در قسمت 5 درباره قابلیت های و امکانات دیگری که ممکن است ویدئو پروژکتور ها داشته باشند صحبت کردیم. موضوعاتی مانند سیستم عامل داخلی، بلوتوث، تاچ پد، قابلیت پاوربانک شدن و فوکوس اتوماتیک.

در این قسمت که بخش پایانی است، سوالات متداول در باره ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل را بررسی می کنیم.
با ما همراه باشید.  

ویدئو پروژکتور جیبی و قابل حمل چیست؟

این ویدئو پروژکتورها در اندازه های کوچک از اندازه یک گوشی موبایل تا اندازه های که به راحتی قابل حمل باشند قرار می گیرند. مزیتی که نسبت به ویدئو پروژکتورهای دیگر دارند این است که بسیار راحت تر می توانید آن ها را جابجا کنید که این باعث می شود کاربردهای بسیار متنوعی داشته باشند.

ویدئو پروژکتورهایی هم هستند که وزن سبکی (حدود 2 کیلو) دارند اما با لامپ معمولی (متال هالید) که آن ها موضوع این مطلب نیستند. پس منظور ما از ویدئو پروژکتورهای قابل حمل، مدل هایی است که کوچک و سبک هستند و از LED (و در برخی موارد لیزر) استفاده می کنند و از لامپ های معمولی (متال هالید) استفاده نمی کنند.     

مینی ویدئو پروژکتور، ویدئو پروژکتور جیبی، ویدئو پروژکتور پیکو، و … چه تفاوت هایی دارند؟

ویدئو پروژکتور های قابل حمل، نام های متنوعی دارند و خودشان به چند زیر مجموعه تقسیم بندی می شوند. سایت معظم پروژکتور سنترال آن ها را به 3 گروه پیکو (pico)، جیبی (pocket) و قابل حمل (portable) دسته بندی کرده است (به ترتیب اندازه). البته این دسته از ویدئو پروژکتورها، نام های دیگر هم دارند مانند مینی ویدئو پروژکتور، palm-top projector.  

بهتر آن است که اسم های مختلف را بدانید اما مرز خیلی مشخصی بین آن ها نداریم. منظور ما در این مطلب، بصورت کلی ویدئو پروژکتورهایی است که قابل حمل هستند. شاید در بیشترین حالت وزن شان به 2.5 کیلو برسد. پس بصورت خیلی ساده ، 2 دسته بندی برای ویدئو پروژکتور در نظر داشته باشید: قابل حمل (کمتر از 2.5 کیلوگرم) و غیرقابل حمل (بیشتر از 2.5 کیلوگرم). 

   

ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل چه کاربردهایی دارند؟

کاربردهای این وسیله را می توان در 2 گروه تقسیم بندی کرد: تفریحی و کاری

 نمونه هایی از کاربرد تفریحی ویدئو پروژکتورهای جیبی:

  • تماشای فیلم در خانه بصورت شخصی. با تصویر اقلا 40 اینچی
  • تماشای فیلم با صفحه ای همراه. جتی بر روی صندلی جلوی هواپیما
  • تماشای فیلم های خانوادگی و عکس و … بصورت گروهی در خانه
  • تماشای فیلم و عکس هنگام سفر ، در اتاق محل استراحت، یا حتی بیرون و در فضای باز
  • تماشای فیلم در ابعاد بزرگ در حیاط
  • انجام بازی بر روی صفحه ای بسیار بزرگ تر از تلویزیون   

نمونه هایی از کاربرد کاری ویدئو پروژکتورهای جیبی:

  • کاربردهای کاری و بیزینسی
  • ستفاده از نمایشگاه ها
  • استفاده بعنوان وسیله آموزشی برای کلاس های خصوصی و کلاس های درس کوچک
  • رزنت کردن محصول در محل مشتری و هنگام مسافرت  

   

ویدئو پروژکتور معمولی بخرم یا جیبی و قابل حمل؟

مهم ترین تفاوت ویدئو پروژکتورهای قابل حمل و مدل های معمولی (غیر قابل جمل)، همین قابلیت حمل آسان است. اگر می خواهید از ویدئو پروژکتور بصورت نصب شده و ثابت استفاده کنید (مثلا ویدئو پروژکتوری که همیشه در یک اتاق جلسه یا کلاس درس، بر روی سقف نصب شده و ثابت باشد)، ویدئو پروژکتور معمولی بخرید. اما اگر قرار است در همین فضاها استفاده کنید اما بتوانید آن را به جاهای دیگر هم ببرید، جیبی و قابل حمل بخرید. با داشتن یک ویدئو پروژکتور قابل حمل، می توانید از آن در جاهای بسیار متنوعی استفاده کنید. هم آن را در کلاس درس استفاده کنید، هم به خانه بیاورید و فیلم ببینید، هم با خود به مسافرت یا خانه دوستان ببرید. 

