Free xml sitemap generator
Loading...

راهنمای خرید ویدئو پروژکتورهای 4K UHD

|
راهنمای خرید ویدئو پروژکتورهای  4K UHD
اولین چیزی که باید بدانید این است که 4k UHD از لحاظ فنی و تصویری یک گام بزرگ نسبت به رزولوشن Full HD محسوب می شود

ویدئو پروژکتورهای 4K UHD انقلابی در ارائه رزولوشن یا وضوح تصویر محسوب می شوند. هنگامی که صحبت از ویدئو پروژکتور به میان می آید،با این رزولوشن، یک جهش کوانتومی به سمت کیفیت تصویر برداشته شده است
اما 4K چیست و آیا واقعا آنقدر هم که از آن تعریف می شود، خوب است؟ این راهنما درباره ویژگی های اصلی ویدئو پروژکتورهای 4K UHD و مواردی را که می بایست هنگام انتخاب یک پروژکتور 4k مورد توجه قرار دهید، توضیح می دهد.

مهم ترین مزیت ویدئو پروژکتور 4K چیست؟ این مزیت چقدر برای من اهمیت دارد؟
آیا تفاوت رزولوشن محسوس است؟


مهم ترین مزیت ویدئو پروژکتور های 4K ، رزولوشن بالاتر آن هاست. اما خوب است دقت کنید که شما به چه رزولوشنی نیاز دارید. 

برای این کار این نمودار جالب را مشاهده کنید

 

 

تفاوت رزولوشن ها به اندازه تصویر و فاصله شما تا تصویر بستگی دارد. 

ببینیم چطور از این نمودار می توانیم استفاده کنیم

افراد معمولا در فاصله جدود 4 متری تا تصویر می نشینند. ما این فاصله را به عنوان خط مرجع بر روی نمودار مشخص کردیم تا کمی آن را بحث کنیم. به این نتایج می رسیم

اگر در فاصله 4 متری تصویر بنشینید:

تصویر 50 اینچ مدنظر داشته باشید: رزولوشن اچ دی ارزش هزینه کردن دارد. اما رزولوشن فول اچ دی نیاز ندارید

تصویر 70 اینچ به بالا بخواهید، دیگر ارزش دارد رزولوشن را فول اچ دی انتخاب کنید و اچ دی کم خواهد بود

تا تصویر 100 اینچ ، داشتن رزولوشن فول اچ دی کافی است و نیازی به افزایش رزولوشن نیست

اگر تصویر بیشتر از 100 اینچ بخواهید، کم کم، داشتن 4K ارزشمند خواهد بود. اگر حدود 120 هنوز کافی است، هر چند 4K ارزش خواهد داشت اما قطعا فول اچ دی هنوز بسیار خوب است. اما اگر بالای 150 اینچ بخواهید، داشتن 4K حتما جذاب خواهد بود.

شما بر اساس فاصله و اندازه تصویر مورد نظرتان ببینید آیا به رزولوشن 4K نیاز دارید یا خیر؟

مطلب پیشنهادی اندازه ی تصویر مناسب برای من چیست؟

 

ویدئو پروژکتور 4k حتما از ویدئو پروژکتور فول اچ دی کیفیت بهتری دارد؟

واقعا اینطور نیست. در واقع:

ویدئو پروژکتور های 4K رزولوشن بالاتری از ویدئو پروژکتور های فول اچ دی ارائه می دهند اما کیفیت تصویر، فقط به رزولوشن نیست . رزولوشن یک فاکتور در کیفیت تصویر هست.

ویدئو پروژکتور های فول اچ دی بسیار گران قیمت مانند ویدئو پروژکتور جی وی سی DLA-X970R قیمت 10 هزار دلاری دارند و قطعا کیفیت تصویر خیره کننده ای ارائه می دهند. همچنین مدلی موجود در ایران مانند ویدئو پروژکتور فول اچ دی بنکیو W1210 که منتخب سایت معتبر پروژکتورسنترال می باشد ، با وجود فول اچ دی بودن، تصویری فوق العاده دارند. 

رزولوشن فول اچ دی در مقایسه با 4K چگونه است؟

اولین چیزی که باید بدانید این است که 4k UHD از لحاظ فنی و تصویری یک گام بزرگ نسبت به رزولوشن Full HD محسوب می شود. با ارائه 3840 در 2160 ( یا 4096 در 2160 در مورد DCI 4K) در مقایسه با روزولوشن 1920 در 1080 فول اچ دی، تصاویر UHD چهاربرابر شارپ تر نسبت به پروژکتورفول اچ دی می باشند.تفاوت بین 4k و HD باور نکردنی است؛ یک تصویر 4k فوق العاده واقع بینانه و واضح تر بوده و سرشار از داده ها و جزئیات تصاویر است.

