رزولوشن مناسب ویدئو پروژکتور چیست؟

1- فاصله تا تصویر و اندازه تصویر

 رزولوشن ، تعداد پیکسل ها در یک تصویر است، در هر جایی و در هر اندازه ای. پس دو تصویر با رزولوشن یکسان که در اندازه های مختلف باشند، متفاوت بنظر می آیند.

و همچنین

اینکه یک تصویر با رزولوشن ثابت را از فاصله های مختلف ببینیم ، متفاوت بنظر می آیند.

 مثلا رزولوشن ful hd که 1920*1080 پیکسل است، در صفحه یک گوشی موبایل 5 اینچ که از فاصله ی 30 سانتیمتری می بینیم، با همین رزولوشن در یک تصویر 200 اینچ که از فاصله 3 متری ببینیم، کاملا متفاوت خواهد بود.(اندازه ی تصویر مناسب برای من چیست؟)

 

پس:

 هر چقدر تصویر بزرگ تر باشد، پیکسل ها هم بزرگ تر می شوند. 

و همچنین

هر چقدر به تصویر نزدیک تر شویم، پیکسل ها بزرگ تر می شوند.

 

برای این کار این نمودار جالب را مشاهده کنید

 

 

تفاوت رزولوشن ها به اندازه تصویر و فاصله شما تا تصویر بستگی دارد. 

ببینیم چطور از این نمودار می توانیم استفاده کنیم

افراد معمولا در حدود 4 متری تا تصویر می نشینند. ما این فاصله را به عنوان خط مرجع بر روی نمودار مشخص کردیم تا کمی آن را بحث کنیم. به این نتایج می رسیم

اگر در فاصله 4 متری تصویر بنشینید:

  • تصویر 50 اینچ مدنظر داشته باشید: رزولوشن اچ دی ارزش هزینه کردن دارد. اما رزولوشن فول اچ دی نیاز ندارید
  • تصویر 70 اینچ به بالا بخواهید، دیگر ارزش دارد رزولوشن را فول اچ دی انتخاب کنید و اچ دی کم خواهد بود
  • تا تصویر 100 اینچ ، داشتن رزولوشن فول اچ دی کافی است و نیازی به افزایش رزولوشن نیست
  • اگر تصویر بیشتر از 100 اینچ بخواهید، داشتن 4K ارزشمند خواهد شد و هرچه تصویر بزرگتری بخواهید، بهتر است به فکر ۴k باشید.
    اگر حدود 120 هنوز کافی است، هر چند 4K ارزش خواهد داشت اما هنوز فول اچ دی بسیار خوب است. اما اگر بالای 150 اینچ بخواهید، داشتن 4K بسیار ارزشمند خواهد بود.

شما بر اساس فاصله و اندازه تصویر مورد نظرتان ببینید آیا به رزولوشن 4K نیاز دارید یا خیر؟ اما در حالت کلی

از نظر دوم:

فاصله تا تصویر عامل فوق العاده مهم برای دیدن رزولوشن هست. فاصله عادی تا تصویر 1.3 برابر عرض تصویر است. اگر شما در این فاصله عادی بنشینید، همه جزئیات تصاویر فول اچدی را هم نخواهید دید. چون این میزان ریز شدن پیکسل ها، بیشتر از توان بینایی انسان است. اگر نزدیکتر بروید، کم کم می توایند ساختار پیکسل ها را مشاهده کنید

  

به چه شکل هایی از این نمودار استفاده کنیم:

مثلا اگر تصویر 50 اینچی داریم، از هر فاصله ای تا تا فاصله ی 3 متری بنشینید، رزولوشن HD 720 کافی است و رزولوشن بالاتر هیچ تفاوتی نخواهد داشت.

یا مثلا اگر تصویری 60 اینچی را از فاصله ی 6 متری ببینیم، هرچند بین HD 720 و 480p تفاوت هست، اما بسیار جزئی خواهد بود و رزولوشن 480p می تواند کاملا مناسب باشد.

یا ویدئو پروژکتور جیبی دارید با رزولوشن HD720 و تصویر 70 اینچ از آن گرفته اید. وقتی در فاصله ی 3 متر بنشینید، پیکسل ها را می توانید ببینید. برای اینکه تجربه ی بهتری داشته باشید، می توانید 1 متر عقب تر بروید! 🙂  

2- محتوای مورد نمایش

 محتوا و تصویری که قرار است ببینید، بر میزان تاثیر رزولوشن موثر است. هر چقدر جزئیات تصویر بیشتر باشد، رزولوشن بالاتر موثر تر خواهد بود. مثلا نمایش یک جدول پر محتوا در اکسل از نمایش یک فایل پاورپوینت که فونت درشتی دارد، به رزولوشن بالاتر نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.