فاصله برد و زوم در ویدئو پروژکتورهای آموزشی (کلاس درس)

به حد فاصل سر لنز پروژکتور تا صفحه نمایش را فاصله برد (پرتاب) ویدئو پروژکتور می گویند.

این فاصله تعیین کننده محل قرار گرفتن پروژکتور نسبت به صفحه نمایش در کلاس درس شما است. برای هر نوع پروژکتوری ،عرض تصویر با (W) ،فاصله پرتاب (D) و نسبت پرتاب با D/W مشخص می شود. به طور مثال رایج ترین نسبت پرتاب پروژکتور ۲.۰ است.

یعنی این که به ازاء هر فوت (۳۰.۴۸) عرض تصویر، لازم است که دو فوت (به طور تقریبی ۶۰ سانتیمتر) ویدئو پروژکتور در فاصله دورتر قرار بگیرد یعنی (D/W = 2/1 = 2.0 ).
بنابراین اگر بخواهیم از پروژکتوری با نسبت پرتاب ۲.۰ استفاده کنیم و تصویری هم با عرض ۵ فوت داشته باشیم، بنابراین فاصله پرتاب می بایست ۱۰ فوت باشد. بالعکس اگر میزان فاصله از صفحه نمایش ۲۰ فوت باشد، بنابراین تصویرما باید ۱۰ فوت عرض داشته باشد. در نتیجه نسبت پرتاب (throw ratio) فرمول ساده ای دارد که به شما اجازه می دهد که به آسانی فاصله پرتاب و یا عرض تصویر را از طریق یکی از این اندازه ها محاسبه کنید. اگر پروژکتوری مورد نظر شما، نسبت پرتاب متفاوتی داشته باشد، شما می توانید از این فرمول برای محاسبه پرتاب یا عرض تصویر استفاده کنید.

بنابراین چرا شما می خواهید که این کار را انجام دهید؟ در این خصوص چند دلیل وجود دارد: اول اینکه ، اگر پروژکتور قابل حملی باشد، آنوقت زوم لنز ، برای تنظیم در اتاق هایی که شما کنترل کمی روی اندازه صفحه نمایش دارید و یا جایی که باید پروژکتور را قرار دهید، فوق العاده مفید خواهد بود. دوم اینکه اگر دستگاه را در حالت نصب ثابت (fixed installation) استفاده می کنید، انعطاف بیشتری در زمان تعیین محل نصب با زوم لنز دارید. و آخر اینکه، اگر تصمیم به تغییر اندازه به ابعاد کوچکتر یا بزرگتر در حالت نصب ثابت گرفته باشید، باز هم امکان تغییر، بدون جابجا کردن پروژکتور وجود دارد.

در پروژکتورهای امروزی رایج ترین نسبت زوم ۱.۲ است. با نسبت زوم ۱.۲ شما می توانید تا ۲۰درصد اندازه تصویر را با تنظیم ساده زوم لنز طبق تصویر گرافیکی (بالا) تغییر دهید.
به طور معمول، دامنه نسبت زوم پروژکتور،کمتر از ۰٫۴ و بالاتر از ۲.۱ است. با این وجود، با تهیه پروژکتوری که از لنزهای اپتیکال (نوری) پشتیبانی می کند، می توانید این مقدار را پایین تر یا بالاتر ببرید. درست مثل دوربین حرفه ای، پروژکتورها با لنزهای اختیاری (optional) به طور کلی جهت برآورد نیازهای خاص شما می توانند خدماتی را ارایه کنند،البته با قیمت بالاتر .

پروژکتورهای دارای لنزهای پرتاب کوتاه (short throw) یا فوق العاده پرتاب کوتاه، قادرند تصاویر بزرگتری را در فاصله کم پخش نمایند. این یک روش مناسب در کلاس درس است و مدرس در سر کلاس از تحرک بیشتری برخوردار می شود. اگر تا کنون برنامه ای برای نصب پروژکتور به صورت سقفی نداشته اید، در نتیجه لنز پرتاب کوتاه به شما این امکان را می دهد تا لزومی نباشد که ویدئو پروژکتور در محل نشستن دانش آموزان قرار دهید.

ترجمه و تالیف:lomenz.com

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x