مقایسه ویدئو پروژکتورهای با لامپ LED در برابر ویدئو پروژکتورهای با لامپ UHP

مقایسه ویدئو پروژکتورهای با لامپ LED در برابر ویدئو پروژکتورهای با لامپ UHP

 بحث های بسیاری در مورد مزایا و معایب ویدئوپروژکتورهای با منبع نوری led در برابر ویدئوپروژکتورهای عادی (ویدئوپروژکتورهای با منبع نوری UHP) هست. این مقاله بطور خلاصه منبع نوری LED و UHP برای ویدئوپروژکتور ها را بررسی می کند و مزیت ها و معایب هر فناوری را بیان می کند.(انواع ویدئو پروژکتور ها

لامپ استاندارد ویدئوپروژکتور یا لامپ UHP (ویدئوپروژکتور UHP)


لامپ استانداردی که این روزها برای بسیاری از ویدئو پروژکتورهای دیجیتال استفاده می شود، لامپ UHP است. UHP مخفف Ultra High Performance است که به معنی عملکرد بسیار بالا می باشد، البته عده ای در صنعت تمایل دارند UHP را مخفف "Ultra High Pressure" بدانند که به معنی بسیار تحت فشار است بخاطر تمایل این لامپ ها به منفجر شدن :) )

بدون گفتن توضیحات فنی زیاد، این منبع نوری در فشار و دمای بسیار زیاد کار می کند (اغلب تا 950درجه سانتیگراد). همان دمایی خروجی اگزوز موتور ماشین تان. مزیت لامپ UHP، روشنایی است. لامپ UHP روشنایی بسیار زیادی تولید می کند. یک لامپ 150وات می تواند بیشتر از 9000 لومنز نور تولید کند که حدودا 10 برابر لامپ معمولی یک ماشین است. 

منبع نوری بسیار روشن به ویدئوپروژکتورها اجازه می دهد که به لومنز های 2000 و 3000 و حتی 4000 لومنز و بیشتر برسند که روشنایی کافی برای برای نمایش تصویری روشن و واضح حتی در نور روز است.

اگرچه معایب لامپ های UHP بسیار است. اول اینکه بسیاری از این لامپ ها حدود 1000 ساعت عمر می کنند. بیشتر تولیدکننده ها اعداد 2000 و 3000 را می گویند اما این اعداد معمولا کارکرد در حالت آزمایشگاهی است. در شرایط واقعی گاهی کمتر از 1000 ساعت عمر می کنند. لامپ های UHP برای تعویض، گران قیمت هستند (حدود 200-300 دلار برای تعویض لامپ) که بیشتر این هزینه برای ویژگی های امنیتی و خنک کنندگی لازم برای کارکرد این لامپ هاست.

دوما این لامپ ها مشکل ارائه طیف رنگ ثابت به نسبت عمر کارکرد دارند. برخلاف LED ها که خروجی رنگ بسیار ثابت و برجسته ای دارند، خروجی رنگ یک لامپ UHP در طول زمان تمایل به تغییر دارد که باعث می شود در طول زمان، تصاویر تولیدی کمرنگ یا نامتعادل می شوند.

همچنین لامپ های UHP، مثل بیشتر لامپ های براساس فیلامنت، از LED ها مقاومت کمتری دارند. وقتی ویدئوپروژکتور را جابجا می کنید، عجیب نیست که بخاطر بالاپایین های زمان حمل و نقل، لامپ UHP خراب شود.

در نهایت این که لامپ های UHP بزرگ هستند که در اصل بخاطر اینکه سیستم های خنک کنندگی پیشرفته ای نیاز دارند. این خیلی سخت است که لامپ ویدئوپروژکتور UHP کوچک ساخته شود. عدم امکان کوچک کردن لامپ های ویدئوپروژکتور UHP منجر به این می شود که قابلیت حمل کمی داشته باشند به نسبت ویدئوپروژکتور های پیکو و میکرو و مینی که با لامپ های LED جدید ساخته می شوند.

علی رغم معایب لامپ های UHP، ویدئوپروژکتورهای با روشنایی بالا همیشه نیاز هستند. ویدئوپروژکتورهای LED نمی توانند روشنایی زیاد لامپ های UHP را تولید کنند و لامپ های UHP هنوز به عنوان یک منبع نوری برای ویدئوپروژکتورها طی سال های اینده خواهند ماند. 

