در بخش 2 در مورد مهم ترین فاکتور در انتخاب پروژکتور یعنی روشنایی صحبت کردیم و به این سوالات پاسخ دادیم که چه میزان روشنایی نیاز دارید؟ آیا هرچه تصویر روشن تر باشد ، بهتر است؟ اندازه تصویر قابل قبول به نسبت روشنایی چیست؟
در این بخش درباره بقیه فاکتورهای انتخاب ویدئو پروژکتور مانند رزولوشن، باطری، نسبت پرتاب و بزرگنمایی، منبع نوری، عمر لامپ و کنتراست صحبت می کنیم.
با ما همراه باشید.

روشنایی، فاکتور اساسی است که آن را توضیح دادیم. اگر می خواهید انتخاب بهتری داشته باشید و بقیه عوامل متمایز کننده ویدئو پروژکتورهای جیبی را بدانید و انتخاب بهتری داشته باشید، ادامه مطلب را بخوانید که همه فاکتورهای دیگر و امکاناتی که هست را توضیح داده ایم

فاکتورهای دیگری هم مانند نسبت تصویر، بلندگو، تنظیم keystone تصویر و … وجود دارند که آن ها را بعدا در اینجا اضافه خواهیم کرد.

نسبت تصویر

 

 

رزولوشن

برای این که بدانید برای خرید ویدئو پروژکتور جیبی، چه رزولوشنی نیاز دارید، این 2 نکته را مدنظر داشته باشیید:
هرچه تصویر بزرگ تری بخواهید، اهمیت رزولوشن بیشتر می شود. مثلا اگر دو ویدئو پروژکتور با رزولوشن  (qHD 960×540) و رزولوشن  (FULLHD 1920×1080) داشته باشیم، در اندازه تصویر 40 اینچ تفاوت قابل توجهی ندارند اما در اندازه 200 اینچ خیلی متفاوت خواهند بود.
تصویری که می خواهید ببینید مهم است. اگر می خواهید تصویری با جزئیات زیاد را ببینید، رزولوشن بالاتر نیاز دارید. مثلا اگر قصد پرزنت یک تصویر را دارید، رزولوشن خیلی اهمیت ندارد اما اگر می خواهید فایل اکسل که نوشته های ریز دارد را نمایش دهید، رزولوشن خیلی مهم خواهد بود.

 
بیشترین رزولوشن که در ویدئو پروژکتورهای جیبی وجود دارد، full hd است. ویدئو پروژکتور قابل حمل AAXA M6 یکی از این نمونه هاست که قیمت حدودی 3.5 میلیون تومان دارد .

ویژگی به نام “نسبت تصویر” هم هست که نشان می دهد تصویر تولید با چه نسبتی است که از رزولوشن مشخص می شود. اگر به رزولوشن دقت کنید این را هم در نظر گرفته اید. شاید نکته مهم فقط در اینجا این باشد که برای تماشای فیلم بهتر است دستگاهی را تهیه کنید که نسبت تصویر 19:9 دارند.؟؟؟؟

 

چه انتخاب هایی از نظر رزولوشن، در ویدئو پروژکتور های جیبی داریم؟ 

چون در حالت کلی، نور ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل به نسبت ویدئو پروژکتور های معمولی کمتر است، پس تصویر کوچکتری تولید می کنند و طبق جدول بالا، رزولوشن های کمتری نیاز دارند. البته در حال حاضر رزولوشن Full HD هم در ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل هستند مانند ویدئو پروژکتور AAXA m6.

بیشترین رزولوشنی که در ویدئو پروژکتور های جیبی و فابل حمل استفاده می شود، فعلا همان FULL HD است و روزلوشن بالاتر مانند 4K فعلا نداریم. 

 رزولوشن های عریض تر (نسبت تصویر 16:9 و 16:10) نسبت به رزولوشن های با نسبت تصویر 4:3 محبوب تر هستند.

  

باطری

یک قابلیت مهم ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل حمل این است که باطری دارند و می توانید آن ها را بدون وصل کردن کابل برق استفاده کنید.. این قابلیت باعث می شود اگر در مسافرت هستید و دسترسی به برق ندارید و یا برای پرزنت و ارائه مطلب به جایی می روید، فقط پروژکتور تان را روشن کنید و به دنبال پریز برق نگردید. البته همه ی پروژکتورهای قابل حمل باطری ندارند که اگر می خواهید حیلی قابل حمل باشد، به این توجه کنید. در مورد عمر باطری شاید 2 حالت خیلی ساده را باید درنظر گرفت. اگر می خواهید برای دیدن فیلم، باطری داشته باشید، دستگاهی را انتخاب کنید که حداقل 2 ساعت عمر باطری داشته باشد . اما اگر برای ارائه محصول و پرزنت می خواهید، حتی داشتن نیم ساعت باطری هم بسیار مفید خواهد بود. این نکته را هم توجه داشته باشید که برخی مدل ها با اینکه باطری خیلی قوی ندارند اما با پاور بانک امکان شارژ دارند که می توانید خیلی مفید باشد.

