدئو پروژکتور ارزان و پرفروش از برندهای نامعتبر را تست کرده‌اند تا در واقعیت مشخص شود که اوضاع چگونه است.

CNET هم، بررسی ویدئو پروژکتور iRULU BL20 را انجام داده است. این مدل هم یکی دیگر از ویدئو پروژکتور های ارزان و پرطرفدار است.

ما در این مطلب، نتایج بررسی این ۲ سایت معتبر را آورده‌ایم و آن‌ها را در قالب چند مشکل، عنوان کرده‌ایم:

روشناییِ بسیار اغراق‌آمیز و گمراه‌کننده

معمولاً روشنایی ویدئو پروژکتور های متفرقه، با واقعیت، تقاوت بسیاری دارد. در تستی که پروژکتورسنترال انجام داده است، این نتایج عجیب به‌دست آمد:

مدلروشناییِ اعلام‌شدهروشنایی واقعی و تست‌شده
ویدئو پروژکتور اول۲۸۰۰ انسی‌لومنز۱۳۷ انسی‌لومنز
ویدئو پروژکتور دوم۱۵۰۰ انسی‌لومنز۸۷ انسی‌لومنز
ویدئو پروژکتور سوم۲۰۰۰ انسی‌لومنز۱۹۰ انسی‌لومنز

نتایج نشان می‌دهد که روشنایی واقعی این ویدئو پروژکتور های متفرقه و ارزان و پرطرفدار، بسیار بسیار کمتر از چیزی است که ادعا می‌کنند.

از این مورد جالب‌تر این‌که بعضی از این ویدئو پروژکتور های متفرقه و پرطرفدار، اصلاً روشنایی را اعلام نمی‌کنند مثل ویدئو پروژکتور iRULU BL20. در سایت این محصول، حتی رزولوشن دستگاه هم نوشته نشده است!

پس مشخص شد یک دلیل ارزان بودن این ویدئو پروژکتور ها این است که روشنایی کمی دارند اما روشنایی زیادی را اعلام کردند.

و وقتی ویدئو پروژکتوری روشنایی خیلی‌کمتری داشته باشد، عملاً کاربرد متفاوتی پیدا می‌کند. مثلاً ۱۳۰ لومنز هم روشنایی بدی نیست و می‌تواند در تاریکی، تصویر ۵۰ اینچ نمایش دهد اما وقتی کسی با انتظار روشنایی ۲۸۰۰ خرید می‌کند، ممکن است بخواهد از دستگاه در محیط روشن استفاده کند که اصلاً امکان‌پذیر نخواهد بود.

البته یادمان باشد که تفاوت روشنایی اعلام‌شده و روشنایی واقعی، در برندهای اصلی هم وجود دارد اما آنقدر نیست. حتی ممکن است در برندهای اصلیِ ارزان‌تر تا نصف هم باشد اما در برندهای متفرقه، این اختلاف بسیار زیاد است.

رزولوشن نادرست

مشابه روشنایی، ویدئو پروژکتور های متفرقه گاهی رزولوشون را هم نادرست یا مبهم اعلام می‌کنند.

ما یک رزولوشن اصلی فقط در ویدئو پروژکتور ها داریم. یعنی وقتی دستگاهی رزولوشن فول اچ دی داشته باشد یعنی دقیقاً‌ تعداد ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل در تصویرش دارد. اما ویدئو پروژکتور های متفرقه، عبارت‌های مبهمی را برای رزولوشن عنوان می‌کنند.

مثلاً می‌گویند این دستگاه از فول اچ دی پشتیبانی می‌کند. یا امکان پخش فیلم فول اچ دی دارند. این عبارات مبهم، معمولاً باعث می‌شود افراد گمراه شوند و بعد از خرید متوجه شوند که دستگاه فول اچ دی نیست.

فوکوس 

برخی از ویدئو پروژکتور های ارزان قیمت، فوکوس خوب و دقیقی ندارند. یعنی در یک حالت، وسط تصویر فوکوس است اما گوشه‌های تصویر تار هستند و وقتی گوشه‌ها را تنظیم می‌کنید، وسط تصویر تار می‌شود. چنین عیبی باعث می‌شود عملاً این ویدئو پروژکتور ها غیرقابل‌اسفاده باشند.  