مزیت دیگر ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل حمل، عمر لامپ بسیار بالاتر آن هاست. عمر لامپ یک ویدئو پروژکتور متوسط با لامپ معمولی، بین 2 تا 5 هزار ساعت است اما ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل حمل، بخاطر استفاده از لامپ های LED و لیزر، عمر لامپی حدود 20 هزار ساعت دارند. پس اگر قرار است ویدئو پروژکتور را زیاد استفاده کنید، ویدئو پروژکتور جیبی مناسب تر و ارزان تر خواهد بود.  

البته همه ی ویدئو پروژکتورهای جیبی، عمر لامپ چند ده هزار ساعت ندارند مانند SONY CL1. همچنین ویدئو پروژکتورهای معمولی و غیر قابل حمل هم داریم که بخاطر استفاده از LED و لیزر به عنوان منبع نوری، عمر لامپ بالایی دارند.    

ویدئو پروژکتور های led همان ویدئو پروژکتور جیبی و قابل حمل هستند؟

اینطور نمی شود گفت. Led منبع نوری است که در 99% ویدئو پروژکتورهای جیبی استفاده می شود. (منبع نور دیگر که در ویدئو پروژکتورهای قابل حمل استفاده می شود، لیزر است) به همین دلیل گاهی ویدئو پروژکتورهای جیبی را LED هم می نامند. این را دقت داشته باشید که همه ی ویدئو پروژکتورهای LED، قابل حمل نیستند مثل بنکیو HT9050 که 20 کیلو وزن دارد.   

 ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل حمل کجاها کاربرد ندارند؟

 مهم ترین نقطه ضعف ویدئو پروژکتورهای جیبی، روشنایی کمتر آن هاست. همانطور که در بالا در قسمت روشنایی گفتیم، هرچه تصویر بزرگ تری بخواهید و هرچه نور محیط بیشتر باشد، ویدئو پروژکتور باید روشنایی بیشتری داشته باشد. پس اگر می خواهید تصویری بزرگ را در محیطی روشن نمایش دهد (مثلا تصویر 120 اینچ در یک کلاس درس که پنجره دارد، پرده هم دارد اما قرار است در طول روز از ویدئو پروژکتور استفاده شود) ویدئو پروژکتور قابل حمل برای تان کارایی ندارد مگر اینکه مدل هایی را بخرید که بیشترین روشنایی را دارند، مانند AAXA M6 که روشنایی 1200 لومنز دارد.

این ها برخی از مهم ترین سوالات در زمینه ی ویدئو پروژکتورهای جیبی بودند. شما هم اگر سوالی دارید، در قسمت نظرات هر کدام از مطالب بنویسید.  

   نکته این مطلب در 6 بخش تقسیم بندی شده است تا مطالعه ی آسان تری داشته باشد.

 راهنمای خرید ویدئو پروژکتور جیبی و قابل حمل ، بخش 1 
 راهنمای خرید ویدئو پروژکتور جیبی و قابل حمل ، بخش 2
 راهنمای خرید ویدئو پروژکتور جیبی و قابل حمل ، بخش 3
 راهنمای خرید ویدئو پروژکتور جیبی و قابل حمل ، بخش 4
 راهنمای خرید ویدئو پروژکتور جیبی و قابل حمل ، بخش 5
 راهنمای خرید ویدئو پروژکتور جیبی و قابل حمل ، بخش 6  (اینجا هستید)

 دانلود فایل pdf همه بخش  ها

نیاز به راهنمایی تلفنی فوری دارید؟ با ما تماس بگیرید 05138223879 – 09355015600


   

 

مثل همیشه، حتما از ما بپرسید 🙂

اگر هر سوالی دارید، در قسمت نظرات هر کدام از مطالب از ما بپرسید. مشتاقانه منتظر سوال های شما هستیم. 


در کانال تلگرام ما عضو شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *