با اطمینان کامل خرید کنید
✔️ دارای نماد اعتماد الکترونیکی
✔️ عضو رسمی اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی
✔️ دارای پروانه کسب با شناسه صنفی ۰۴۶۷۱۰۰۶۷۵
✔️ ثبت‌شده در سایت ساماندهی رسانه‌های دیجیتال


تصحیح ذوزنقه ای یا کیستون در ویدئو پروژکتورهای آموزشی

اثر کیستون (keystone effect) تغییر شکل دادن تصویر ویدئو پروژکتور بر روی پرده نمایش یا دیوار است. تصویر می بایست مستطیلی شکل باشد اما وقتی دچار این اثر شود، مستطیلی نیست و اضلاع آن بهم ریخته است. بجای مستطیل شکل بودن، مثلا ذوزنقه ای است. دلیل این تغییر شکل این است که ویدئو پروژکتور نسبت به محل نمایش عمود نمی باشد.
بنابراین اگر ویدئو پروژکتور بخواهد تصویر را بر روی صفحه‎ای در بالا، پایین، راست یا چپ خود نمایش دهد، تصویر حالت ذوزنقه ‎ای می‎شود و نیاز به تصحیح keystone پیدا می‎کند تا دوباره مستطیل شکل شود.

اگر بالا و پایین تصویر طول های مختلفی داشته باشند، در نتیجه لنز شیفت عمودی (vertical lens shift) می تواند این مشکل را حل کند. بدون حرکت دادن پروژکتور، لنز شیفت عمودی به شما امکان می دهد تصویر را به سمت بالا ببرید یا پایین تر بیاورید و تصویر ذوزنقه ای شده را مستطیل شکل کنید.

اگر سمت راست و چپ تصویر طول های مختلفی داشته باشند،در نتیجه شیفت لنز افقی (horizontal lens shift) می تواند این مشکل را حل کند. باز هم، بدون حرکت پروژکتور،شیفت لنز افقی به شما اجازه می دهد تصویر را به سمت چپ یا راست حرکت دهید و تصویر ذوزنقه ای را مستطیل شکل کنید.

اثر کیستون (keystone effect) در ویدئو پروژکتور

ممکن است بپرسید که چرا اصلا از تصحیح زاویه تصویر دیجیتالی (digital keystone correction) استفاده نکنیم؟ گفتنی است این ویژگی در هر ویدئو پروژکتوری که امروزه به بازار عرضه می شود وجود دارد و اگر تصویر پروژکتور کمی مورب باشد، تصویر آن را “مربع” شکل می کند. لازم به گفتن است که تصحیح کیستون دیجیتالی می تواند لبه های تصویر را به خوبی نمایش ندهد. بنابراین در تصحیح نرم افزاری کیستون، با جابجایی نرم افزاری پیکسل های تصویر انجام می شود. اینکار اثر منفی بر روی تصویر تولیدی دارد.
به علاوه، تصحیح کیستون دیجیتال، حالت خاموش و روشن ندارد و بر حسب درجه است و کم و زیاد دارد و هرچقدر کمتر اعمال شود، اثر منفی کمتری بر روی کیفیت تصویر خواهد داشت.

چند نکته مهم پایانی:

حالت ایده آل برای نصب ویدئو پروژکتور موقعیتی است که ویدئو پروژکتور نسبت به پرده نمایش آنقدر دقیق نصب شود که در مجموع نیازی به استفاده از تصحیح keystone نباشد.
وقتی ویدئو پروژکتور را طوری نصب کرده یا قرار دادید که لنز پایین‎تر از کف صفحه یا پرده نمایش و یا بالاتر از بالای صفحه یا پرده نمایش مشکل جدی بوجود نمی اید و با تصحیح keystone مشکل اعوجاج تصویررفع می‎شود.
با وجود کاربردی و مفید بودن این قابلیت، اما تصویری که تشکیل می شود از کیفیت قابل قبولی برخوردار نیست. در نتیجه کیفیت تصویر کناره‌های صفحه‌ نمایش با استفاده از این روش کاهش پیدا می کند. بنابراین برای نصب ویدئو پروژکتور در بازه‌های زمانی طولانی‌تر، استفاده از قابلیت لنز شیفت (lens shift) یا جا به جایی لنز، بر استفاده از تصحیح keystone توصیه می شود.بنابراین اگر شما پروژکتور را از کلاسی به کلاس دیگری می برید یا در هنگام نصب ثابت ویدئو پروژکتور در کلاس مشکل فضا را دارید، تغییر لنز عمودی و یا افقی بهترین راه حل است.

ترجمه و تالیف:lomenz.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.