4k،DCi 4Kو یا Ultra HD،در واقع به چه اسمی شناخته می شوند؟


چه چیزی در پس یک اسم وجود دارد ؟ در واقع خیلی چیزها وجود دارد . عنوان 4K Ultra High Definition، توسط انجمن لوازم الکترونیکی مصرفی ایالات متحده برای صفحه نمایش هایی که حداقل رزولوشن 3840 در 2160 را ارائه می کنند و نسبت تصویر 16:9 را دارند، ابداع شده است.
DCI 4K برای فراهم کردن نسبت تصویر استاندارد اچ دی در بازار مصرف کنندگان که نسبت 16:9 است، طراحی شده است.

از سوی دیگر، DCI 4K دارای رزولوشن 4096 در 2160 پیکسل و نسبت ابعاد 17:9 می باشد و می تواند در مجتمع های سینمایی دیجیتال بر روی صفحه نمایش های غول پیکر سراغش را بگیرید. ممکن است شما درباره 4K UHD و DCI 4K ، به جای یکدیگر در ارتباط با رزولوشن 4k شنیده باشید اما در واقع این دو معانی متفاوتی دارند.

DCI یا Digital Cinema Initiatives استاندارد 4k غالب در صنعت فیلمبرداری فیلم است و تقریبا در بازار سینمای خانگی با توجه به استاندارد های مختلف نسبت تصاویر ، ارتباطی پیدا نمی کند.

مزایای 4K UHD

بدیهی است که بزرگترین مزیت 4K UHD کیفیت تصویر آن است! تراکم پیکسل جالب توجه است؛ شما می توانید میدان دید وسیعی داشته باشید و دیگر شاهد پیکسل هایی (که به شکل مربع هایی کوچکی هستند) نباشید. این یعنی که شما میتوانید نزدیکتر به صفحه نمایش بنشینید و صفحه نمایش بزرگتر از آنچیزی که با یک پروژکتور فول اچ دی معمولی را مشاهده می کنید، با این مقدار رزولوشن تجربه کنید.

تصاویری که از یک پروژکتور 4k مشاهده می کنید طبیعی تر از تصاویری است که از یک پروژکتور فول اچ دی می بینید؛در این جا شما یک تجربه بصری فراتر و آرامش بخش تری دارید. بافت ها و تفاوت های ظاهری که ممکن است دور از چشم شما باشند، با تصاویر پروژکتور فورکی به وضوح قابل مشاهده هستند.
در واقع، فاصله دید خوب برای پخش 4k در حدود 1.5 برابر ارتفاع صفحه نمایش است. این فاصله تقلیدی از مناسب نشستن در مقابل یک سینمای تجاری 4k در حدود 1.5 برابر ارتفاع صفحه نمایش است.

چه مقدار باید برای خرید یک پروژکتور 4k هزینه کرد؟

البته، بالا رفتن کیفیت تصویر هزینه بر است، اما وقتی که شما کیفیت تصویر را مشاهده می کنید،معلوم است که ارزش هزینه کردن برای یک پروژکتور 4k را دارد.
بعضی از بهترین پروژکتورهای Full HD در بازار تقریبا بالاتر از 5،000 پوند هستند، بنابراین هنگامی که فکر می کنید می توانید دست بر روی یک پروژکتور VPL-VW320ES 4K سونی بگذارید که چهار برابر رزولوشن نسبت به فول اچ دی دارد، آنوقت می دانید که برای هر پیکسل هزینه پرداخت کرده اید.

مطمئنا، باید پروژکتورهای Full HD 1080p راکه در بالاترین رنج ارائه می شوند را سبک و سنگین کنید، اما جای انکار نیست که پروژکتور های فورکی عمومیت پیدا خواهند کرد.

در صورتی که بیاییم و درباره ارزش پول و طول عمر دستگاه صحبت کنیم، باید اشاره کنیم که محتوای 4k به طور فزاینده ای در حال افزایش است. جدیدترین پخش کننده های رسانه ای و کنسول ها به سرعت از بازی های بلو-ری تا پلی استیشن گرفته تا Xbox One همگی از فرمت 4k پشتیبانی می کنند.

تکنولوژی HD از سالها پیش، تاکنون رواج داشته ند، اما دوره 4k شروع شده است. بنابراین اگر شما کنسول و دستگاه های ورودی خودتان را به 4k ارتقاء می دهید، بهتر است که پروژکتور خود را نیز به 4k ارتقاء دهید، تا بتوانید سال ها از سرمایه گذاری خود برای مشاهده محتوای با بسیار باکیفیت لذت ببرید.