پس سوالات شما در مورد باطری این هاست:

آیا ویدئو پروژکتور اصلا باطری دارد؟

حداکثر عمر باطری آن چقدر است؟

آیا امکان اتصال پاوربانک را دارد؟

  

  

نسبت پرتاب و بزرگنمایی (زوم)

دو مشخصه ی نسبت پرتاب و لنز زوم در مورد ویدئو پروژکتورهای غیر قابل حمل، مهم هستند چون احتمالا ویدئو پروژکتور قرار است در جای ثابتی قرار گیرد (چه بر روی سقف نصب کنید چه بر روی میز) و امکان عقب و جلو بردن را به راحتی ندارید. مثلا یک کلاس درس دارید و می خواهید بر روی یک پرده نمایش 100 تصویر داشته باشید. در این حالت خیلی مهم است مدلی تهیه کنید که در جای مناسبی که می خواهید بتوانید قرار دهید، چه آن را بر روی سقف نصب کنید چه بر روی میز. مثلا لوستری آنجا نباشد و …

اما برای ویدئو پروژکتورهای قابل حمل، چون شما به راحتی می توانید آن ها را بردارید و جلوتر یا عقب تر از دیوار یا پرده نمایش قرار دهید، این دو مشخصه خیلی با اهمیت نخواهند بود. بزرگنمایی که در بیشتر ویدئو پروژکتورهای قابل جمل وجود ندارد و تنها راه بزرگ و کوچک کردن تصویر آن است که دستگاه را جلوتر یا عقب تر ببرید. در عین حال اگر پس از بررسی فاکتور اساسی روشنایی و بقیه عوامل مهم تر مثل رزولوشن ، پورت های ورودی، باطری و … بین چند مدل حق انتخاب داشتید، مدلی را انتخاب کنید که تصویر بزرگتری در فاصله ثابت نمایش دهد.

  

  

قابلیت تصحیح کیستون (Keystone correction)

تصویری که با ویدئو پروژکتور می بینید، باید مستطیل شکل باشد اما گاهی اینطور نیست و تغییر شکل داده شده است، مثلا ذوزنقه ای شده است. این اثر، اثر کیستون (keystone effect) نامیده می شود که در مطلب زیر، بسیار جامع و کامل همراه با عکس، توضیح داده ایم. حتما آن را مطالعه کنید. بطور خیلی خلاصه، روش هایی برای درست کردن تصویری که دچار اثر کیستون شده است، وجود دارد که یکی از آن ها استفاده از قابلیت تصحیح کیستون دیجیتالی است که در برخی ویدئو پروژکتورها هست.

مطلب پیشنهادی کیستون (keystone) چیست و چرا به وجود می آید؟ راه حل آن چیست؟

قابلیت تصحیح کیستون دیجیتالی هم مانند نسبت پرتاب و لنز زوم، از مشخصه هایی است که برای ویدئو پروژکتور های غیر قابل حمل اهمیت دارد. چون در مورد ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل به راحتی می توانید پروژکتور را به سمت بالا یا پایین و چپ و راست جابجا کنید تا تصویر مستطیلی درستی داشته باشید، اهمیت قابلیت تصحیح کیستون در ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل حمل، کمرنگ خواهد شد و ملاک انتخاب نمی تواند باشد.

 

 

  

بلندگو

کوچکترین  ویدئو پروژکتورهای جیبی بلندگوی 1 وات دارد. یک بلندگوی 1وات خوب، صدای قابل قبول و قابل شنیدن برای دیدن یک فیلم در اتاق 30 متری را تولید می کند. البته غیر از بحث شنیده شدن صداهای فیلم، کیفیت بلندگو و کیفیت صدا تاثیر بسیار زیادی بر روی تجربه دیدن فیلم دارد. هرچه ویدئو پروژکتور بزرگ تر شود، بلندگوهای قوی تر و مرغوب تری خواهد داشت. در نهایت  اتصال ویدئو پروژکتور جیبی به بلندگوی جدا، کیفیت صدا را بسیار بهتر خواهد کرد. نحوه ی اتصال هم با کابل AUX هست و هم در برخی مدل ها با بلوتوث. هم می توانید از بلندگوهای ثابت که در خانه یا محل استفاده ویدئو پروژکتور دارید استفاده کنید و هم اینکه یک بلندگوی پرتابل بخرید و همراه ویدئو پروژکتور داشته باشید. مسلما صدای بهتر، تجربه ی فیلم را بسیار بهتر خواهد کرد.  

