آموزش حرفه ای با ویدئو پروژکتور جیبی ( ارائه یا لکچر دادن)

آموزش حرفه ای با ویدئو پروژکتور جیبی ( ارائه یا لکچر دادن)

کاربرد های ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل را می توان در 2 گروه کلی دسته بندی کرد: کاربردهای سرگرمی؛ مثل تماشای تلویزیون، فیلم، مسابقات ورزشی، عکس های خانوادگی، بازی و ...

گروه دوم،کاربرد های کاری و تجاری؛ یعنی استفاده به عنوان وسیله ای برای آموزش و پرزنت که مورد استفاده ی استادان، خبرنگاران، بازاریابان و بقیه افراد می شود.

اما برای این که از ویدئو پروژکتور جیبی برای پرزنت و آموزش استفاده کنید، باید چند نکته مهم را بدانید و رعایت کنید. در این مطلب، این نکات را یاداوری می کنیم.

1- انتخاب ویدئو پروژکتور جیبی مناسب آموزش و پرزنت:

 مهم ترین نکته این است که ویدئو پروژکتور مناسب پرزنت و آموزش تهیه کنید. از نظر روشنایی، رزولوشن، باطری و بقیه امکانات.

قبلا در مورد راهنمای خرید همه ی نکات لازم را نوشته ایم. پس حتما با مطالعه ی دو مطلب زیر، مشخصات مورد نیازتان را تعیین کنید تا مدل مناسبی تهیه کرده باشید.


مطلب پیشنهادی راهنمای خرید ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل

مطلب پیشنهادی اندازه ی تصویر مناسب برای من چیست؟ هرچقدر بزرگ تر، بهتر؟ خیر 


 یک نمونه از شرایط یک پرزنت یا آموزش عادی اینطور می تواند باشد: در روشنایی روز انجام می شود، بر روی دیوار اتاقی که نور مستقیم به آن نمی تابد، تصویری 40 اینچ و نمایش متن و پاورپوینت. با توجه به جدولی در آن مطلب تهیه کرده ام، روشنایی 50 لومنز به بالا برای این کار نیاز دارید و اگر کمتر از این بخرید، جوابگو نخواهد بود. هرچه بالاتر هم باشد، معمولا بهتر است.   

2- نمایش یا تولید محتوای مناسب

  تولید محتوا مهم است و بهتر است توجه کنید. اینکه همه فایل ها را که روی لپ تاپ داشتید را بدون ازمایش با خود ببرید و روی پروژکتور نمایش دهید به دلایل مختلف ممکن است نتیجه مطلوبی ندهد. بهتر آن است که قبل جلسه یا آموزش هایی که دارید، وقت بگذارید و محتوای مناسب از نظر تکنیکی را آماده کنید. مطمئن باشید زمان ارائه، از نتیجه بسیار رضایت خواهید داشت.  

این 4 نکته مهم هستند:

  •  استفاده از تصاوری که خودشان کنتراست بالایی دارند: مثلا اگر می توانید به جای آن که از عکس استفاده کنید از متن استفاده کنید. یا اگر پاور پوینتی دارید، رنگ متن ها را مشکی و پس زمینه ها را تا جای ممکن سفید کنید تا کنتراست خود تصویر را بالا ببرید که نمایش جذاب تری داشته باشد.
  •  استفاده از فونت های درشت تر : یعنی تعداد اسلاید ها بیشتر شود اما با فونت های درشت تر
  •  تبدیل به فرمت قابل پخش توسط خود ویدئو پروژکتور یا فرمت های بهتر 
  •  مرتب کردن فلش یا هارد یا پوشه ای که قرار است نمایش دهید تا زمان جلسه، دنبال آن نگردید.  

تصویری از ویدئو پروژکتور جیبی

3- فکر به نحوه اتصال

 اگر ویدئو پروژکتور امکان اتصال فلش یا کارت حافظه دارد، حتما از این قابلیت استفاده کنید چون خیلی کارتان راحت تر و تمیز تر خواهد بود .

اگر امکان اتصال بی سیم را هم دارید، این 2 نکته را در نظر بگیرید:

1- ممکن است اتصال بی سیم دردسر ساز شود و حتما لوازم لازم برای اتصال با سیم را هم بردارید. 

2- در خیلی از موارد، اتصال بی سیم به این معنی است که کل صفحه گوشی شما بر روی پروژکتور خواهد بود و مثلا اعلان های تلگرام یا پیامک و زنگ و همه از کنترل شما خارج است. به این مورد هم دقت داشته باشید. 

4- لوازم جانبی در کنار ویدئو پروژکتور

 اگر ویدئو پروژکتور تان امکان شارژ با پاور بانک رو دارد، حتما بردارید. همچنین اگر حتی باطری دارد، شارژر را همراه داشته باشید.

  • استفاده از پایه های کوچک ضروری خواهد بود برای تنظیم های ساده ی تصویر . اما اگر جایی که می روید ممکن است میز مناسب برای قرار دادن ویدئو پروژکتور نداشته باشد، داشتن یک پایه ی کوچک دوربین عکاسی، ممکن است خیلی حیاتی شود. همه ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل جمل، امکان اتصال به پایه های دوربین عکاسی را دارند. 
  • استفاده از پرده های نمایش قابل حمل: این پرده ها در اندازه های 35 تا 55 اینچ هستند و به راحتی جمع و باز می شوند و باعث می شوند کیفیت تصویر بسیار بهتری داشته باشید. همچنین کاملا طبیعی است که در جایی که می روید دیوار مناسبی پیدا نکنید.  

5- توصیه ها:

 نور اتاق را تا جای ممکن کم کنید. کشیدن پرده یا بستن یک در یا خاموش کردن یک چراغ بسیار موثر است.

  • کیفیت را فدای بزرگی تصویر نکنید. اگر مثلا اندازه ی تصویر 35 اینچی قابل قبول است، تصویر را بزرگ تر نکنید چون یک تصویر 50 اینچی کمرنگ به نسبت یه تصویر 35 اینچی پر رنگ هیچ مزیتی ندارد و فقط بزرگ تر است و جذابیتی ندارد.
  • اگر ویدئو پروژکتور تان باطری دارد ، حتما کامل شارژ کنید چون مثلا اگر با شارژ کامل 100 دقیقه کار کند، اینطور نیست که اگر نصف شارژ دارد، 50 دقیقه باشد و نمی شود ریسک کرد.  
  • اگر ویدئو پروژکتور جیبی و قابل حمل مناسبی تهیه کنید و توصیه های بالا را بکار گیرید، (ویدئو پروژکتور های آموزشی اداری) قطعا آموزش و پرزنت بسیار حرفه ای و جذابی خواهید داشت.  

ترجمه و تالیف:lomenz.com

 مثل همیشه، حتما از ما بپرسید :)

اگر هر سوالی دارید، در قسمت نظرات هر کدام از مطالب از ما بپرسید. مشتاقانه منتظر سوال های شما هستیم. 


در کانال تلگرام ما عضو شوید