آیا به قدر کافی محتوای 4k وجود دارد که ارزش هزینه کردن را هم داشته باشد؟


بنابراین، با ویدئو پروژکتور 4k چه چیزهایی می توانید تماشا کنید؟ واقعیت این است که میزان محتوای 4k موجود، رو به افزایش و رشد سریع است.
فیلمسازان بیشتر به تکنیک های تولید و فیلمبرداری 4kعلاقه مند شده اند و شرکت های فیلم سازی همچون Oblivion، The Revenant، The Martian و The Spider Man 2 اخیرا فیلم هایی با کیفیت 4k روانه بازار کرده اند و تعدادی فیلم های کلاسیک نیز در قالب این فرمت تولید شده اند.

ذکر چند مثال در این خصوص : 

4K UHD BluRay Disc: 
در آپدیت فرمت بلوری که اخیرا صوت گرفته است،پخش دیسک های 4k UHD در نسل بعدی بلوری پلیرها از جمله پاناسونیک، سامسونگ و سونی هم اکنون امکان پذیر است.

رزولوشنی مشابه 4k و جایگزینی برای 4k UHD واقعی


آیا برای خرید ویدئو پروژکتور 4k وسوسه شده اید، اما پول تان به خرید این پروژکتورها نمی رسد؟ چند گزینه وجود دارد که شما را به خواسته تان نزدیک می کند. این پروژکتورهایی که قرار است نام ببریم برای کسانی که بودجه کمتری دارند و به دنبال افزایش کیفیت تصویر به بالاتر از فول اچ دی هستند،مناسب است. این دستگاه ها از روش ارتقاء کیفیت (upscaling) با هدف برای بوجود آوردن تصاویری مشابه رزولوشن 4k عرضه می شوند.

یکی از انتخاب های محبوب در این خصوص پرويکتور اپسون EH-LS10500 است، که از پانل های HD اصلی خود به شیوه نوآورانه ای برای تقلید و مشابه سازی رزولوشن 4k استفاده می کند. این پروژکتورها به طور پنهانی هر فریم تصویر را به سمت بالا یا پایین ، توسط نیم پیکسل جابجا (شیفت) می کنند که به چشم غیر مسلح قابل تشخیص نیست، اما نتیجه کار این است که یک تصویر تقریبا یکدست 4kتشکیل می شود. این یک دستاورد فنی شگفت انگیز است و در صورتی که بودجه شما به خرید پروژکتور 4k اصلی نمی رسد، ارزش دیدنش را دارد.
این پروژکتور ها کیفیت تصویر شما را یک گام بالاتر از Full HD می برند، اما همانطور که این گزینه های مشابه چشمگیر هستند، اما واقعی نیستند.

برای لذت بردن از 4k UHD به چه تجهیزاتی نیاز دارم؟


در آخر این که، در صورت صرف هزینه برای پروژکتور 4k، وقتی را صرف بررسی هر چیزی که برای پخش استاندارد 4k لازم است ، کنید.
اگر شما یک دستگاه پخش دی وی دی 4K UHD Blu-Ray یا پروژکتور جدیدی به این زنجیره وسایل و دستگاه های خود اضافه کرده اید، ممکن است نیاز باشد که برای افزایش کیفیت تصویر برخی از آن ها را تعویض کنید. همچنین لازم است که اطمینان حاصل شود که یک صفحه نمایش 4K مناسب برای کمک به افزایش کیفیت تصاویر تهیه ببینید.

برای استفاده از مزایای کیفیت فوق العاده (Ultra High Definition)، تمام موارد مربوطه باید با 4K UHD سازگاری داشته باشند.به طور مثال محتوای شما، دستگاه منبع، کابل کشی و دستگاه نمایشگر - چه پروژکتور باشد و یا تلویزیون - همه نیاز به پشتیبانی از رزولوشن4k UHD و استاندارد HDMI v2.0 دارند.

اگر می خواهید از محتوایHDR استفاده کنید، اتصالات HDMI بر روی تمام تجهیزات باید HDCP Version 2.2 باشد. (این لیبل بر روی ورودیHDMI دستگاه قرار دارد)، در صورت نبودن، احتمال زیاد نسخه 2.0 است و از HDRپشتیبانی نمی کند.

لطفا در صورت داشتن هر گونه سوال و مشاوره در مورد خرید ویدئو پروژکتورهای 4k با ما تماس بگیرید.

ترجمه و تالیف:lomenz.com

 مطلب پیشنهادی 

ویدئو پروژکتور های4k

چطور فیلم 4K را پخش کنم؟

تکنولوژی ویدئو پروژکتورهای 4k

0
نظرات
    ارسال نظر
    برگشت به بالا