خرید، با اطمینانِ کامل
دارای نماد اعتماد و پروانه‌کسب با شناسه‌ی ۰۴۶۷۱۰۰۶۷۵
عضو رسمی اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی
۱۵ سال سابقه‌ی فعالیت در زمینه‌ی ویدئو پروژکتور

ارسالِ رایگان
ارسالِ رایگان همه‌ی ویدئو پروژکتورها به سراسرِ ایرانِ زیبا ❤️

۷ روز فرصتِ تستِ فنی
علاوه‌بر گارانتیِ ویدئو پروژکتورها

پرداخت، هنگامِ تحویل
برای تهران و مشهد، برای بیشترِ ویدئو پروژکتورها

فاکتورِ رسمی
امکان ارائه‌ی فاکتورِ رسمی با ارزشِ افزوده

چطور فیلم 4K را با لپ تاپ پخش کنم؟

فیلم های 4K مدت زیادی است که آمده اند. کیفیت بالاتر مهمترین ویژگی آن هاست. اما اجرای این فیلم ها به راحتی فیلم های قدیمی نیست.

در این مطلب روش های پخش فیلم 4k، مشکلات پخش این فیلم ها بر روی رایانه و چند اصطلاح مهم را به سادگی توضیح می دهیم. 

همراه ما باشید.  

در صورت داشتن هرگونه ابهام و سوال، ابتدا مطلب را مطالعه بفرمایید. سپس در صورت نیاز، سوال تان را در قسمت “ارسال نظر” در انتهای مطلب یادداشت بفرمایید.

مشکل چیست؟  

دوست تان تعریف کیفیت فوق العاده یک فیلم 4K را می کند. فیلم را از دوست تان می گیرید. با ذوق و شوق می خواهید بر روی لپ تاپ یا رایانه تان پخش کنید. فایل را اجرا می کنید اما پلیر ویندوز پیغام خطا می دهد. با VLC یا Km player اجرا می کنید. یکی صفحه سیاه نشان می دهد اما صدا دارد. دیگری تصویر دارد اما تقریبا تصاویر ثابت هستند و حرکت ندارند. پردازنده سیستم تان هم به شدت شروع به فعالیت می کند و سیستم تقریبا هنگ می کند و …

چه اتفاقی افتاد؟ توضیح می دهیم. 

4k دقیقا چیست؟ 

4K مانند Full HD یک نوع رزولوشن است. به معنی تعداد تقریبا 4000 پیکسل تصویری در افقی. مجموع تعداد پیکسل ها در 4K حدودا 4 برابر تعداد پیکسل ها در full HD هست. 

نمونه هایی از رزولوشن های 4K موارد زیر هستند: 3840 × 2160 یا  4096 × 2160

(رزولوشن چیست؟ تعدا پیکسل هایی که تصویر را تشکیل می دهند)

 چرا فیلم 4K را نمی توانم پخش کنم؟

 این موضع دو دلیل عمده دارد. یکی بخش سخت افزار سیستم تان و یکی بخش نرم افزار. به معنای دقیق تر، سخت افزار و نرم افزار شما توانایی پردازش فایل های 4k را ندارند.

اما باید کمی حوصله کنید چون در این جا نیاز به تعریف چند عبارت داریم: 

رزولوشن: تعداد پیکسل های تصویر. عباراتی مانند: FULL HD و 4K و … بیانگر رزولوشن فیلم هستند.

استانداردهای فشرده سازی ویدئو. عباراتی مانند: H.264 و HEVC/H.265 و … بیانگر استاندارد فشرده سازی هستند که آن فایل ویدئویی استفاده کرده است.

فایل های ویدئویی حجم بسیار زیادی دارند. به همین دلیل با استاندارد های مختلفی که هست آن ها را فشرده می کنند تا حجم کمتری اشغال کنند و کمترین افت کیفیت تصویر را هم داشته باشند. هرچه رزولوشن فایل ویدئویی بالاتر باشد، حجم آن ها افزایش می یابد. برای رزولوشن های 4K نیاز به روش بهتری برای فشرده سازی بود و استاندارد H.265 به جای استاندارد H264 معرفی شد که با همان کیفیت، حجم فایل بسیار کمتری دارد. موضوع مهم این هست که پردازش این فایل ها به نسبت پیچیده تر می شوند و در نتیحه نیاز به سخت افزار قوی تر خواهیم داشت. 

فرمت های فایل ویدئویی. عباراتی مانند: Mkv ، Ts، MP4، DivX و … فرمت فایل ویدئویی را نشان می دهند.

فریم ریت. تعداد فریم های ویدئو در هر ثانیه که بر اساس fps یعنی فریم بر ثانیه بیان می شود.

بیت ریت. حجمی از اطلاعات که در هر ثانیه جابجا می شود. هرچقدر رزولوشن و فریم ریت بالاتر باشد ، بیت ریت بیشتر خواهد بود. 

پس یک فایلی که رزولوشن 4K دارد می تواند جزئیاتی داشته باشد که به آن ها باید دقت کنید تا بفهمید چرا نمی توانید پخش کنید.

یک فایل ویدئویی به دلیل رزولوشن، استاندارد فشرده سازی که استفاده کرده است، فرمت و فریم ریت که دارد، نیاز به پردازش های متفاوتی دارد.