لامپ جدید ویدئوپروژکتور یا لامپ LED (ویدئوپروژکتور LED)

 

لامپ LED
led بازیگر جدید در صنعت ویدئوپروژکتور و نور در مجموع می باشد. Led که مخفف The light-emitting-diode است،یک نیمه هادی است که وقتی انرژی به آن اعمال می شود، نور می دهد. چون نیمه رسانا است، می تواند بشدت کوچک باشد و در عین حال نور زیادی تولید کند. مزیت های ویدئوپروژکتورهای LEDبسیار هستند. اول اینکه LED های ویدئوپروژکتورهای LED بین 10 تا 100 برابر بیشتر از لامپ های قدیمی UHP عمر می کنند. بسیاری از ویدئوپروژکتورهای LED بخاطر عمر بالای منبع نوری LEDکه دارند، می توانند بین 10000 تا 100000 ساعت یا بیشتر عمر کنند. در واقع برای ویدئوپروژکتورهای led نیاز نیست نگران تعویض لامپ باشید. اگر یک ویدئوپروژکتور led که عمر 15000 ساعت دارد بصورت مداوم استفاده شود، می تواند 7.5 سال کار کند، بدون سوختن. این یعنی به نسبت ویدئوپروژکتورهای معمول با لامپ UHP، هیچ هزینه ی مصرفی یا مراقبتی برای پروژکتورهای led وجود ندارد.

مقایسه نسبت عمر لامپ به روشنایی لامپ های LED و UHD

ویدئوپروژکتورهای LED، مزیت های قابل توجهی در بحث کیفیت و ثبات رنگ دارند. ویدئوپروژکتور های LED که منبع نوری قرمز-سبز-آبی (RGB) را بکار می گیرند، قادر هستند در مقایسه با ویدئوپروژکتورهای UHP، تصاویری جذاب و غنی از رنگ تولید کنند. (دقت کنید که ویدئوپروژکتورهای LED قرمز-سبز-آبی (RGB LED projectors) را با ویدئوپروژکتورهای LED سفید اشتباه نکنید. ویدئوپروژکتورهای LED سفید درحالی که می توانند تصاویر با کیفیت خوب تولید کنند، کیفیت رنگ غنی ویدئوپروژکتورهای LED سبز-قرمز-آبی را ندارند). همچنین led ها ذاتا بشدت در طول عمرشان باثبات هستند و نیاز ندارید که مثل ویدئوپروژکتورهای UHP مرتبا آنها را تنظیم و سرویس  کنید.

 مقایسه طیف رنگ در لامپ های LED و UHP

در نهایت، چون LED ها کوچک هستند و در درمای بسیار پایین تر کار می کنند (کمتر از 90 درجه به نسبت 900 درجه سانتیگراد لامپ های UHP)، ویدئوپروژکتورهای LED می توانند به نحوی طراحی شوند تا بسیار کوچک، سبک و مهمتر از همه قابل حمل باشند. در حقیقت یک ویدئوپروژکتور LED، می تواند به اندازه ی یک گوشی موبایل کوچک باشد. این ویدئوپروژکتورها، ویدئوپروژکتور پیکو یا میکرو شناخته می شوند (ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل). همانظور که گفته شد، ویدئوپروژکتورهای LED عیب واضحی دارند، روشنایی. اگرچه LED ها نورشان به سرعت در حال افزایش است ،اما هنوز نمی توانند روشنایی در حد لامپ UHP را تولید کنند. بیشتر ویدئوپروژکتورهای LED، در حال حاضر نوری بین 50 تا 500 لومنز تولید می کنند که مانند ویدئوپروژکتورهای دیجیتالی است که 5-10 سال پیش تولید می شده اند! با نور ویدئوپروژکتورهای LED، نیاز هست نورها رو خاموش کنید تا تصویری واضح و جذاب داشته باشید. 50-500 لومنز بسیار فاصله دارد با 2000-5000 لومنز ویدئوپروژکتورها UHP معمول که در حال حاضر وجود دارند. بنابراین اگرچه مزیت های ویدئوپروژکتورهای LED فراوان هستند، کاربرانی که روشنایی در حد استفاده در نور شدید آفتاب را دارند، نیاز خواهند داشت هنوز و حداقل تا چند سال آینده، از ویدئوپروژکتورهایUHP استفاده کنند.

     

مثل همیشه، حتما از ما بپرسید :)

اگر هر سوالی دارید، در قسمت نظرات هر کدام از مطالب از ما بپرسید. مشتاقانه منتظر سوال های شما هستیم. 


در کانال تلگرام ما عضو شوید