کیفیت ساخت پایین 

معمولاً کیفیت ساخت این ویدئو پروژکتور ها بسیار پایین است. که باعث می‌شود زودتر خراب شوند. و حتی گاهی از ابتدا مشکلات اساسی دارند مثل کارنکردن پورت‌ها یا خراب‌بودن باطری داشته باشند.  

بقیه‌ی مشخصات و امکانات هم ممکن است نادرست باشند

مثلاً ممکن است عمر لامپ ویدئو پروژکتور را ۵۰ هزار ساعت اعلام کنند در صورتی‌که ویدئو پروژکتور های معتبر مشابه، عدد ۲۰ هزار را برای روشنایی اعلام می‌کنند.

همچنین ممکن است قابلیت‌هایی مثل اندروید داخلی یا اتصال بی‌سیم را داشته باشند اما از اندروید قدیمی‌ استفاده کنند و کیفیت این امکانات، بسیار پایین‌تر از ویدئو پروژکتور های اصلی باشند.

خوب است یادآوری کنیم که ویدئو پروژکتور برای نمایش تصویر استفاده می شود و اولین ویژگی یک ویدئو پروژکتور خوب، کیفیت تصویر مناسب است. اگر تصویر خوب نباشد،‌ امکانات جانبی هم کاربرد نخواهند داشت.

ولی ویدئو پروژکتور های متفرقه به‌جای این‌که روی کیفیت تصویر کار کنند،‌ امکانات جانبی زیادی را ارائه می‌دهند تا به کیفیت پایین تصویرشان کم‌تر توجه شود.

اما مهم‌ترین مشکل، کیفیت پایین تصویر 

علاوه بر این‌که رزولوشن و کنتراست و مشخصات ویدئو پروژکتور های متفرقه نادرست است، معمولاً کیفیت تصویر بسیار پایینی هم دارند.

نویسنده cnet در مورد کیفیت تصویر یکی از همین ویدئو پروژکتور های بدون برند و پرفروش می‌‌نویسد:

کیفیت تصویر در مقایسه با پروژکتورهای گران‌تر، وحشتناک است. این دستگاه یکی از بدترین تصاویری که در سال‌های اخیر دیده‌ام را دارد. 

پس چرا بعضی از این پروژکتور ها، نمره‌های خوبی از کاربران دریافت می‌کنند؟

در مورد این رتبه‌های عجیب، نظر نویسندگان این‌طور است.

پروژکتور سنترال می‌گوید:

بیشتر افرادی که این ویدئو پروژکتور ها را می‌خرند، ویدئو پروژکتور خوب را ندیده‌اند.

نمرات بالایی که این ویدئو پروژکتور ها می‌گیرند، توسط کسانی نوشته شده است که به کیفیت تصویر اهمیت نمی‌دهند.

منصفانه بگوییم، کسانی که این ویدئو پروژکتورهای ارزان را می‌خرند، معمولاً با مدل‌های خوب آشنا نیستند و گزینه‌ای برای مقایسه ندارند.

برای بسیاری از این خریداران، همین‌که دستگاهی را روشن کنند و تصویری بزرگ بر روی دیوار را برای اولین‌بار ببینند، ۵ ستاره ارزش دارد.

 و بطور مشابه، cnet هم این‌طور می‌گوید:

کاربران آمازون این ویدئو پروژکتور ها را دوست دارند. تصویر بزرگی نمایش می‌دهند و قیمتی کمتر از نصف رقبای خود با برند اصلی دارند. 

و بسیاری از آن کاربران در مورد کیفیت تصویر این ویدئو پروژکتور ها اغراق می‌کنند اما من حدس می‌زنم مردمی که آن نظرات را می‌نویسند، ویدئو پروژکتور دیگری ندارند تا با آن مقایسه کنند.

و در برخی موارد، نیازی هم ندارند. ویدئو پروژکتوری با این قیمت ارزان که می‌تواند تصویری ۸۰ اینچ بدهد، برای افراد زیادی، قابل‌قبول است. با این قیمت، شاید همین‌که دستگاه فقط کار می‌کند، راضی‌کننده است.  

آیا همه‌ی پروژکتور های متفرقه، بد هستند؟ 

برخی از این ویدئو پروژکتور ها عملاً غیرقابل‌استفاده هستند. به‌خاطر مشکلات اساسی مثل فوکوس‌نشدن یا کارنکردن بعضی از امکانات.

اما مدل‌هایی هم هستند که تصویر قابل‌دیدن را در تاریکی کامل می‌دهند و اگر رنگ و کیفیت مهم نباشد و انتظار زیادی نداشته باشید، بد نیستند.

اما همان‌طور که در بالا گفتیم، آن‌ها را بر اساس مشخصات نمی‌توان انتخاب کرد و در کل، نخریدن این ویدئو پروژکتوهای متفرقه، کار بهتری است.

نتیجه‌گیری ۲ سایت پروژکتورسنترال و cnet در مورد این ویدئو پروژکتور ها این‌طور است:

cnet می‌گوید:

 همه‌ی آن‌ها، دور ریختن پول نیستند. البته هیچ‌کدام را نمی‌توانیم از هیچ لحاظ بگوییم که خوب هستند اما برخی از آن‌ها تصویری قابل‌دیدن ارائه می دهند.

ویدئو پروژکتور های متفرفه به این امید دارند که کاربران متوجه نخواهند شد که گزینه‌های بهتری هم داشتند. 

پروژکتورسنترال هم این‌طور نتیجه‌گیری می‌کند:


آیا این دستگاه ها تصویر بزرگ تولید می‌کنند: بله
آیا تصویرشان قابل‌دیدن هست؟ بعضی موارد بله، اگر در اتاق تاریک استفاده کنید و تصویر خیلی‌بزرگ نباشد.
آیا گزینه‌های بهتری وجود دارند؟ قطعاً، بدون شک انتخاب‌های بهتری دارید. می‌توانید عملکرد بهتری را در مدل‌هایی که توسط برندهای معتبر مانند BenQ, Epson, Optoma و … تولید می‌شوند داشته باشید.

نتیجه‌گیری

خرید ویدئو پروژکتور های متفرقه توصیه نمی‌شود. به دلایل زیادی که در این مطلب به آن‌ها اشاره کردیم.

اگر خواستید این مدل‌ها را تهیه کنید، حتماً بررسی کنید که امکان بازگشت در صورت عدم رضایت از کیفیت را داشته باشید.

احتمال دارد ویدئو پروژکتور های متفرقه‌ با کیفیت قابل‌قبول به نسبت قیمت هم وجود داشته باشند اما تشخیص آن‌ها، فقط با تست دستگاه و مقایسه با یک ویدئو پروژکتور با برند اصلی ممکن است. و نمی‌توان بر اساس نظرات کاربران انتخاب کرد. بنابراین تاجای ممکن بهتر است ریسک خرید ویدئو پروژکتور متفرقه را نکنید.

اما اگر می‌خواهید ویدئو پروژکتور ارزانی بخرید، چند راه خوب دارید:

می‌توانید از ویدئو پروژکتور هایی استفاده کنید که برند اصلی مثل اپسون نیستند اما برند متفرقه هم نیستند. ویدئو پروژکتور های ونبو که جزو اکوسیستم شیائومی هم هستند، مدل‌‌های بسیار خوبی دارند.

می‌توانید با مطالعه و افزایش آگاهی، نیازی که دارید را به‌درستی بسنجید و یک ویدئو پروژکتور ساده در برندهای اصلی تهیه کنید.

اینکه بدانیم ویدئو پروژکتورها چه مشخصاتی دارند، چه فاکتور های برای خرید مهم هستند، چه مشخصاتی برای کاربردی که مد نظر دارید کافی است، چه امکاناتی هستند که برای تان اهمیت چندانی ندارند و نیازی ندارید و می توانید آن ها را کنار بگذارید، یا چه قابلیت هایی برای شما حیاتی است، قطعا به انتخاب بسیار بهتر کمک می کند.

ممکن است به رزولوشن بالا یا امکانات زیاد، نیاز نداشته باشید یا بتوانید از آن‌ها صرفنظر کنید. اما دستگاه خوبی خرید کنید که کیفیت ساخت و کیفیت تصویر بسیار خوبی دارد. ضمن این‌که مشخصات را هم درست عنوان کرده‌اند و از قبل می‌دانید که چه دستگاهی خرید کرده‌اید.

در مطلب راهنمای خرید پروژکتور همه‌ی این نکات را گفته‌ایم. مثل این‌که می‌توانید یک ویدئو پروژکتور خانگی خوب تهیه کنید که رزولوشن کمتر از فول اچ دی داشته باشد. یا می‌توانید امکانات جانبی مثل اندروید یا اتصال بی‌سیم به گوشی را بعداً با خرید یه اندرویدباکس به دستگاه اضافه کنید.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x