در نتیجه برای اجرا نیاز به سخت افزار و نرم افزار متفاوتی خواهد داشت.

راه حل پخش فیلم 4k چیست؟

 پس اگر فایل ویدئوی 4K را دانلود کردید و نتوانستید با لپ تاپ تان پخش کنید، (یعنی تصویر نداشتید و فقط صدا داشتید یا زمان پخش پردازنده آنقدر درگیر می شد که سیستم تقریبا هنگ می کرد) این راه ها را امتحان کنید:

مرحله اول: با نرم افزار های متفاوت امتحان کنید

ما با نرم افزار های VLC، PotPlyaer و نرم افزار پخش فیلم خود ویندوز 10 که Movies & Tv نام دارد، نتایجی کاملا متفاوتی گرفتیم. مثلا فیلمی که در VLC تصویر نداشت و فقط صدا داشت، به راحتی با Movies & Tv اجرا شد. یا فیلمی که در pot player باعث می شد پردازنده در حد سنگینی درگیر شود، با Movie & TV بدون استفاده از پردازنده و در واقع با پردازش سخت افزاری اجرا شد. یا فیلمی که Movies & TV خطا می داد و پخش نمی کرد هم با VLC و هم با PotPlayer به خوبی اجرا شد. 

مرحله دوم: فایل دیگری را امتحان کنید

 اگر روش بالا جواب نداد پس سیستم شما توانایی پردازش آن فایل را ندارد. احتمالا فایل با استاندارد H.265 فشرده شده است. در این حالت به دنبال فایل 4K باشید که فریم ریت کمتر داشته باشد، با استاندارد های قدیمی تر مانند H.264 فشره سازی شده باشد و یا فرمت متفاوتی داشته باشد. اگر این حالات هم جواب نداد، پس می بایست به فیلم های FullHD بسنده کنید تا در آینده که سیستم تان را ارتقا دادید، بتوانید فایل 4K را پخش کنید. 

تست بسیار جالبی داشتیم: آیا لپ تاپی با این قدرت می تواند فایل 4K را پخش کند؟  

پخش کردن فایل 4k با لپ تاپ

یک لپ تاپ گیمینگ نسبتا جدید را انتخاب کردیم تا ببینیم می تواند فایل 4K را پخش کند یا خیر؟ مسلما انتظار داشتیم به راحتی بتواند اما …

همانطور که در بالا گفتیم، نمایش فایل های ویدئویی مانند 4K نیاز به پردازش دارد. این پردازش می تواند از طریق پردازش پردازنده انجام شود یا از طریق پردازشگرهای سخت افزاری.

استاندارد فشره سازی جدیدی که برای فایل های 4K استفاده می شود، H.265 نام دارد.

پردازنده ها و گرافیک هایی که از سال 2013 به بعد تولید شده اند، کم کم از فناوری هایی برای پردازش این استاندارد ویدئویی بهره می برند. اگر سخت افزار تان از پردازش استاندارد H.265 پشتیبانی کند و با نرم افزار مناسبی فایل را پخش کنید، پخش فایل 4k بدون استفاده از پردازش پردازنده انجام می شود. اگر این طور نباشد و سخت افزار تان توانایی پردازش سخت افزاری نداشته باشد، پردازش و نمایش فایل ویدئویی توسط قدرت پردازنده انجام می شود. که در این حالت نیاز به پردازنده ای بسیار قوی دارید.

در تست ما با لپ تاپ ایسوس ROG-G501VW که گرافیک NVIDIA® GeForce® GTX 960M و پردازنده Intel® Core™ i7 6700HQ دارد، حدود نیمی از پردازنده زمان اجرای فیلم درگیر می شد. این برای زمانی بود که با VLC فایل را پخش کردیم. پردازنده و گرافیک این لپ تاپ از پردازش سخت افزاری استاندارد H.265 پشتیبانی می کند اما اگر با نرم افزار Movies & TV ویندوز پخش کنیم. وقتی همین فیلم را با این نرم افزار پخش کردیم، استفاده از پردازنده از 50 درصد به کمتر از 3 درصد رسید که تفاوت را بسیار عالی نشان داد. 

کدام پردازنده ها از پردازش سخت افزاری استاندارد H.265 پشتیبانی می کنند؟

در مطلب پردازنده های گرافیکی اینتل می توانید مشاهده بفرمایید که کدام پردازنده های اینتل از این پردازش سخت افزاری پشتیبانی می کنند. کافی است به قسمت Capabilities , GPU video acceleration بروید. ستون H.265 را بررسی بفرمایید. طبق این جدول، پردازنده های دسکتاپ اینتل از سری Haswell از پردازش سخت افزاری برای استاندارد H.265 پشتیبانی می کنند.

چطور اطلاعات فایل ویدئویی که دارم را بدانم؟

از نرم فزار رایگان Mediainfo می توانید استفاده کنید. پس از نصب این نرم افزار، می توانید روی فایل ویدئویی کلیک راست کنید و اطلاعات آن فایل را مشاهده بفرمایید. 

مطلب پیشنهادی

ویدئو پروژکتور های 4k 

تکنولوژی ویدئو پروژکتورهای 4k

راهنمای خرید ویدئو پروژکتورهای 4k UHD

قیمت،راهنمای خرید و انواع ویدئو پروژکتور خانگی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.