منبع نوری و نوع فناوری تولید تصویر

 اینکه ویدئو پروژکتور از چه فناوری ای برای تولید تصویر استفاده می کند، معیار انتخاب نخواهد بود . اما برای آگاهی بیشتر در اینجا فناوری های تولید تصویر را توضیح خواهیم داد. در ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل حمل، یکی از حالات زیر برای تولید تصویر بکار گرفته می شود:

منبع نوری LED با فناوری DLP

منبع نوری LED با فناوری LCos

منبع نوری  لیزر با فناوری DLP

منبع نوری لیزر با فناوری LCoS

منبع نوری لیزر با فناوری LBS

 

LED فناوری ای است که برای ویدئو پروژکتور ها سالها توسعه یافته و بسیار گسترده استفاده می شود در حال حاضر 99% ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل حمل دنیا از LED استفاده می کنند. لیزر، فناوری است که به تازگی برای ویدئو پروژکتور ها بکار گرفته می شود و در حال حاضر مدل های بسیار محدودی مثل  Sony cl1 ،  sony cl1a،  LG HF80JA و ویدئو پروژکتور های جیبی برند Celluon که شامل مدل های Celluon PicoAir و Celluon PicoBit و Celluon PicoPro هستند، از این فناوری استفاده می کنند.

مطلب پیشنهادی نقد و بررسی اختصاصی لومنز، ویدئو پروژکتور جیبی سونی SONY cl1 (و cl1a) با فناوری لیزر 

 

عمر لامپ

عمر لامپ در ویدئو پروژکتورهای معمول و غیرقابل حمل، مشخصه بسیار مهمی است که باید توجه کنید. چون آن ویدئو پروژکتورها از لامپ های معمولی (متال هالید) استفاده می کنند که عمر لامپ بین 1000 تا 10 هزار ساعت دارند.  اما در ویدئو پروژکتورهای قابل حمل، عمر لامپ ها بسیار بالاتر خواهد بود. (با فرض اینکه مدل های سبکی که از لامپ معمولی (متال هالید) استفاده می کنند را وارد این دسته بندی نکنیم)

ویدئو پروژکتورهای قابل حمل که از LED و لیزر استفاده می کنند، عمر لامپ 15 و 20 و 30 هزار ساعت دارند که عدد بسیار بالایی است. اگر روزی 4 ساعت استفاد کنید، حدود 10 سال عمر می کنند که عدد بسیار بالایی است. پس در نهایت چون کمترین عمر لامپ ویدئو وپروژکتورهای قابل حمل، هنوز خیلی خوب است، عمر لامپ معیاری برای مقایسه نمی تواند باشد. البته اگر قرار است استفاده بسیاز زیاد داشته باشید، آن وقت کمی مهم تر خواهد بود.

تنها مورد عمر لامپ استثنا در بین ویدئو پروژکتورهای قابل حمل، SONY CL1 است که 2 هزار ساعت عمر لامپ دارد که در مورد جدید CL1a به 10هزار ساعت رسیده است.

 پس کنتراست چی؟ چرا صحبتی از آن نشد؟!

عدد کنتراست را اصلا جدی نگیرید و در انتحاب ویدئو پروژکتور به آن توجه کنید. فکر کنید ندیدید 🙂 کنتراست عامل بسیار مهمی در کیفیت تصویر است اما اعداد بیان کننده آن اصلا قابل اتکا نیستند. نحوه ی اندازه گیری کنتراست، نوع صفحه نمایش و … تاثیر بسیاری بر روی کنتراست واقعی دارند. برای آگاهی از کنتراست دستگاه ها، فقط به نظرات افراد متخصص که ویدئو پروژکتور را بررسی کرده اند، توجه کنید.

 


نکته این مطلب در 6 بخش تقسیم بندی شده است تا مطالعه ی آسان تری داشته باشد.

 راهنمای خرید ویدئو پروژکتور جیبی و قابل حمل ، بخش 1 
 راهنمای خرید ویدئو پروژکتور جیبی و قابل حمل ، بخش 2
 راهنمای خرید ویدئو پروژکتور جیبی و قابل حمل ، بخش 3  (اینجا هستید)
 راهنمای خرید ویدئو پروژکتور جیبی و قابل حمل ، بخش 4
 راهنمای خرید ویدئو پروژکتور جیبی و قابل حمل ، بخش 5
 راهنمای خرید ویدئو پروژکتور جیبی و قابل حمل ، بخش 6

 دانلود فایل pdf همه بخش  ها

نیاز به راهنمایی تلفنی فوری دارید؟ با ما تماس بگیرید 05138223879 – 09355015600


   

مثل همیشه، حتما از ما بپرسید 🙂

اگر هر سوالی دارید، در قسمت نظرات هر کدام از مطالب از ما بپرسید. مشتاقانه منتظر سوال های شما هستیم. 


در کانال تلگرام ما عضو شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *